Aparat na zęby to najlepszy sposób na piękny i prosty uśmiech. Jednak osoby decydujące się na skorzystanie z jego dobrodziejstw muszą przygotować się na to, że, z powodu aparatu, ich codzienna higiena jamy ustnej będzie nieco bardziej skomplikowana. Niestety, jest to konieczne, żeby uniknąć żółknięcia oraz psucia się zębów pod klamrami aparatu. Jakie dodatkowe przyrządy, oprócz szczoteczki do zębów oraz płynu do płukania jamy ustnej, będą Ci potrzebne, jeśli zdecydujesz się na założenie aparatu?

Akcesoria do mycia zębów przydatne nie tylko wtedy, gdy nosisz aparat

Osoby noszące aparat powinny szczególnie dbać o to, żeby w szczelinach międzyzębowych lub pod aparatem nie zalegały resztki pokarmu, dlatego w ich przypadku zaleca się mycie zębów nie tylko rano i wieczorem, ale też po każdym posiłku! Jednak opisane poniżej akcesoria przydadzą się również w łazience każdej osoby, która zwyczajnie ceni sobie zdrowy i piękny uśmiech.

  • Szczoteczka elektryczna – dobrej jakości szczoteczka elektryczna, najlepiej soniczna, jest niezastąpiona podczas mycia zębów. Jej szybkie pulsacyjne ruchy nie tylko dokładnie oczyszczają szkliwo z resztek pokarmów, ale również pomagają w regularnym usuwaniu płytki nazębnej. To sprawia, że tego rodzaju szczoteczka jest doskonałym wyborem niezależnie od tego, czy nosisz aparat, czy nie. Jeżeli jesteś posiadaczem klamry, najlepiej wybierać szczoteczki z cienkimi włóknami, ponieważ mają one lepszy dostęp do szczelin znajdujących się między zębami a aparatem.
  • Irygator – irygator nie jest jeszcze zbyt popularnym narzędziem w prywatnych domach, a szkoda! To urządzenie wykorzystuje do czyszczenia zębów strumień wody pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu skutecznie usuwa resztki pokarmów ze szczelin między zębami, a także pomaga w zachowaniu idealnej higieny przestrzeni pod aparatem.
  • Nić dentystyczna – teoretycznie wszyscy wiemy, że nitkowanie zębów jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega zaleganiu resztek pokarmów między zębami. Niestety, w praktyce niewiele osób korzysta z tego taniego i wygodnego sposobu na piękny i biały uśmiech. W przypadku osób noszących aparat regularne nitkowanie jest szczególnie ważne, ponieważ zapobieganiu gniciu resztek jedzenia pod aparatem.
  • Płyn do płukania jamy ustnej – kolejny często zaniedbywany kosmetyk. Warto jednak się do niego przekonać, ponieważ płyn nie tylko odświeża oddech i sprawia, że rześkie uczucie pozostaje z nami na dłużej, ale również ma działanie antybakteryjne oraz zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, co jest szczególnie ważne w przypadku osób noszących klamrę dentystyczną.
  • Odpowiednio dobrana pasta do zębów ­– chociaż piszemy o niej na końcu, nie oznacza to, że jest najmniej ważna. Jeżeli nie jesteś pewny, jakiej pasty do zębów powinieneś używać przy aparacie, powinieneś spytać o radę swojego dentysty.

Jak długo należy szczotkować zęby, kiedy nosisz aparat?

Na koniec przypominamy, że również Twoja rutyna obejmująca samo szczotkowanie zębów powinna ulec zmianie. Specjaliści zalecają mycie zębów rano i wieczorem przynajmniej przez dwie minuty, ale w przypadku posiadaczy klamer dentystycznych ten czas należy wydłużyć do minimum czterech minut! Ten czas jest niezbędny, żeby dokładnie oczyścić zęby, pozbyć się resztek pokarmu i płytki bakteryjnej oraz mieć gwarancję, że po zdjęciu aparatu nasz uśmiech będzie nie tylko prosty, ale również promiennie biały.

Dowiedz się więcej: Higiena zębów z aparatem ortodontycznym