W pierwszych dniach tuż po założeniu aparatu ortodontycznego możesz odczuwać silny ból zębów, promieniujący na całą głowę. Trudność sprawia wówczas gryzienie i poruszanie żuchwą. Przygotuj się na płynną dietę, dopóki Twoje zęby nie przyzwyczają się do aparatu ortodontycznego. Nie oznacza to jednak, że musisz się głodzić. Na śniadanie możesz wypić pożywny koktajl owocowy wzbogacony nasionami, jogurt, kefir, czy serek wiejski. Na obiad świetnie sprawdzają się zupy kremy ze zmiksowaną kaszą lub ryżem. Pewnym jest fakt, iż przez ten czas blender będzie Twoim najlepszym przyjacielem. Warto wsłuchać się w swój organizm i nie nadwyrężać żuchwy. Może to jedynie pogłębić bóle i złe samopoczucie.

Ból ustąpił – i co dalej?

Jeżeli Twoje dolegliwości bólowe miną, możesz wprowadzić do swojego jadłospisu standardowe produkty, wymagające gryzienia i przeżuwania. Istnieje jednak kilka aspektów, które musisz wziąć pod uwagę, przygotowując swoje potrawy:

  1. unikaj bardzo twardych produktów, takich jak orzechy, aby nie uszkodzić zamków aparatu ortodontycznego. Dotyczy to również twardych owoców jak np. jabłko i gruszka, czy kruchych ciastek.

  2. Nie spożywaj produktów lepkich, które mogłyby odkleić pierścienie aparatu od zębów lub utknąć w szczelinach między zębowych. Należą do nich: guma do żucia, krówki, żelki, mentosy itp.

  3. Problem z barwieniem – w zależności od materiału, z jakiego został wykonany Twój aparat ortodontyczny, a także koloru gumek, powinieneś zadbać o to, by nie spożywać w nadmiernych ilościach produktów takich, jak kawa, herbata, wino, sok z buraków itp. Nosząc białe gumki, narazisz się na to, że w zaledwie kilka dni staną się brudne. Jeszcze bardziej uważne powinny być osoby noszące aparaty bezliturgowe lub z przezroczystymi zamkami. Alternatywą jest picie przez rurkę, jednak to nie zawsze się sprawdza.

Dieta sprzyjająca aparatowi i zdrowym zębom

Stosując się do tych zasad, nie zniszczysz swojego aparatu ortodontycznego. To dopiero połowa sukcesu. Musisz również pamiętać o utrzymaniu Twoich zębów w jak najlepszym stanie i zapobieganiu próchnicy. Dlatego ważne jest mycie zębów po każdym posiłku, unikanie słodyczy i jedzenia, które ma tendencję do wchodzenia między części aparatu i szczeliny między zębowe. Po pierwsze jest to nieestetyczne i może przysporzyć niekomfortowych sytuacji towarzyskich. Po drugie, jeżeli od razu nie umyjesz zębów po takim posiłku, przyczynisz się do powstawania próchnicy i rozwijania się ubytków w zębach.

Wszystkie osoby, które nosiły aparat ortodontyczny, polecają picie dużej ilości wody podczas posiłków. Czasami „płukanie” zębów wodą może uratować Cię przed krępującą sytuacją, gdy nie masz przy sobie szczoteczki do zębów!