Aparat ortodontyczny Invisalign często jest określany jako „niewidoczny aparat na zęby”. Powodem jest jego budowa – składa się on z transparentnych nakładek. Ortodonta ustalił, że Twoja wada zgryzu może zostać skorygowana przy użyciu aparatu Invisalign? Sprawdź, czym różni się on od klasycznego, czyli metalowego, aparatu ortodontycznego.

Invisalign – jak działa niewidoczny aparat na zęby?

Leczenie ortodontyczne dorosłych jeszcze do niedawna realizowano głównie przy użyciu stałych aparatów ortodontycznych. Dziś istnieje już alternatywa w postaci przezroczystych nakładek Invisalign. Jak działa aparat ortodontyczny Invisalign? Przesuwa on zęby w pożądanym kierunku, w efekcie czego pacjent może cieszyć się nienagannym uśmiechem. Co do zasady Invisalign może być wykorzystywany przy leczeniu stłoczonych zębów, przodozgryzu czy szparowatości, ale w każdym przypadku decyzję o zastosowaniu nakładek podejmuje ortodonta.

Dla osób dorosłych nakładki Invisalign stanowią dobry zamiennik dla metalowego aparatu ortodontycznego. Ponieważ wykonuje się je z przezroczystego materiału, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne. Pod tym względem Invisalign wypada jeszcze lepiej niż aparat stały estetyczny, który jest chętnie wybierany przez osoby aktywne zawodowo.

Jak czyścić Invisalign – co warto wiedzieć?

Aparat ortodontyczny Invisalign jest łatwy do utrzymania w czystości, a to dlatego, że pacjent może go w dowolnym momencie zdjąć. Jak czyścić Invisalign? Wystarczy dokładnie umyć każdą z nakładek, wykorzystując do tego pastę do zębów i szczoteczkę. Po opłukaniu aparatu w letniej wodzie można go dalej użytkować.

Aby zachować czystość nakładek, warto zwrócić uwagę na sposób ich przechowywania – powinny one być trzymane w dołączonym etui. Przed założeniem aparatu Invisalign warto także dodatkowo wyszczotkować zęby.

uśmiech

Aparat stały estetyczny czy aparat ortodontyczny Invisalign?

Estetyczny aparat ortodontyczny to wciąż stały aparat. Pacjenci, którzy go użytkują,  muszą pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Mowa tu o:

  • Diecie – zabronione są wszelkie lepkie artykuły spożywcze, gdyż w trakcie ich spożywania może dojść do uszkodzenia aparatu.
  • Higienie – ponieważ pacjent nie może zdjąć aparatu stałego, musi do czyszczenia zębów i przestrzeni międzyzębowych przywiązywać dużą wagę.
  • Dodatkowych wizytach u ortodonty – gdy pacjent zauważy, że doszło do uszkodzenia aparatu ortodontycznego, konieczna jest wizyta poza harmonogramem.

Powyższe ograniczenia i zalecenia nie obowiązują, gdy pacjent wybierze aparat ortodontyczny Invisalign. Nakładki w każdym momencie można zdjąć. To z kolei powoduje, że posiłki można spożywać bez żadnych ograniczeń, a higiena jest znacznie mniej uciążliwa.

Nakładki Invisalign są pozbawione elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu. To z kolei powoduje, że dodatkowe wizyty u ortodonty (poza ustalonym grafikiem) najczęściej nie są konieczne.

Invisalign – jak często odbywają się wizyty kontrolne?

Aparat ortodontyczny Invisalign ma wiele zalet, a jedną z nich jest to, że wizyty kontrolne odbywają się rzadziej niż w przypadku stałych aparatów ortodontycznych. Dlaczego? Nakładki są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta – w tym celu wykorzystuje się technologię 3D. W efekcie aparat Invisalign doskonale przylega do zębów (stąd też określenie „niewidoczny aparat na zęby”), a to oznacza, że ortodonta nie musi tak często ingerować i kontrolować postępów leczenia.

Jak często odbywają się wizyty kontrolne, jeżeli leczenie odbywa się przy użyciu aparatu ortodontycznego Invisalign? W przypadku klasycznych aparatów ortodontycznych z reguły zaplanować trzeba minimum jedną wizytę w miesiącu. Dla nakładek Invisalign kontrola wyników leczenia ortodontycznego może odbywać się raz na kwartał. W czasie każdej wizyty pacjent otrzymuje nakładki oraz zalecania co do ich stosowania.

Rzadsze wizyty kontrolne u ortodonty oznaczają, że leczenie ortodontyczne jest mniej uciążliwe. Pacjent nie musi organizować swojego życia wokół leczenia. Więcej informacji o aparacie Invisalign znajdziesz w artykule Aparat ortodontyczny Invisalign – nowoczesna metoda na piękny uśmiech!

invisalign

Invisalign – co jeszcze warto wiedzieć o tym aparacie ortodontycznym?

Zaletą aparatu Invisalign jest też przewidywalność. Pacjent jeszcze przed pierwszym założeniem przezroczystych nakładek wie, jakiego rezultatu może się spodziewać po zakończeniu leczenia. Precyzyjne określenie efektów jest możliwe dzięki temu, że ortodonci w przypadku leczenia aparatem Invisalign korzystają ze specjalnych programów komputerowych.

Dla wielu pacjentów możliwość zapoznania się z przewidywanymi efektami leczenia to dodatkowa motywacja do ścisłego stosowania się do zaleceń ortodonty. Jeśli więc zależy Ci na pięknym uśmiechu, stosunkowo szybkim efekcie i niewidoczności aparatu skontaktuj się z nami i umów na pierwszą wizytę, aby poznać szczegóły związane z aparatem Invisalign!