Założenie aparatu ortodontycznego oznacza dla pacjenta sporo zmian. Jedna z nich dotyczy sposobu czyszczenia uzębienia. Jak skutecznie oczyścić zęby i jednocześnie nie naruszyć elementów aparatu ortodontycznego? Z pomocą przychodzi irygator dentystyczny.

Co to jest irygator?

Jeżeli jesteś w trakcie leczenia ortodontycznego, z pewnością wiesz, że musisz przykładać szczególną uwagę do higieny jamy ustnej. Oprócz szczoteczki, nici dentystycznej czy wyciorków (szczoteczek międzyzębowych) możesz korzystać też z irygatora. Co to jest irygator i jak może on Ci pomóc w codziennym czyszczeniu zębów?

Irygator przypomina elektryczną szczoteczkę. To, co go wyróżnia, to końcówka w postaci cienkiej rurki. Wykorzystując powietrze i wodę pod ciśnieniem, urządzenie to jest w stanie oczyścić miejsca niedostępne lub trudno dostępne dla szczoteczki. Są to przede wszystkim:

 • Szczeliny dziąsłowe. Ich szerokość nie przekracza 3 mm, ale mogą gromadzić się w nich bakterie, które wywołują choroby dziąseł.
 • Przestrzenie międzyzębowe. Zazwyczaj do ich czyszczenia używa się nici dentystycznych, gdyż szczoteczka nie jest w stanie usunąć wszystkich zgromadzonych w nich resztek jedzenia.
 • Okolice wokół zamka. Manewrowanie szczoteczką w tych miejscach jest utrudnione, a zbyt duży nacisk może spowodować odklejenie się zamka.

Co to jest irygator do zębów i jak jeszcze może on pomóc? Strumień wody z irygatora nie tylko oczyszcza zęby, ale również masuje dziąsła, zapobiegając w ten sposób chorobom przyzębia. W rezultacie to urządzenie jest przydatne zarówno w czasie leczenia ortodontycznego, jak i po jego zakończeniu.

Śmiejąca się kobieta odsłaniająca zęby – jaki irygator wybrać

Jaki irygator wybrać?

Pacjenci, którzy chcą uniknąć próchnicy i konieczności leczenia zachowawczego po zdjęciu aparatu, często korzystają z dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej. Wśród nich wskazać można właśnie na irygator. Jaki irygator kupić? Ze względu na źródło zasilania, dostępne na rynku urządzenia dzielą się na:

 • Irygatory stacjonarne. Charakteryzują się większymi rozmiarami, są też cięższe.
 • Irygatory bezprzewodowe. To urządzenia zaprojektowane z myślą o łatwości przenoszenia. Ten typ irygatora można kupić już za ok. 100 zł.

Jaki irygator kupić? Poszczególne modele irygatorów do zębów różnią się również: liczbą trybów działania, pojemnością zbiornika na wodę, sposobem podawania wody i regulacją strumienia wody. Korzystając z aparatu ortodontycznego, powinieneś zwrócić uwagę na liczbę wymiennych końcówek. Wielu producentów w zestawie – obok dyszy standardowej i do kieszonek dziąsłowych – zapewnia końcówkę dedykowaną do aparatów.

Jak wybrać irygator do jamy ustnej? Przy wyborze uwzględnij też swoje preferencje. Jeżeli nosisz stały aparat ortodontyczny i do tego masz korony czy implanty, najlepszy irygator powinien być wyposażony w końcówki dedykowane do ich pielęgnacji.

Jak używać irygatora?

Po wyborze irygatora pozostaje go wypróbować, a następnie systematycznie z niego korzystać. Jak używać irygatora do zębów? To bardzo proste – wystarczy wykonać kilka prostych kroków:

 1. Napełnij urządzenie wodą – najlepiej sprawdzi się woda letnia, wówczas nie pojawi się uczucie dyskomfortu.
 2. Wybierz końcówkę – np. do aparatu ortodontycznego.
 3. Użyj irygatora, oczyszczając zęby i przestrzenie zębowe.
 4. Oczyść irygator – należy to robić po każdym użyciu urządzenia.
 5. Systematycznie odkamieniaj urządzenie i wymieniaj dysze – zgodnie z zaleceniami producenta.

Nawet o najlepszy irygator należy systematycznie dbać. W przeciwnym razie na dyszy będą osadzać się bakterie i kamień nazębny. Korzystanie z takiej dyszy może spowodować rozwój stanu zapalnego w jamie ustnej.

Aby ułatwić sobie czyszczenie irygatora, warto zaopatrzyć się w specjalne produkty do jego dezynfekcji i odkamieniania.

Czy warto zainwestować w irygator do zębów?

Być może zastanawiasz się, czy warto kupić irygator. Takie urządzenie może być dopełnieniem akcesoriów używanych do pielęgnacji zębów i dziąseł. Jeżeli już korzystasz z wyciorków czy nici dentystycznych, to sięgając także po irygator, możesz zadbać zarówno o stan dziąseł, jak i dokładnie oczyścić całą jamę zębową. Do zalet irygatora należy zaliczyć też to, że jego regularne używanie:

 • Hamuje proces powstawania kamienia nazębnego. W połączeniu z delikatnym masażem pozwala to na skuteczną pielęgnację dziąseł.
 • Przywraca zębom naturalną biel. Codzienne, dokładne oczyszczanie zębów pozwala usunąć zanieczyszczenia i zachować zębom ich naturalną barwę.
 • Zapobiega powstawaniu próchnicy. Irygator wypłukuje bakterie znajdujące się między zębami i poniżej linii dziąseł.

Na pytanie, czy warto kupić irygator dentystyczny, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Musisz samodzielnie zdecydować, czy ten wydatek będzie Ci się opłacał. Faktem jest, że irygator do zębów przyda Ci się zarówno w trakcie leczenie ortodontycznego, jak i po jego zakończeniu.