Stały aparat retencyjny

Aparaty retencyjne

Leczenie ortodontyczne jest długie i wielu Pacjentów nie może doczekać się jego końca. Moment zdjęcia aparatu ortodontycznego nie oznacza jeszcze pełnego sukcesu. Aby zęby nie wróciły do pierwotnych pozycji, konieczne jest wdrożenie leczenia retencyjnego. W tym celu stosuje się aparaty retencyjne. Jednym z nich jest stały aparat retencyjny.

Aparat retencyjny stały, określany również jako retainer stały, retainer 3-3 lub retainer 4-4 (nazwy mają związek z liczbą zębów, na których się go umieszcza), ma postać cieniutkiego drutu. Jest on wykonywany indywidualnie dla każdego Pacjenta, dzięki czemu uwzględnia on skorygowane wady zgryzu. Przytwierdza się go na stałe do zębów od strony języka. Przytwierdzenie stałego aparatu retencyjnego odbywa się na jednej wizycie u ortodonty, po zdjęciu aparatu ortodontycznego.

Dlaczego należy nosić aparat retencyjny stały?

Stały aparat retencyjny służy utrzymaniu efektów leczenia ortodontycznego. Położenie zębów zmienia się w czasie. Z tego względu tak ważne jest utrwalenie rezultatów uzyskanych przy pomocy aparatu ortodontycznego. Niekorzystne zmiany mogą doprowadzić do nawrotu wady zgryzu, a nawet jej pogłębienia. Zapobiec temu może aparat retencyjny stały.

Korzystanie z aparatów retencyjnych, w tym stałych retainerów, zaleca m.in. British Orthodontic Society. Z przeprowadzonych dotychczas badań wiadomo, że wyprostowane zęby z czasem wracają do swoich pierwotnych pozycji. Stały aparat retencyjny pozwala uniknąć ponownego leczenia ortodontycznego. Retainer stały szczególnie dobrze nadaje się do zapobiegania nawrotom stłoczeń i diastemy.

Stały aparat retencyjny – zalety

Stosowanie stałego aparatu retencyjnego ma sporo zalet. Ponieważ jest on przyklejany na stałe na wewnętrznej powierzchni zębów, nie trzeba pamiętać o jego codziennym zakładaniu i zdejmowaniu. Wygoda to jeden z głównych atutów aparatu retencyjnego stałego. Jego czyszczenie odbywa się podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej – Pacjent musi jedynie pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów oraz używać nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej.

Korzystanie ze stałego aparatu retencyjnego nie wiąże się też z dyskomfortem. W odróżnieniu od np. płytek termoformowalnych (przezroczystych szyn) jest on całkowicie niewidoczny dla otoczenia. Tę zaletę stałego retainera doceniają zwłaszcza dorośli, aktywni zawodowo Pacjenci.

Retainer stały – utrwalenie leczenia ortodontycznego

O zastosowaniu aparatu retencyjnego stałego decyduje ortodonta. Retainer stały to alternatywa dla ruchomych aparatów retencyjnych. To jednak, czy Pacjent będzie z niego korzystał, zależy od kilku czynników, a przede wszystkim wady zgryzu korygowanej ortodontycznie i wieku Pacjenta. U starszych osób zęby wykazują silną tendencję powrotu do pierwotnego ułożenia.

Czas noszenia aparatu retencyjnego stałego zależy od kilku czynników. Zasada jest jednak prosta – im bardziej zaawansowana wada zgryzu, tym dłużej będzie trwać etap retencji.