Większość osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych. Jednak nierówne zęby, które często są powodem kompleksów, to tylko jeden z powodów, dla których warto rozważyć to rozwiązanie. Należy pamiętać, że krzywy zgryz powoduje również wiele innych dolegliwości, począwszy od próchnicy, a skończywszy na przewlekłych migrenach. Jednak spora liczba pacjentów, którzy myślą o założeniu aparatu, obawia się, że podczas leczenia ortodontycznego konieczne będzie usunięcie zębów. Czy ekstrakcja jest konieczna i czy stomatolog zawsze decyduje się na wyrwanie zębów, nawet jeśli nic im nie dolega?

W jakich sytuacjach zachodzi konieczność ekstrakcji zębów?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi – oczywiście, że nie (leczenie bezekstrakcyjne). Z pewnością ekstrakcja zębów nie jest wymogiem podczas leczenia ortodontycznego. Czasem wystarczy założyć klamry, żeby zęby wróciły na swoje miejsce. Istnieje jednak kilka przypadków, w których wyrwanie zębów może okazać się konieczne. Warto pamiętać jednak, że w nowoczesnych klinikach ortodontycznych usuwanie zębów, zwłaszcza zdrowych, traktowane jest jako ostateczność. Stomatologia, podobnie jak inne dziedziny medycyny, stale się rozwija. Dzięki temu ortodonci mają do swojej dyspozycji coraz lepsze rozwiązania, pozwalające zmniejszyć dyskomfort pacjentów podczas zabiegów, a także mniej inwazyjnie i skuteczniej leczyć wady zgryzu. Jednak, jak już wspomnieliśmy, zdarzają się sytuacje, w których usunięcie zębów jest konieczne dla powodzenia leczenia. W jakich przypadkach ortodonta może zdecydować o wyrwaniu zębów?

Usunięcie, kiedy zęby są mocno popsute

Założenie aparatu każdorazowo poprzedza dokładny wywiad dentystyczny w którego trakcie stomatolog ocenia stan uzębienia pacjenta. Następnie lekarz stara się doprowadzić zęby pacjenta do stanu idealnego. Zakłada nowe plomby, uzupełnia ubytki oraz sprawdza, czy martwe zęby są w dobrym stanie. Jeżeli zęby są mocno zniszczone, na przykład próchnicą, ortodonta może zdecydować o ich usunięciu. Założenie aparatu wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia erozji szkliwa oraz psucia zębów, więc zachowywanie na siłę tych zębów, które już są w złym stanie, mija się z celem.

Usunięcie, gdy zęby są mocno przesunięte

Wielu rodziców nie dba o zęby mleczne dzieci, ponieważ twierdzi, że „przecież i tak wypadną”. To myślenie jest oczywiście błędne i szkodliwe. Jeżeli maluch, w wyniku próchnicy, przedwcześnie utraci zęby mleczne, nastąpi przesunięcie zębów, przez co zęby stałe mogą nie mieć w przyszłości wystarczającej ilości miejsca do prawidłowego wzrostu. To z kolei często prowadzi do powstawania wad zgryzu. W niektórych przypadkach miejsca na zęby stałe jest tak niewiele, że stomatolog jest zmuszony usunąć zdrowe zęby.

Ekstrakcja ósemek

Ostatnim z powodów, dla których dentysta może zdecydować się na wyrwanie zębów w dobrej kondycji, jest po prostu ewolucja. Na przestrzeni wieków ludzka dieta zmieniła i rozszerzyła się w takim stopniu, że nasze ciała zaczęły się do niej dopasowywać, przez co na przykład człowiek współczesny ma mniejszą szczękę, niż jego przodkowie. Przed tysiącami lat nasz jadłospis składał się głównie z surowego mięsa, przez co ósemki były nam niezbędne do lepszego rozdrabniania tego kłopotliwego pokarmu. Obecnie jednak zęby mądrości to atawizm, który właściwie nie jest nam do niczego przydatny, a wręcz przysparza nam samych problemów.

Jak widać, usuwanie zębów pod aparat ortodontyczny wcale nie jest konieczne. Wszystko zależy od stanu naszego uzębienia i rodzaju wady zgryzu. Dlatego, jeśli planujemy założenie aparatu, warto korzystać z usług sprawdzonych klinik, w których stomatolog z pewnością nie narazi nas na niepotrzebny dyskomfort związany ze zbędną ekstrakcją.