Jak wygląda pierwsza wizyta i leczenie u ortodonty? Pierwsza wizyta u ortodonty nie musi być straszna ani tym bardziej oznaczać założenia aparatu stałego. Istnieją inne rozwiązania, takie jak aparaty ruchome, nakładki, czy niewidoczne szyny (Clear Aligner). Nie ma również żadnego limitu wieku, jeśli chodzi o możliwości leczenia ortodontycznego. Różni się jedynie technika, którą stosuje lekarz w przypadku osób młodszych i pacjentów starszych. W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty.

Pierwsza wizyta u ortodonty – jakie są powody, dla których warto zgłosić się na konsultacje?

  • Krzywy zgryz i wady zgryzu,
  • zgrzytanie zębami,
  • wada wymowy,
  • nieprawidłowe ustawienie zębów – szpary lub nadmierne stłoczenie,
  • problemy z zamykaniem ust,
  • skierowanie od dentysty lub innego lekarza.

Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne u dzieci?

Dziecko z aparatem nakładkowym

Średni wiek, w którym dzieci rozpoczynają leczenie ortodontyczne to 7 lat. W niektórych przypadkach może się jednak zdarzyć, że pierwsza wizyta u ortodonty powinna nastąpić wcześniej. Jeśli jako rodzic zauważysz u swojego dziecka wyżej wymienione problemy to pierwsza wizyta u lekarza ortodonty powinna zostać jak najszybciej zaplanowana.

Jeśli Twoja pociecha cierpi na wadę zgryzu, skonsultuj się ze specjalistą w kwestii leczenia. W niektórych przypadkach warto rozpocząć terapię nawet w okresie, gdy dziecko ma zęby mleczne lub jest w trakcie wymiany uzębienia. Na tak wczesnym etapie można zapobiec pogłębianiu się wad w przyszłości. Pierwsza wizyta u ortodonty i konsultacja z lekarzem nie powinna być odwlekana w czasie.

W jakim wieku aparat ortodontyczny jest najbardziej efektywny?

Najlepszy wiek na leczenie ortodontyczne to czas, w którym dziecko jest w końcowej fazie wymiany uzębienia oraz w momencie największego wzrostu i dojrzewania, czyli między 11 a 17 rokiem życia. Wady zgryzu u nastolatka można wówczas znacznie łatwiej wyleczyć niż u osoby dorosłej, której proces rozwoju budowy ciała dawno się zakończył.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne u dorosłych?

Dorosła kobieta u ortodonty

Plan leczenia u dorosłych może wyglądać inaczej niż u osób młodszych. Przez to, że uzębienie starszych pacjentów jest już w pełni ukształtowane i nie poddaje się z taką łatwością modyfikacjom, czasami do procesu leczenia lekarz ortodonta włącza zabiegi chirurgiczne, takie jak np. usuwanie zębów. Poza tym, starsi pacjenci mają do dyspozycji wybór szeroki aparatów stałych i wyjmowanych, a także nakładek przezroczystych.

Jaki jest koszt całego leczenia ortodontycznego?

Głównym powodem, przez który pacjenci zwlekają z decyzją o założeniu aparatu ortodontycznego, jest kwestia finansowa. Zarówno leczenie stomatologiczne, jak i ortodontyczne wymaga inwestycji dużej sumy pieniędzy.

  • Koszt aparatu ruchomego, tzw. wyciąganego to 500 – 1000 zł.
  • Koszt klasycznego aparatu stałego wynosi 2000 – 3000 zł.
  • Koszt aparatów, które są dodatkowo estetyczne, np. porcelanowe, lingwalne, czy przezroczyste to jeszcze większy wydatek, rzędu do 7 tys. zł za jeden łuk.

Pierwsza wizyta u ortodonty wiąże się również z opłatą za zrobienie zdjęć radiologicznych i wycisku zgryzu. Na pierwszej wizycie lekarz ortodonta przedstawia również plan leczenia. W zależności od tego, jak długo będzie przebiegać Twoje leczenie ortodontyczne, musisz pamiętać o tym, że wizyty kontrolne u ortodonty odbywają się co miesiąc, średnio przez dwa lata. Wizyty to również spory wydatek, ponieważ każda będzie kosztować 150 – 200 zł, w zależności od cennika Twojego ortodonty.

Po zakończeniu leczenia aparatem stałym trzeba zapłacić za jego zdjęcie. Taka wizyta obejmuje usunięcie zamków i wypolerowanie powierzchni zębów (ok. 150 – 200 zł za jeden łuk). W tym samym czasie warto umówić się wizytę u ortodonty na piaskowanie zębów i usunięcie kamienia (kilkaset złotych), aby pozbyć się osadu, który mógł nagromadzić się na zębach podczas noszenia aparatu. Pomaga to w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Na sam koniec przychodzi czas aparatu retencyjnego, którą wdraża się tuż po zdjęciu aparatu. Aby utrzymać zęby w idealnej pozycji i uniknąć wad zgryzu, ortodonta przygotowuje dla pacjenta aparaty retencyjne, wkładane lub stałe. Ich średni koszt wynosi 400 zł za jeden łuk.

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny na zębach

Piękny i zdrowy uśmiech podnosi pewność siebie, tym samym sprawi, że poczujesz się lepiej i wzbudzisz sympatię otaczających Cię osób. Ponadto, uzębienie, które przeszło leczenie wad zgryzu i terapię ortodontyczną jest w mniejszym stopniu narażone na powstawanie próchnicy i ubytki, ponieważ znacznie łatwiej się je czyści i pielęgnuje. Zęby odgrywają również bardzo dużą rolę w procesie trawiennym – odpowiadają za poprawne przeżuwanie pokarmu. Zdrowy zgryz i zęby odciążają układ trawienny, a zatem wspierają poprawne funkcjonowanie całego organizmu i jamy ustnej.