Rodzice często zastanawiają się, kiedy powinni udać się z dzieckiem do ortodonty. Jak  wiadomo, kontrola stanu uzębienia u dzieci jest bardzo ważna. Im szybciej zdiagnozuje się wadę zgryzu, czy ubytki, tym lepiej. Uzębienie dziecka jest znacznie bardziej podatne na leczenie niż w przypadku osób dorosłych. Rozpoczynając leczenie w młodym wieku, można oszczędzić dziecku wielu nieprzyjemności i kosztownych zabiegów w przyszłości.

Kiedy pierwsza wizyta u ortodonty

Skierować dziecko do ortodonty może dentysta, logopeda, a także pediatra. Jeżeli nie zauważą oni żadnych nieprawidłowości w uzębieniu Twojego dziecka, to nie masz się o co martwić. Najlepszym obserwatorami są jednak rodzice. Obcując z dzieckiem każdego dnia zauważysz, czy ma złe nawyki, takie jak:

  • ssanie kciuka,
  • wysuwanie dolnej szczęki do przodu,
  • oddychanie przez usta,
  • wada wymowy,
  • widocznie krzywe uzębienie.

Jeżeli któryś z wymienionych problemów dotyczy Twojego dziecka, to znak, że musisz zabrać go na pierwszą wizytę. Warto dowiedzieć się więcej, jak Może pomóc ortodoncja dziecięca.

Czy ortodonta leczy mleczaki?

Odpowiedni wiek dziecka do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego wynosi 7 lat. Zazwyczaj w tym wieku dziecko ma część zębów stałych i część zębów mlecznych. Tzw. uzębienie mieszane zazwyczaj występuje do 12 roku życia. W tym czasie ortodonci stosują aparaty ruchome do korygowania zgryzu i prawidłowego wyrastania zębów u dzieci. Zatem po części ortodonta podejmuje się leczenia mleczaków, ale tylko wtedy, gdy występują one wraz z zębami stałymi. Tylko w wyjątkowych przypadkach koryguje się zgryz z mleczakami, np. gdy u malucha stwierdzono zgryz krzyżowy.

Jak przekonać dziecko do leczenia ortodontycznego?

Systematyczność i wizyty na fotelu dentystycznym mogą stanowić problem dla dzieci w wieku szkolnym. Zadaniem rodzica jest znalezienie odpowiedniego ortodonty, którego cechuje dobre podejście do dzieci, a także wyrobienie nawyku noszenia aparatu ortodontycznego ruchomego. W przeciwnym razie wydane pieniądze i czas poświęcony na leczenie będą zmarnowane i nie przyniosą oczekiwanych efektów.