Leczenie wad zgryzu to niestety długi proces, który nie kończy się bezpośrednio po zdjęciu aparatu ortodontycznego. W większości przypadków potrzebne jest również leczenie retencyjne, które utrwala efekt i przeciwdziała powstawaniu zmian w obrębie zgryzu. O czym koniecznie trzeba pamiętać po zdjęciu aparatu ortodontycznego? Czym jest leczenie retencyjne i jaki aparat retencyjny należy wybrać? Jak dbać o jamę ustną podczas dalszego leczenia i ile musi ono trwać? Oto odpowiedzi na te pytania, które rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości!

Zdjęcie stałego aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia

Wydawałoby się, że to już koniec długiej walki o piękny i zdrowy uśmiech – tymczasem zdjęcie aparatu stałego to niekiedy pierwszy etap, po którym bardzo uważnie musisz dbać o zęby. Leczenie ortodontyczne to też 6 innych rzeczy, o których musisz pamiętać. Przede wszystkim, po zdjęciu aparatu na zęby koniecznie trzeba chodzić na regularne wizyty kontrolne u ortodonty. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że osiągnięte efekty w postaci prostych zębów i wyregulowanej wady zgryzu, nie zostaną utracone. Jeszcze innym etapem, który prawdopodobnie będzie konieczny, jest leczenie retencyjne. Następuje ono bezpośrednio po zdjęciu aparatu stałego. U każdego etap ten może wyglądać inaczej, dlatego przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego warto mieć na uwadze potrzebę retencji we wszystkich jej wariantach!

Leczenie retencyjne – co to jest?

Najprościej ujmując, retencja w ortodoncji to proces stabilizacji skorygowanego uzębienia, które po bezpośrednim zdjęciu aparatu stałego, ma ogromne predyspozycje do tego, by znów wrócić do swojego dawnego ułożenia. Leczenie retencyjne dąży więc to zachowania i utrwalenia efektów noszenia aparatu na zęby. Co więcej, jest szczególnie wskazane wśród osób dorosłych, u których wady zgryzu występowały przez większość życia. Do leczenia retencyjnego stosowane są aparaty retencyjne, których rodzaj i wymiary dopasowywane są oczywiście w sposób indywidualny. Leczenie retainerem może przebiegać w różny sposób – na początku zwykle intensywność noszenia bywa większa, po czym stopniowo zmniejszana. Zdarza się też, że leczenie retencyjne jest tak naprawdę stałym elementem, dzięki któremu można zachować zdrowy uśmiech.

Rodzaje retainerów

W leczeniu retencyjnym stosuje się kilka rodzajów retainerów, które różni charakter, tryb noszenia oraz oczywiście cena.

Aparat retencyjny stały

Jednym ze sposobów leczenia retencyjnego jest retainer stały, który najczęściej występuje w postaci drucianej szyny. Drucik ten przymocowany zostaje od wewnętrznej strony zębów na stałe. Dzięki temu pacjent nie musi pamiętać o ściąganiu i zakładaniu aparatu retencyjnego. Wadą tego rozwiązania jest jednak utrudniona higiena zębów w miejscach, gdzie znajduje się retainer.

Aparat retencyjny ruchomy

Inną możliwością leczenia retencyjnego jest ruchoma nakładka po aparacie ortodontycznym. W tym przypadku istnieje kilka rodzajów aparatów retencyjnych. Popularną opcją są płytki retencyjne, które mają wiele wspólnego z ruchomym aparatem ortodontycznym. Ich noszenie wymaga jednak przyzwyczajenia, aby stało się nieco bardziej komfortowe. Jeszcze inną możliwością jest pozycjoner, czyli aparat indywidualnie dostosowany, który nie styka się z podniebieniem, co jest dość wygodną opcją. Ten retainer jest również przeźroczysty, co można uznać za estetyczne rozwiązanie.

Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu retencyjnego

Podobnie jak w trakcie właściwego leczenia ortodontycznego, tak i w przypadku aparatu retencyjnego, konieczna jest szczególna uwaga podczas higieny jamy ustnej. Przede wszystkim tyczy się to aparatu retencyjnego stałego, wokół którego bardzo łatwo tworzy się osad oraz kamień nazębny. Dlatego konieczne może być szczotkowanie zębów po każdym posiłku, nitkowanie oraz stosowanie specjalnych wykałaczek dentystycznych czy szczoteczek międzyzębowych. W przypadku retainera ruchomego, koniecznie trzeba zadbać o czystość zdejmowanego aparatu, aby zachować go w nienagannym stanie i zmniejszyć ryzyko namnażania się bakterii czy grzybów.

Ile trwa leczenie retencyjne?

Długość leczenia retencyjnego dobierana jest indywidualnie. U dzieci i młodzieży czas ten zwykle nie musi być zbyt długi. Niestety w przypadku dorosłych zdarza się, że aparat retencyjny musi być stosowany na stałe. Tylko w ten sposób można niekiedy zapobiec nawrotowi wady zgryzu i utrzymać pozytywne efekty noszenia aparatu ortodontycznego. Jeśli jednak nosisz aparat retencyjny ruchomy, pamiętaj, aby robić to z odpowiednią regularnością!