Przy leczeniu ortodontycznym niezwykle ważna jest higiena jamy ustnej. Celem aparatu ortodontycznego jest wyeliminowanie wady zgryzu, jednak dla wielu stanowi utrudnienie w dbaniu o czystość zębów. Kamień oraz resztki jedzenia mogą osadzać się na metalowych elementach, dlatego warto przemyśleć wybór szczoteczki, którą będziesz mył zęby. Jaka szczoteczka do aparatu ortodontycznego jest najbardziej polecana?

Jaką szczoteczką myć zęby z aparatem?

Aparat ortodontyczny utrudnia dokładne oczyszczanie zębów oraz przestrzeni między nimi. Obecność metalowych elementów takich jak zamki czy łuki spinające sprawia, że pacjent poddający się leczeniu ortodontycznemu musi przyłożyć więcej uwagi do mycia zębów, gdyż dotarcie do wszystkich zakamarków może być problematyczne. Resztki pokarmu osadzają się wokół części aparatu, co nie wygląda estetycznie, a dodatkowo może powodować gromadzenie się bakterii próchniczych. 

Dentysta pokazujący, jaką szczoteczką myć zęby z aparatem

Dlatego, aby uniknąć komplikacji, warto poświęcić więcej czasu na wybór odpowiedniej szczoteczki. Nie jest istotne, czy pacjent ma założony zwykły aparat, czy aparat Invisalign. Podstawową zasadą, o której powinni pamiętać wszyscy poddający się korekcie zgryzu, jest utrzymanie higieny jamy ustnej. Szczoteczka do aparatu powinna umożliwiać dokładne oczyszczenie zębów i przestrzeni między nimi.

Wybór odpowiedniego typu może wydawać się skomplikowany, ponieważ obecnie na rynku istnieje wiele modeli szczoteczek. To, na jaką szczoteczkę się zdecydujesz, ostatecznie jest Twoją decyzją, jednak warto wziąć pod uwagę kilka sugestii. Zwykła szczoteczka manualna może nie być najlepszym wyborem dla osób z założonym aparatem. Jeśli wolisz pozostać przy klasycznym wariancie, rekomendowana jest szczoteczka manualna dedykowana dla aparatów ortodontycznych. Wyróżnia ją charakterystyczna budowa. Przez włosie przebiega rowek, który ma się dopasować do umiejscowienia zamków i drutów redukując tym samym ryzyko powstania uszkodzeń aparatu.

Osoby będące w trakcie korekty zgryzu zdecydowanie częściej decydują się na zakup szczoteczki sonicznej bądź elektrycznej. Niektóre z dostępnych modeli mają końcówki dedykowane aparatom, które można wymieniać.

Jaka szczoteczka soniczna do aparatu ortodontycznego?

Soniczna szczoteczka będzie świetnym wyborem. Taki wariant wykorzystuje fale dźwiękowe, wytwarzając drgania, przez które powstają mikro bąbelki oczyszczające nie tylko zęby, lecz przestrzeń między nimi. Ruchy są delikatne, więc nie musisz obawiać się uszkodzeń aparatu. Co więcej, nie podrażnia zębów ani dziąseł. Mimo że szczoteczka wykonuje dużą liczbę obrotów, działa niezwykle cicho, co wpływa na komfort użytkowania.

Kobieta trzymająca szczoteczkę do aparatu ortodontycznego

Jaka szczoteczka elektryczna do aparatu ortodontycznego?

Podczas leczenia można korzystać ze szczoteczki elektrycznej, jednak trzeba być szczególnie uważnym z wyborem odpowiedniego modelu. Jaka więc szczoteczka elektryczna do aparatu ortodontycznego jest polecana? Taka, która ma dedykowane końcówki dla osób z aparatem na zębach. W przeciwnym razie gęste włosie w połączeniu z dużą intensywnością ruchów mogłoby doprowadzić do delikatnych uszkodzeń.

Szczoteczka do aparatu ortodontycznego – na co zwrócić uwagę?

Podczas leczenia ortodontycznego konieczne jest zachowanie szczególnej higieny jamy ustnej. Nagromadzony kamień czy resztki pokarmu osadzone na metalowych częściach wyglądają nieatrakcyjnie, zwłaszcza na aparacie estetycznym. Aby utrzymać aparat w stanie nienaruszonym, rekomendowane jest wybieranie rozwiązań dedykowanych dla osób z aparatem ortodontycznym, które nie tylko oczyszczą dokładnie zęby, lecz także zminimalizują ryzyko powstania uszkodzeń.