Choć leczenie ortodontyczne jest długotrwałe, to urzeczywistnia marzenia o ładnym i prostym zgryzie. Z tego powodu coraz więcej osób poddaje się korekcie zgryzu. W kuracji często wykorzystywany jest aparat ortodontyczny, do którego trzeba dobrać odpowiednie ligatury ortodontyczne. Jakie gumki do aparatu należy wybrać? Podpowiadamy!

Czym są ligatury ortodontyczne?

Jeśli zostałeś zakwalifikowany do aparatu korygującego zgryz, z pewnością zastanawiasz się, czym są ligatury ortodontyczne. Jest to nic innego jak kolorowe lub bezbarwne gumki zakładane na zamki aparatu. Ich zadaniem jest utrzymanie prawidłowego łuku ortodontycznego. Dzięki obecności ligatur nie przesuwa się on w dowolnym kierunku, a w tym wyznaczonym przez ortodontę.

Pod wpływem codziennej higieny, jak i spożywanych posiłków, ligatury dość szybko tracą swoje właściwości. Mogą ulegać licznym przebarwieniom, żółknąć, a w przypadku intensywnych kolorów, barwa może blaknąć. Dlatego konieczna jest regularna wymiana gumek na aparat. Rekomendowany czas zmiany ligatur to 1-1,5 miesiąca, czyli przy każdej wizycie w gabinecie ortodontycznym.

Przykładowy dobór gumek do aparatu w różnych kolorach

Kolory gumek na aparat – czym kierować się przy wyborze?

Obecnie kolory gumeczek do aparatu produkowane są w całej palecie barw. Odcień ligatur w żadnym wypadku nie wpływa na funkcjonalność i wytrzymałość elementu. Niezależnie od tego, na jaki kolor się zdecydujesz, leczenie będzie tak samo efektywne. Mimo że odcień nie ma znaczenia w procesie korekty zgryzu, to młodsi pacjenci przykładają dużą uwagę do wyboru gumeczek. Zróżnicowana gama kolorystyczna umożliwia zmianę odcienia ligatur wraz z każdą wizytą w gabinecie ortodontycznym.

Najmłodsi często traktują gumki jako dodatek na aparat na zęby. Przy wyborze barwy nie powinno się jednak kierować wyłącznie tym, jaki jest Twój ulubiony kolor. Ważny jest także aspekt praktyczny. Niektóre gumki ortodontyczne mogą wpływać na wygląd zgryzu. Kolory ligatur są w stanie podkreślić jego zalety oraz wady tak, jak na przykład przebarwienia na zębach.

Trzeba uważać z doborem gumek do aparatu w jasnych tonach, gdyż są one najbardziej podatne na przebarwienia. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, to prawdopodobne jest, że ligatury nie zachowają swojego pierwotnego koloru przez długi czas. Wiele produktów spożywczych i napojów pozostawia na nich plamy, tym samym zmieniając barwę. Są to między innymi: kawa, herbata, wino czerwone, buraki czy curry. Dlatego, jeśli w Twojej diecie występują produkty mogące pozostawić nieestetyczne ślady na ligaturach, najlepiej będzie zrezygnować z jasnych odcieni.

Dopasowanie koloru ligatur

Jakie są najładniejsze gumki do aparatu?

Produkowane kolory gumek ortodontycznych do aparatu pozwalają na dużą dowolność, co szczególnie cieszy najmłodszych pacjentów. W wielu przypadkach wymieniają oni barwę ligatur co wizytę u ortodonty. Choć gumki powinno się dobierać do indywidualnych potrzeb i preferencji osoby poddającej się korekcie zgryzu, można wskazać kilka trendów wśród wybieranych wariantów.

Jeśli chcesz, aby Twój uśmiech wydawał się bielszy, warto postawić na kolor niebieski. Zęby wydają się wtedy jaśniejsze, co jest pożądanym efektem. Z kolei, kiedy pragniesz, aby aparat nie był bardzo wyeksponowany, możesz zdecydować się na szare ligatury. Ta opcja jest powszechnie wybierana przez osoby dorosłe, ponieważ szary odcień zlewa się z metalowymi częściami. Podobnie jest ze srebrnymi ligaturami, których zabarwienie przypomina zamki aparatu. Istnieją także odważniejsze barwy jak czerwony, różowy czy bordowy. Ostatni z nich, pomimo że jest żywym kolorem, dobrze się prezentuje i nie sprawia, że zęby wyglądają na brudne, tak jak to może być w przypadku czarnego.

Pamiętaj, że z doborem barwy ligatur ortodontycznych do aparatu doradzi Ci ortodonta prowadzący leczenie. Weźmie on pod uwagę Twoje predyspozycje, a także efekt, na którym Ci najbardziej zależy i pomoże wybrać taki kolor gumek, aby Twój uśmiech wyglądał jak najlepiej.