Gdy w końcu, po kilku latach noszenia, zbliża się długo wyczekiwany dzień zdjęcia aparatu, z jednej strony towarzyszy nam ekscytacja związana z możliwością ujrzenia upragnionego efektu, z drugiej zaś – obawa przed bólem i niedogodnościami. Czy faktycznie jest się czego bać?

Kiedy decydujemy się na aparat ortodontyczny, wydaje nam się, że leczenie będzie trwało wieki. Gdy jednak nadchodzi długo wyczekiwany moment pozbycia się metalowych ligatur, zaczynamy obawiać się bólu i nieprzyjemności, jakie może spowodować zdjęcie przytwierdzonych do zębów zamków. W praktyce jednak, proces ten nie jest zbyt bolesny i zajmuje stosunkowo niewiele czasu. W niniejszym artykule, krok po kroku objaśniamy przebieg zdejmowania aparatu.

Etap I – zdejmowanie aparatu ortodontycznego

Lekarz ortodonta bądź higienistka stomatologiczna rozpoczyna ściąganie aparatu ortodontycznego od kolorowych gumek lub metalowych ligatur; na końcu, przy użyciu specjalnych kleszczy, zdejmuje przyklejone do zębów zamki. To właśnie zdejmowanie tych ostatnich elementów budzi u pacjentów największy niepokój. W praktyce, mimo że demontaż zamków odbywa się w sposób mechaniczny, to jest on całkowicie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia; faktem jest jednak, że u niektórych osób, proces ten może wywoływać nieco większy dyskomfort niż u pozostałych. Ortodonta bądź higienistka, dzięki znajomości specjalnej techniki odrywania zamków, zrobią to jednak w sposób sprawny, szybki i bezbolesny.

O ile w przypadku metalowego aparatu na zęby zdejmowanie wszystkich elementów przebiega dość sprawnie, o tyle u pacjentów z aparatami wykonanymi z kryształów górskich bądź porcelany wygląda to już nieco gorzej. Ponieważ mogą one się odkruszać, ortodonta wykorzystuje w tym wypadku wiertło – tak, aby w możliwie jak najbardziej delikatny sposób usunąć zamek z powierzchni zęba. Użycie wiertła stomatologicznego ma na celu jedynie usunąć pozostałości aparatu bez uszkodzenia tkanek zęba – nie powinno to powodować dolegliwości bólowych.

Etap II – czyszczenie zębów po zdjęciu aparatu

Ortodonta bądź higienistka, po zdjęciu wszystkich elementów aparatu, przystępuje do czyszczenia powierzchni zębów z zalegającego na nich kleju stomatologicznego. Do tej czynności wykorzystuje skaler i piaskarkę, dzięki którym pozbywa się również kamienia oraz osadu nazębnego – którego wcześniejsze usunięcie uniemożliwiały zamki oraz metalowa ligatura. Ostatnim etapem jest polerowanie zębów przy użyciu szczotki i pasty.

Etap III – pobieranie wycisku pod aparat retencyjny oraz założenie retainera

Ostatnim etapem jest pobranie wycisku pod aparat retencyjny. Jego zadaniem jest ustabilizowanie zębów oraz utrwalenie efektów leczenia. To aparat wyjmowany, użytkowany głównie w nocy. Ponadto, stosowane jest dodatkowe wzmocnienie, w postaci specjalnego drutu (retainera), który przykleja się do wewnętrznych powierzchni zębów, zarówno w łuku górnym jak i dolnym. Także i jego zadaniem jest podtrzymanie efektów leczenia. Takie rozwiązania stosowane są z tego względu, że po latach „ciągłego ruchu” w aparacie, zęby muszą się dobrze ustabilizować.

Ściąganie aparatu ortodontycznego – cena

Cena zdjęcia aparatu ortodontycznego uzależniona jest od jego rodzaju. Lekarz ortodonta, na wizycie poprzedzającej demontaż, poinformuje nas o kosztach związanych z jego usunięciem, a także opłacie za wykonanie aparatu retencyjnego i retainera. Warto również zapytać o cenę potencjalnej naprawy aparatu utrwalającego leczenie, jak również samego doklejenia metalowego retainera.

sprawdź: cennik usług ortodontycznych