Rejestracja telefoniczna:Umów się na wizytę: 509 460 260

Aparat samoligaturujący i bezligaturowe

Wielu osobom droga do pięknych, prostych zębów kojarzy się z nieestetycznym aparatem ortodontycznym. Tymczasem rozwój medycyny doprowadził do powstania nowoczesnych aparatów ortodontycznych. Jednym z nich jest aparat ortodontyczny samoligaturujący. W czym tkwi jego wyjątkowość? Aparat samoligaturujący posiada nowoczesną konstrukcję, która dzięki usunięciu ligatur, wyróżnia się mniejszymi zamkami. Z tego względu aparaty samoligaturujące często są określane mianem aparatów bezligaturowych.

Aparat samoligaturujący to alternatywa dla tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Ponieważ w jego przypadku nie stosuje się ligatur, to łuk jest mocowany do zamków przy użyciu znajdujących się w nich klapek. Taka konstrukcja aparatu ortodontycznego ma wiele zalet. Zamki mają mniejsze wymiary (bo nie okalają ich kolorowe ligatury), dzięki czemu aparat jest mniej zauważalny niż klasyczny aparat ortodontyczny. To szczególnie ważne z punktu widzenia Pacjentów, którym zależy na estetyce. Użytkowanie aparatu jest też komfortowe. Zamki są mniejsze i węższe, a to powoduje, że odstają od zęba w dużo mniejszym stopniu niż zamki z ligaturami.

Aparat bezligaturowy

Nie bez powodu zainteresowanie aparatami samoligaturującymi wśród Pacjentów systematycznie rośnie. W porównaniu do tradycyjnych, czyli metalowych aparatów ortodontycznych z ligaturami, mają one sporo atutów. Leczenie przy użyciu aparatu bezligaturowego trwa krócej z uwagi na to, że siły tarcia są zmniejszone. W rezultacie zęby szybciej przesuwają się w pożądanym kierunku. Ruch ten jest też płynniejszy niż w klasycznych aparatach ortodontycznych, a to przekłada się na komfort Pacjenta , oswojenie się z aparatem trwa krócej, a korzystanie z niego wiąże się z mniejszym bólem.

Wyeliminowanie ligatur korzystnie przekłada się na częstotliwość wizyt kontrolnych w gabinecie ortodontycznym. Wizyty odbywają się rzadziej (najczęściej co 6-8 tygodni) i są krótsze, bo ortodonta nie musi wymieniać ligatur. To powoduje, że wybór aparatu samoligaturującego powinni rozważyć zarówno Pacjenci, którzy do gabinetu ortodontycznego mają daleko, jak i ci, którzy mają napięty terminarz i obawiają się, że mogą mieć trudność z wygospodarowaniem czasu na wizyty kontrolne.

Aparat samoligaturujący może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. W przypadku najmłodszych Pacjentów gabinetów ortodontycznych wybór tego aparatu również się sprawdza. Z uwagi na brak ligatur utrzymanie tych aparatów w nienagannej czystości jest łatwiejsze. Pod gumowe elementy często dostają się drobiny pokarmu i ich usunięcie jest dość trudne. Aparat samoligaturujący dla dzieci to dobre rozwiązanie z punktu widzenia rodziców, którzy obawiają się, że ich dziecko nie podoła czasochłonnej higienie tradycyjnego aparatu ortodontycznego.

Aparat ortodontyczny samoligaturujący - korzyści dla Pacjenta

Aparat samoligaturujący doceniany jest też przez Pacjentów za zdecydowanie mniejszą liczbę powstałych podczas leczenia podrażnień i skaleczeń. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej konstrukcji, która wyposażona jest w zamki o zdecydowanie mniejszej objętości w porównaniu do standardowych modeli. Rozwiązanie to sprawia, że aparat ortodontyczny samoligaturujący ma znacznie mniej ostrych zakończeń, które są bezpośrednią przyczyną powstawania bolesnych podrażnień. Należy bowiem pamiętać, że powstałe w ten sposób skaleczenia policzków mogą być przyczyną dalszych zakażeń oraz nieprzyjemnych aft.

Aparat ortodontyczny samoligaturujący doceniany jest także za estetyczny wygląd. Nowoczesna, zdecydowanie lżejsza konstrukcja sprawia, że prezentuje się on zdecydowanie lepiej na zębach od klasycznego modelu. Dla pełnego komfortu naszych Pacjentów oferujemy także możliwość zamówienia jeszcze bardziej dyskretnej wersji aparatu samoligaturującego. Co wyróżnia ten model? Aparat bez ligatur wyposażony jest dodatkowo w transparentne zamki, które sprawiają, że jest on prawie niewidoczny. Rozwiązanie to jest bardzo często wybierane przez osoby, które cenią sobie dyskretne rozwiązania i chcą czuć się komfortowo.

Przy wyborze odpowiedniego aparatu kluczowa jest wizyta u ortodonty - Ortodonta Szczecin. Podczas takiego spotkania specjalista nie tylko wykona badania kliniczne, ale także przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz skieruje na wykonanie dodatkowej diagnostyki. Tylko kompleksowe i profesjonalne podejście do Pacjenta daje gwarancję szybkiego leczenia oraz uzyskania oczekiwanych rezultatów. Jeżeli w Twoim wypadku aparat samoligaturujący będzie najbardziej odpowiednim wyborem, przełoży się to nie tylko na czas jego noszenia, ale także ilość wizyt u ortodonty. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią wizyt u lekarzy.

Aparaty z zamkami ligaturowymi

Zamki przykleja się do zębów przy użyciu specjalnego kleju, a następnie łączy się je metalowym łukiem. Aby łuk nie wypadał, mocuje się go przy użyciu ligatur (zamek ligaturowy) lub bez użycia ligatur (zamek samoligaturujący). Drugie rozwiązanie jest korzystniejsze z uwagi na ograniczenie tarcia. W zależności od założonego rezultatu i etapu leczenia, wskazane może być, aby łuk przesuwał się albo pozostawał nieruchomy. Zamek ligaturowy, w odróżnieniu od zamka samoligaturującego, ogranicza możliwość przesuwania się łuku. To właśnie powoduje, że w przypadku aparatów samoligaturujących czas leczenia jest krótszy.

Z uwagi na różne wady zgryzu i oczekiwania Pacjentów, proponujemy leczenie ortodontyczne przy użyciu aparatów z zamkami zarówno ligaturowymi, jak i samoligaturującymi. Każdy Pacjent naszego gabinetu może liczyć na pomoc w wyborze optymalnego aparatu, który z jednej strony zapewni mu najlepsze efekty leczenia, z drugiej zaś będzie komfortowy w codziennym użytkowaniu.

Z oferty Orto-Magic polecamy również: