Stały aparat ortodontyczny stały to sprawdzony sposób na proste zęby i wyleczenie wad zgryzu. Żeby jednak Twoje zęby były zdrowe w trakcie i po zakończeniu leczenia, musisz szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Aparat ortodontyczny noszony jest zazwyczaj przez dwa lata. Jeżeli w tym czasie zaniedbasz higienę zębów, po ściągnięciu aparatu możesz pozostać z licznymi ubytkami. Podstawą pielęgnacji są regularne wizyty u ortodonty i stomatologa, które pozwolą Ci kontrolować stan zębów i zapobiec ewentualnym ubytkom. Zgodnie z zaleceniami każdego specjalisty, podczas noszenia aparatu ortodontycznego, należy więcej czasu poświęcić na codzienna higienę zębów. Dowiedz się jak to zrobić, czytając nasz artykuł.

Mycie zębów z aparatem po każdym posiłku

Podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego, należy myc zęby po każdym posiłku. Dlatego warto zawsze mieć przy sobie małą szczoteczkę do zębów i płuczek, by dbać o higienę w każdej sytuacji. Czyszczenie zębów i aparatu po posiłku jest ważne nie tylko ze względu na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, ale również z uwagi na estetyczny wygląd. Po pewnym czasie noszenia stałego aparatu zauważysz, że niektóre produkty mają większą tendencję do tego, by osadzać się wokół zamków. Należą do nich np. sałaty, czy orzechy. Z czasem przekonasz się, że niektóre posiłki, takie jak zupy krem, jogurty, banany, czy miękkie pieczywo, są bardziej „bezpieczne” – nie wchodzą w szczeliny i nie powodują bólu przy gryzieniu.

Przeczytaj koniecznie: Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u ortodonty?

Czym najlepiej czyścić stały aparat ortodontyczny

Po założeniu stałego aparatu będziesz musiał zaopatrzyć się w specjalistyczne akcesoria, które pomogą Ci w utrzymaniu zdrowych zębów, radzi Ortodonta Szczecin.

 • Szczoteczka do zębów
  Zarówno elektryczna, jak i tradycyjna szczoteczka muszą być przystosowane do aparatu ortodontycznego. Powinny mieć wgłębienie we włosiu, które pozwala na dokładne umycie powierzchni zębów oraz zamków. Odpowiednie główki do szczoteczki elektrycznej znajdziesz w specjalistycznych sklepach stomatologicznych. Poza tym potrzebujesz jeszcze drugiej szczoteczki o wąskiej i szpiczastej końcówce, dzięki której dotrzesz do szczelin międzyzębowych, w których gromadzą się resztki jedzenia.
 • Pasta do zębów
  Nosząc aparat ortodontyczny nie możesz używać wybielających past do zębów. Mogą one działać wybielająco na powierzchnię zęba, lecz nie w tym miejscu, gdzie przyklejony jest zamek. Zamiast tego używaj past z fluorkiem, przeciwpróchniczych, lub tych dedykowanych pielęgnacji aparatów ortodontycznych.
 • Płyn do płukania jamy ustnej
  Podobnie jak pasta, płyn do płukania stosowany podczas noszenia aparatu ortodontycznego nie powinien być wybielający, tylko zapobiegający powstawaniu próchnicy.
 • Nić dentystyczna do czyszczenia aparatów ortodontycznych
  Zwykła nić nie będzie tak skuteczna w czyszczeniu aparatu ortodontycznego, ponieważ jest przeznaczona do szczelin międzyzębowych. Specjalistyczna nić do czyszczenia aparatów ortodontycznych ma usztywnioną końcówkę, która ułatwia czyszczenie obszaru między drutem i zamkiem.
 • Irygator
  Irygator to dodatkowy sprzęt specjalistyczny, którego posiadanie nie jest konieczne, jednak znacznie ułatwia pielęgnację. Służy do czyszczenia trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Irygator napełnia się wodą (lub płynem do płukania) i podłącza do prądu. Po włączeniu wybranego programu, końcówka urządzenia „wypluwa” niewielki strumień wody pod ciśnieniem, który dokładnie oczyszcza uzębienie, poprawia ukrwienie dziąseł i usuwa bakterie w miejscach, do których nie dosięga zwykła szczoteczka, czy nić.
 • Wosk ortodontyczny
  Warto mieć przy sobie wosk ortodontyczny, zwłaszcza na początku noszenia aparatu oraz tuż po wizycie kontrolnej. Po założeniu aparatu, zamki mogą podrażniać dziąsła. Aby tego uniknąć, można okleić zamek woskiem ortodontycznym.

Zadbaj o zdrowe i silne zęby z aparatem ortodontycznym!

Stosując się do tych zaleceń przez cały okres leczenia ortodontycznego, masz gwarancję, że Twoje zęby będą proste i zdrowe. Niedokładność w pielęgnacji higieny jamy ustnej może prowadzić do różnego rodzaju chorób dziąseł, próchnicy, kamienia, a także nieświeżego oddechu.