Kiedyś leczenie wad zgryzu popularne było zwykle wśród dzieci i młodzieży. Dziś jednak coraz więcej osób dorosłych postanawia zawalczyć o piękny i zdrowy uśmiech, decydując się na leczenie ortodontyczne. Niezależnie jednak od tego, jakie są przyczyny wady zgryzu oraz ich stopień skomplikowania, nigdy nie jest za późno, aby nosić aparat ortodontyczny. Wątpliwością jednak może okazać się kwestia wyboru rodzaju aparatów ortodontycznych. Na jaki aparat się zdecydować? Poznaj najważniejsze informacje na temat leczenia ortodontycznego za pomocą aparatu metalowego i przeźroczystego!

Aparat stały metalowy

Wśród aparatów na zęby aparat metalowy zakładany na stałe to zdecydowanie najczęściej wybierana opcja. Od innych możliwości znacznie różni się ceną – leczenie z pomocą aparatu metalowego jest tańsze niż w przypadku aparatu przeźroczystego nakładkowego. Oczywiście jednak ostateczny koszt zależy od wybranych zamków, rodzaju mocowania i innych czynników związanych z indywidualnym leczeniem ortodontycznym.

W przypadku metalowego aparatu stałego pacjenci często muszą długo przyzwyczajać się do jego obecności w jamie ustnej. Przez pierwsze dni po założeniu aparat może drażnić wrażliwy język i policzki. Może też powodować uczucie bólu i ucisku. Bardziej wymagająca staje się również higiena zębów. W przypadku stałego aparatu na zęby konieczne jest wzmożone ich czyszczenie. Najlepiej więc szczotkować je po każdym posiłku i stosować specjalne przyrządy dentystyczne do codziennej higieny jamy ustnej.

Aparat na zęby przezroczysty

Przeźroczysty aparat na zęby znacznie różni się od tradycyjnego aparatu stałego. Przede wszystkim jest to opcja korygowania zgryzu za pomocą aparatu ruchomego, który można zdjąć. Jednak jego inną cechą szczególną jest bardzo estetyczny wygląd – dla osób postronnych wydaje się zupełnie niewidoczny! Możliwość zdejmowania przeźroczystego aparatu znacząco ułatwia jedzenie czy codzienną higienę jamy ustnej. Wadą niestety jest fakt, że aparaty tego typu potrafią się lekko odbarwiać, tracąc swoją przezroczystość. Jednak zależy to od indywidualnej diety czy sięgania po używki, takie jak kawa i papierosy.

Jaki rodzaj aparatu jest najlepszy dla dziecka?

Trudno jednoznacznie wskazać, jaki aparat wybrać dla dziecka. Wszystko zależy od jego wieku, charakteru wady zgryzu i innych indywidualnych cech. Wszelkie wątpliwości najlepiej rozwiać podczas konsultacji ortodontycznych. Warto też pamiętać, że w przypadku leczenia wad zgryzu u dzieci, narzędzi do korygowania wady jest znacznie więcej.

W przypadku potrzeby stosowania aparatu zdejmowanego przeźroczyste aparaty mogą być alternatywą dla ruchomych aparatów akrylowo-metalowych. Jednak przy większych i zaawansowanych wadach, gdy istnieje konieczność skomplikowanego leczenia zgryzu, ortodonci często zalecają założenie stałego aparatu metalowego. Warto wziąć pod uwagę również podejście dzieci do leczenia zgryzu. Często nie są one zadowolone z konieczności noszenia aparatu. Jeśli więc zdecydujemy się na aparat ruchomy, może okazać się, że dziecko nie będzie go nosić lub będzie zdejmować zbyt często, co nie przyniesie zamierzonych efektów.

Który rodzaj aparatu ortodontycznego dla osoby dorosłej?

Dorośli, którym zależy przede wszystkim na jak najmniej widocznym leczeniu wad zgryzu, a więc dyskretnym i estetycznym aparacie, powinni zdecydować się na przeźroczysty aparat ortodontyczny. To doskonały wybór dla tych, dla których widoczne druty aparatu u innych osób powodowały, że nie podjęli się leczenia ortodontycznego. Wskazaniem do tego rodzaju aparatu jest też delikatne i kruche szkliwo, które mogłoby ulec zniszczeniu podczas noszenia aparatu metalowego. Przy niektórych, bardzo skomplikowanych wadach zgryzu, konieczny może być jednak aparat metalowy stały. Wówczas warto zdać się na zalecenia ortodonty, który dobierze najlepszą metodę leczenia do konkretnej wady.

Pamiętaj, że nawet jeśli już dawno skończyłeś 18 lat, nie jest za późno, by cieszyć się prostymi zębami i uśmiechać aż do ósemek!