Jeszcze do niedawna noszenie aparatu ortodontycznego kojarzyło się wyłącznie z widokiem „zadrutowanych” dzieci i nastolatków. Dziś coraz częściej można spotkać dorosłych, którzy podjęli się leczenia ortodontycznego. Czy jednak rzeczywiście warto zdecydować się na aparat i leczenie wady zgryzu w wieku dorosłym? Czy można wówczas odnieść dobre efekty – zarówno zdrowotne, jak też wizualne? I czy istnieją szczególne wskazania, aby mimo dorosłego wieku, zdecydować się na prostowanie zębów? Oto najważniejsze informacje, jeśli chodzi o aparat ortodontyczny u dorosłych!

Korekta zgryzu u dorosłych coraz popularniejsza

Dzisiejsze metody leczenia wad zgryzu są na tyle zaawansowane i jednocześnie powszechne, że coraz więcej dorosłych postanawia nadrobić zaległości i zawalczyć o piękny uśmiech. Kiedy więc warto zdecydować się na aparat na zęby, jeśli wiek młodzieńczy ma się już dawno za sobą? Zazwyczaj zawsze wtedy, gdy ma się taką potrzebę – zarówno estetyczną, jak też zdrowotną. Nie ma też ograniczenia wiekowego, jeśli chodzi o leczenie ortodontyczne u dorosłych. Każdy przypadek, przebieg leczenia, spodziewane efekty i konkretne możliwości będą oceniane przez specjalistów w sposób indywidualny.

Kompleksy, złe samopoczucie, efekt dodatkowych lat – wady zgryzu negatywnie wpływają na wygląd, a przy tym oczywiście na postrzeganie siebie, co niekiedy może sprawiać, że dorosła osoba z wadami zgryzu ma niskie poczucie własnej wartości. Jak najbardziej warto wówczas zdecydować się na wizytę u ortodonty i założyć aparat ortodontyczny dla dorosłych. Kosmetyczne efekty z pewnością mogą poprawić jakość życia, nawet jeśli przez lata towarzyszyły nam nielubiane, krzywe zęby. Ortodoncja u dorosłych to oczywiście kwestia zdrowotna. Prawidłowy zgryz niweluje niektóre problemy w obrębie szczęki i jamy ustnej, jak też przeciwdziała ich pogłębianiu się wraz z wiekiem.

Ortodoncja u dorosłych – gdy zachodzi konieczność

Niekiedy do ortodonty trzeba wybrać się w wieku dorosłym, gdy jest to wręcz konieczne z perspektywy zdrowotnej. Jedną z takich sytuacji może być brak zęba i chęć odbudowy pełnego uzębienia. Bardzo często po ekstraktacji zęba dochodzi do przesunięcia się zębów sąsiednich. Aby ponownie zrobić miejsce, na przykład na odbudowę w postaci implantów stomatologicznych, konieczne może być leczenie ortodontyczne.

Wady zgryzu mogą też powodować niektóre przykre dolegliwości: bóle w obrębie żuchwy, ścieranie zębów, a nawet bolesności karku czy głowy! W takich sytuacjach również jak najbardziej warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne dla dorosłych.

Aparat ortodontyczny dla dorosłych – o czym należy pamiętać

Warto wiedzieć, że korekta wady zgryzu u dorosłych może być przeprowadzana za pomocą różnych aparatów. O tym przeczytasz w artykule: Metalowy vs przezroczysty – czyli, jaki aparat ortodontyczny wybrać? Wybór aparatu to jednak nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Niestety, leczenie ortodontyczne u dorosłych nie przebiega tak sprawnie, jak u dzieci i nastolatków. Ukształtowany zgryz nie jest już tak elastyczny, stąd prostowanie zębów może być żmudnym i długim procesem. Dodatkowo, wyprostowane zęby mogą mieć tendencje do przesuwania się – z tego też powodu bardzo często potrzebne jest dalsze leczenie ortodontyczne w postaci retencji. Estetyczny, zdrowy uśmiech i brak problemów zdrowotnych w obrębie zgryzu warte są zazwyczaj poświęceń. Dlatego zdecydowanie dobrze jest rozważyć aparat ortodontyczny w każdym wieku! 

Więcej szczegółów na temat leczenia ortodontycznego u dorosłych możesz poznać w trakcie indywidualnych konsultacji u lekarza ortodonty. Podejmij zdecydowany krok i zadbaj o swój piękny uśmiech!