Aparaty samoligaturujące (bezligaturowe)

Standardowy aparat ortodontyczny zbudowany jest z łuku, zamków przyklejonych do zębów i ligatur - metalowych lub elastycznych gumek, które odpowiadają za mocowanie łuku do poszczególnego zamku. Sprawia to, że aparat jest masywny i widoczny na zębach. Nowoczesnym rozwiązaniem, które pozwala na zmniejszenie objętości zamków i swobodne przemieszczanie się łuku podczas leczenia jest aparat samoligaturujący.

Jakie korzyści niesie za sobą aparat samoligaturujący?

Nowoczesny mechanizm, który odpowiada za bezligaturową budowę zamków wpływa przede wszystkim na komfort noszenia aparatu oraz na jego estetyczny wygląd. Aparaty stałe samoligaturujące dostępne są w wersji standardowej i estetycznej (cena tego aparatu w wersji z przezroczystymi zamkami jest wyższa). Dzięki temu, że łuk przesuwa się w szczelinie zamku bez zbędnego oporu, leczenie aparatem samoligaturującym może przebiec znacznie szybciej, niż klasycznym aparatem stałym.

Dla kogo przeznaczony jest aparat bezligaturowy?

Jeżeli chodzi o zastosowanie tych aparatów, procedura wygląda tak samo, jak w przypadku klasycznych aparatów stałych metalowych. Mogą być założone zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Wszelkie decyzje należy podjąć w konsultacji z ortodontą. Wszystkich zainteresowanych tego typu aparatem zapraszamy do naszego gabinetu, który znajduje się w Szczecinie. Posiadamy wykwalifikowany zespół lekarzy, którzy dobiorą leczenie ortodontyczne zgodnie z indywidualnymi preferencjami.