Prosty zgryz i promienny uśmiech można uzyskać przy pomocy nowoczesnych aparatów ortodontycznych, do których należy aparat Invisalign. Czym się on wyróżnia i której grupie pacjentów jest on dedykowany? Ile kosztuje korekta wad zgryzu przy jego użyciu?

Niewidoczny aparat ortodontyczny, czyli co to jest Invisalign

Aparat Invisalign wyróżnia się wśród innych rozwiązań budową. Składają się na niego przezroczyste (transparentne) nakładki, które są przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta. Z tego względu aparat ten często jest określany jako „niewidoczny aparat ortodontyczny” – w odróżnieniu od tradycyjnego aparatu ortodontycznego jego użytkowanie jest praktycznie niezauważalne dla osób postronnych.

To, co wyróżnia system Invisalign to korygowanie wad zgryzu w sposób mniej inwazyjny w porównaniu do tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Zyskuje na tym pacjent, gdyż:

  • korzystanie z aparatu Invisalign jest mniej bolesne (według przeprowadzonych badań), co przekłada się na komfort pacjenta zwłaszcza w pierwszych dniach leczenia,
  • zakładanie i zdejmowanie aparatu jest łatwe, a pacjent nie musi obawiać się o jego przypadkowe uszkodzenie np. podczas jedzenia,
  • możliwe jest uprawianie sportów kontaktowych (np. sztuki walki, rugby, piłka nożna) – wystarczy, że pacjent zdejmie aparat na czas treningu.

Nakładki Invisalign są wykonywane z materiału SmartTrack, dzięki czemu mogą być stosowane również przez osoby uczulone na nikiel.

Invisalign – czy warto? Zalety i wady nakładek

Jak każde rozwiązanie, również aparat Invisalign ma swoje zalety i wady. Główne korzyści płynące z korygowania wad zgryzu przy pomocy Invisalign to: dyskrecja, skrócenie czasu leczenia i rzadsze wizyty w gabinecie ortodontycznym. Pacjenci nie są narażeni na obtarcia czy podrażnienia, które często występują przy użytkowaniu metalowych aparatów. Dzięki możliwości wyjmowania nakładek także higiena jamy ustnej nie stanowi problemu. To z kolei pozwala obniżyć wydatki na interwencje stomatologiczne już po zdjęciu aparatu.

Czy warto zdecydować się na aparat Invisalign? Aby podjąć decyzję, trzeba przyjrzeć się także wadom tej technologii. Zgodnie z zaleceniami ortodontów nakładki Invisalign trzeba użytkować przez 22 godziny na dobę. To z kolei powoduje, że zęby niemal przez cały czas znajdują się w osłonie. Konieczne jest zatem rozplanowanie posiłków i higieny jamy ustnej w taki sposób, aby użytkować aparat w sposób prawidłowy – od tego zależą efekty leczenia.

Ponieważ aparat Invisalign jest zdejmowany, pacjent z początku będzie musiał nauczyć się, jak prawidłowo zakładać i zdejmować nakładki. Z czasem jednak ta czynność będzie łatwiejsza.

Jakie efekty można uzyskać, korzystając z Invisalign?

Pacjenci przekraczający próg gabinetu ortodontycznego chcą wiedzieć, jakie efekty przyniesienie leczenie ortodontyczne. Jeżeli nie wystąpią przeciwwskazania, aby zastosować aparat Invisalign, a pacjent się na niego zdecyduje, to możliwe do uzyskania efekty pozna on tuż po opracowaniu przez ortodontę ścieżki leczenia. Jak to możliwe?

W przypadku aparatów Invisalign ortodonci mają do dyspozycji specjalne oprogramowanie komputerowe, za pomocą którego mogą ustalić proces leczenia. Korzystanie z technologii ClinCheck pozwala też zwizualizować efekty, jakie zostaną uzyskane na poszczególnych etapach leczenia. Dzięki temu pacjent może się przekonać, jak będzie prezentował się jego zgryz na koniec kolejnych faz jego korygowania. To duży bodziec i motywacja, aby podjąć wyzwanie i zawalczyć o proste zęby.

Chociaż aparat Invisalign ma postać nakładek, to jednak działa analogicznie jak tradycyjne aparaty ortodontyczne – wytwarza siły, które oddziaływują na zęby i powoli przesuwają je w pożądanym kierunku. Można go stosować do korygowania różnych wad zgryzu, w tym m.in. stłoczeń, szparowatości, zgryzu otwartego i zgryzu krzyżowego.

Ile kosztuje aparat Invisalign?

Aparat Invisalign to spersonalizowane nakładki – są one wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta. To z kolei powoduje, że leczenie ortodontyczne przy użyciu nakładek Invisalign jest droższe niż korygowanie wad zgryzu z wykorzystaniem tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Ile kosztuje aparat Invisalign? Cena jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta, a ostateczny wydatek jest uzależniony przede wszystkim od wady zgryzu – im jest ona poważniejsza, tym więcej nakładek może być potrzebnych, aby wyprostować zęby. Chociaż aparat Invisalign kosztuje więcej, to pacjenci powinni pamiętać, że w jego przypadku czas leczenia jest krótszy, a wizyty kontrolne odbywają się rzadziej.

Chcesz sprawdzić, jakie efekty uzyskasz przy pomocy Invisalign i ile będzie Cię kosztowało leczenie ortodontyczne? Umów się na konsultację w naszym gabinecie.