System Damona pozwala szybciej uzyskać efekty leczenia, a także minimalizuje ból, który może się pojawić podczas korzystania z aparatu ortodontycznego. Czeka Cię leczenie ortodontyczne? Dowiedz się, jak długo trzeba nosić aparat Damon i czym różni się on od klasycznego aparatu.

Co to jest aparat Damon?

Aparat Damon to jeden ze stałych aparatów ortodontycznych, za pomocą którego można korygować wady zgryzu. Wyróżniają go:

 • Rodzaj zamków. System Damona wykorzystuje pasywne zamki bezligaturowe. Brak ligatur, które występują w klasycznych aparatach, korzystnie wpływa na utrzymanie higieny jamy ustnej. Także komfort leczenia jest znacznie wyższy.
 • Nowoczesne druty, które posiadają pamięć kształtu. Są one zaprojektowane w taki sposób, że pozwalają na rozbudowę łuków zębowych. Z tego względu aparat Damon jest często stosowany u pacjentów, u których występują stłoczenia zębów.

Jak działa aparat Damon? To zaawansowany technologicznie aparat z pasywnym mechanizmem poślizgowym. Zastosowane w nim rozwiązania korzystnie wpływają na szybkość przesuwania się zębów.

Pacjenci, którzy po raz pierwszy spotykają się z aparatem Damon, nie tylko zastanawiają się, co to za aparat, ale dopytują również o jego wygląd. Aparat stały samoligaturujący metalowy Damon Q dostępny jest w dwóch wersjach – może być wyposażony w:

 • Zamki metalowe. To rozwiązanie dla pacjentów, którym zależy na ograniczeniu kosztów leczenia ortodontycznego, ale nie chcą tego robić kosztem komfortu.
 • Zamki ceramiczne. Niemal niewidoczne zamki są dedykowane pacjentom zwracającym szczególną uwagę na kwestię estetyki.

System Damona zapewnia również duży komfort psychologiczny. Z uwagi na zastosowaną technologię u wielu pacjentów możliwe jest przeprowadzenie leczenia bez uprzedniej ekstrakcji. Często nie trzeba też stosować wyciągów zewnątrzustnych.

Rudowłosa dziewczyna z szerokim uśmiechem – Damon a tradycyjny aparat

Czym różni się aparat Damon od tradycyjnego aparatu?

Różnice sprowadzają się do budowy. System Damona został zaprojektowany z myślą o komforcie pacjentów w czasie leczenia ortodontycznego i dlatego:

 • Nie stosuje się w nim ligatur. Pod charakterystycznymi dla „zwykłych” aparatów gumkami (i wokół nich) mogą zbierać się bakterie. Co więcej, gumki mogą hamować przesuwanie się łuku, a to z kolei oznacza uczucie nacisku i tarcia, które może dokuczać pacjentowi.
 • Używane druty nie utrudniają ruchów zębów. Dzięki temu ortodonta może użyć minimalnych sił, a leczenie będzie postępować zgodnie z opracowanym planem.

Czym różni się aparat Damon od konwencjonalnych rozwiązań? Wspomniane różnice w budowie są zauważalne dla pacjenta w postaci mniej uciążliwego leczenia. System Damona zapewnia:

 • Mniej bolesne leczenie. Ograniczone w dużym stopniu tarcie i zamki o gładkich krawędziach podnoszą komfort leczenia. Pacjent jest w mniejszym stopniu narażony m.in. na podrażnienia jamy ustnej.
 • Krótsze leczenie. Z przeprowadzonych obserwacji wynika, że w wielu przypadkach aparat Damon pozwala skrócić czas leczenia. To oznacza, że pacjent może szybciej cieszyć się prostym uśmiechem.
 • Rzadsze wizyty w gabinecie ortodontycznym. Ma to związek m.in. z brakiem ligatur, których nie trzeba systematycznie wymieniać. To obniża koszt leczenia na późniejszym etapie.

Jak długo trzeba nosić aparat Damon? Trudno precyzyjnie określić czas leczenia, bo przesuwanie zębów to żmudny proces. Terapię można jednak skrócić o ok. 6 miesięcy. O tyle średnio krótsze jest leczenie systemem Damona w porównaniu do leczenia z użyciem tradycyjnego aparatu.

Dziewczyna z szerokim uśmiechem – efekty leczenia systemem Damon

Efekty leczenia systemem Damon

Jakie efekty zapewnia korzystanie z aparatu Damon? System Damona ma na celu prawidłowo ustawić zęby w łuku i je wyprostować. Efekty leczenia ortodontycznego przeprowadzonego z udziałem tego aparatu są jednak dalej idące – pacjenci zauważają:

 • Zmiany w kształcie twarzy. Terapia Damon System Bracelift uwzględnia wygląd twarzy pacjenta, dzięki czemu przeprowadzone leczenie ortodontyczne wpływa na to, jak będzie on wyglądał w przyszłości.
 • Większą pewność siebie. Wygląd wpływa na samoocenę. Proste i zdrowe zęby uzyskane w krótszym czasie mają wpływ na samopoczucie czy kontakty i relacje z otoczeniem.

Z uwagi na wyeliminowanie ligatur i łatwiejsze dbanie o higienę jamy ustnej, wielu pacjentów może cieszyć się zdrowymi zębami zaraz po zdjęciu aparatu. W wielu przypadkach nie ma konieczności przeprowadzania leczenia zachowawczego.

Aparaty Damon to nowoczesny sposób przywracania prostego uśmiechu i poprawy samopoczucia. Jeżeli zostałeś zakwalifikowany do leczenia ortodontycznego i masz wybór w zakresie aparatu, system Damona oznacza wyższy komfort, mniejszy stres i rzadsze wizyty w gabinecie ortodontycznym.