Krzywe uzębienie u dziecka to jeden z powodów, dla których warto skonsultować się z ortodontą. Jak upewnić się, że wybrany lekarz ma doświadczenie i podejście do najmłodszych pacjentów? Sprawdź, na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze dziecięcego ortodonty.

Ortodonta dla dzieci – prywatnie czy na NFZ?

Leczenie ortodontyczne dzieci może odbywać się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub w prywatnym gabinecie ortodontycznym. W pierwszym przypadku trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach. Do kiedy dziecku przysługuje ortodonta na NFZ? Ortodonci na NFZ przyjmują pacjentów, którzy nie ukończyli 12. roku życia. O rok dłużej bezpłatnie z porad ortodonty korzystać mogą dzieci, które zakończyły leczenie ortodontyczne (są na etapie retencji).

Świadczenia oferowane w ramach bezpłatnego leczenia ortodontycznego dzieci są ograniczone. Leczenie odbywa się wyłącznie przy zastosowaniu aparatu ruchomego. Czy aparat ortodontyczny dla dzieci jest refundowany? Tak, ale dotyczy to wyłącznie aparatu ruchomego – NFZ nie refunduje aparatów stałych. Okrojona oferta, liczne ograniczenia i długie kolejki to główne powody, dla których wielu rodziców wybiera konsultację z ortodontą przyjmującym w prywatnym gabinecie.

Zastanawiasz się, jakie objawy u dziecka (poza krzywymi zębami) są wskazaniami do wizyty u ortodonty dziecięcego? Rozwiej swoje wątpliwości – zapoznaj się z artykułem: „Kiedy z dzieckiem do ortodonty?”. 

Ortodoncja u dzieci – po czym poznać dobrego ortodontę?

Rodzice, którzy poszukują ortodonty dla swojego dziecka, najczęściej nie mają wiedzy medycznej, co z kolei utrudnia zweryfikowanie umiejętności specjalisty. Po czym można poznać dobrego lekarza? O tym, że ortodonta jest godny zaufania, świadczą m.in.:

  • Opracowanie planu leczenia. Mimo że u najmłodszych pacjentów powszechne są ruchome aparaty na zęby, to w dalszym ciągu plan leczenia to podstawa. Dodatkowo powinien on też rozwiać wątpliwości rodzica dotyczące przebiegu i efektów leczenia ortodontycznego.
  • Kontakt z pacjentem. Leczenie ortodontyczne dzieci wymaga wyczucia. Ortodonta powinien wiedzieć, jak nawiązać kontakt z najmłodszym pacjentem. Od podejścia specjalisty zależy, czy dziecku wizyta w gabinecie ortodontycznym będzie kojarzyła się dobrze.
  • Nieustanne podnoszenie kwalifikacji. Ortodoncja u dzieci to jedna z dziedzin medycyny, która stale się rozwija. Aby ortodonta był na bieżąco z najnowszymi technikami leczenia, musi się dokształcać. Warto zatem sprawdzić, kiedy ostatnio lekarz odbył szkolenie. Certyfikaty czy dyplomy potwierdzające odbyte kursy można znaleźć na stronie internetowej wybranego gabinetu lub bezpośrednio w gabinecie ortodontycznym.

Ważne jest też pierwsze wrażenie – lekarz powinien być kontaktowy i uprzejmy. W dużej mierze to właśnie od jego zachowania będzie zależeć to, czy dziecko nie będzie obawiało się kolejnych wizyt w gabinecie ortodontycznym.

Opinie o ortodoncie – cenna wskazówka dla pacjenta

Najprostszym sposobem, aby upewnić się, że wybrany ortodonta to profesjonalista, a przeprowadzone przez niego leczenie ortodontyczne dzieci daje założone efekty, są rekomendacje wystawione mu przez dotychczasowych pacjentów. Gdzie szukać opinii o lekarzu? W pierwszej kolejności warto podpytać znajomych, którzy mają dzieci, czy konsultowali się z ortodontą, a jeżeli tak, to zapytać ich o wrażenia. Ostrożnością warto wykazać się w przypadku opinii zamieszczonych w internecie.

Opinie zamieszczone w sieci nie zawsze są wiarygodne. W przypadku negatywnych wpisów warto sprawdzić, na co skarżą się pacjenci. Niepochlebne opinie mogą być wynikiem choćby niezrozumienia lekarza. Sprawdzając jednak rekomendację, można upewnić się w podjętym wyborze.

Leczenie ortodontyczne dzieci – lokalizacja gabinetu ma znaczenie

Ponieważ leczenie ortodontyczne dzieci jest rozłożone w czasie, a wizyty muszą odbywać się zgodnie z wcześniej opracowanym harmonogramem, to wielu pacjentów przekonuje się, że lokalizacja gabinetu ortodontycznego ma duże znaczenie. Ogólna zasada jest prosta – im bliżej miejsca zamieszkania znajduje się gabinet ortodontyczny, tym lepiej. Wówczas dojazd nie jest ani kłopotliwy, ani czasochłonny.

Lokalizacja miejsca pracy ortodonty będzie szczególnie istotna w przypadku dzieci powyżej 13 lat, u których leczenie ortodontyczne może odbyć się przy użyciu stałego aparatu ortodontycznego. Dlaczego? W przypadku aparatów stałych trzeba liczyć się z ewentualnymi awariami, ponieważ są one narażone na uszkodzenia spowodowane jedzeniem. Każda awaria aparatu ortodontycznego wymaga szybkiej reakcji – musi zostać usunięta podczas dodatkowej konsultacji. Tego typu sytuacje nie muszą zdarzać się często. Mogą też nigdy się nie pojawić. Warto jednak w tym wypadku dmuchać na zimne!