Po założeniu aparatu ortodontycznego musisz pamiętać, że Twoje zęby wymagają znacznie dokładniejszej pielęgnacji. Z pewnością powinieneś stosować się do zaleceń Twojego ortodonty, który oceni stan Twoich zębów i będzie mógł udzielić Ci wskazówek dopasowanych do Twoich indywidualnych potrzeb. Niemniej jednak istnieją podstawowe zasady, które sprawdzą się u każdego, niezależnie od tego, jaki rodzaj aparatu ortodontycznego wybrał. Dowiedz się, jak dbać o higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym i czytaj dalej. Wszystko po to, by leczenie ortodontyczne przebiegało w niezaburzonym tempie.

Czy należy myć zęby po każdym posiłku gdy nosimy aparat?

Mimo niezadowolenia wielu posiadaczy aparatów ortodontycznych, odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Już od pierwszych dni z aparatem stałym musisz pamiętać o szczotkowaniu, a przynajmniej płukaniu zębów po każdym posiłku. Niestety resztki jedzenia bardzo łatwo wchodzą pomiędzy druty aparatu. Nie dość, że jest to wyjątkowo nieestetyczne i może przysporzyć wielu wstydliwych sytuacji, to jeszcze przyczynia się do powstawania próchnicy i ubytków. Rano i wieczorem powinieneś szczotkować swoje zęby profesjonalną, elektryczną szczoteczką z główką przystosowaną do Twojego aparatu. Będąc poza domem, powinieneś mieć zawsze przy sobie podróżną szczoteczkę, małą pastę do zębów i płuczek w wersji mini. Z czasem zauważysz też, że przyda Ci się lusterko, aby sprawdzić, czy żaden liść sałaty nie zaczepił się o drut na jedynce.

Dodatkowe akcesoria do higieny jamy ustnej z aparatem ortodontycznym

Każda osoba, niezależnie od tego, czy nosi aparat ortodontyczny, czy nie, powinna codziennie nitkować i płukać zęby. Nitkowanie z aparatem stałym może być problematyczne, dlatego specjaliści stworzyli funkcjonalne akcesoria dedykowane aparatom stałym. W domu najlepiej sprawdza się irygator, który wypuszcza wodę lub płuczek pod wysokim ciśnieniem, co działa skuteczniej niż zwykłe nitkowanie. W sklepach z zaopatrzeniem dentystycznym znajdziesz również specjalne szczoteczki do czyszczenia wąskich przestrzeni międzyzębowych. Płuczek do jamy ustnej powinien stać się Twoim nowym przyjacielem, wraz z którym będziesz kończyć poranną i wieczorną pielęgnację.