Zarówno osoby dopiero mające w planach zadbanie o prosty uśmiech, jak i pacjenci gabinetów ortodontycznych często są zainteresowani zabiegiem wybielania zębów. Kiedy najlepiej przeprowadzić ten zabieg – przed, w trakcie czy po ściągnięciu aparatu? Czy wybielanie zębów po aparacie ortodontycznym jest koniecznością? To pytania często zadawane przez pacjentów, którzy chcieliby cieszyć się prostym i białym uśmiechem po miesiącach noszenia aparatu ortodontycznego.

​Wybielanie zębów w aparacie ortodontycznym – czy można?

Tak, wybielanie zębów w aparacie ortodontycznym jest możliwe, ale nie jest rekomendowane przez stomatologów. Dlaczego? Powodów jest kilka:

  • Efekt wybielania nie będzie w pełni widoczny w trakcie leczenia. Większa część powierzchni zęba przez cały okres leczenia jest zakryta zamkiem ortodontycznym.
  • Nie można wykluczyć, że zastosowany preparat nie osłabi kleju wykorzystanego do przyklejenia zamków. Jeżeli tak się stanie, to może dochodzić do częstszych awarii aparatu.
  • Jeżeli zęby są krzywe, to nie zostaną wybielone na całej powierzchni. Inaczej mówiąc, istnieje ryzyko, że konieczne będzie powtórzenie zabiegu po zdjęciu aparatu.
  • Ponieważ zamki ortodontyczne dokładnie przylegają do powierzchni zębów, to preparat wybielający może nie dostać się pod te części.
  • Zwłaszcza w pierwszych tygodniach leczenia korzystanie z aparatu ortodontycznego może wiązać się z dyskomfortem. Wybielanie zębów może podrażnić dziąsła i potęgować dolegliwości.

Z uwagi na duże ryzyko, że po zdjęciu aparatu ortodontycznego zęby nie będą miały jednolitego koloru, wybielanie zębów zaleca się przed założeniem lub po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Kiedy należy wybielać zęby przed założeniem aparatu?

Wybielanie zębów przed założeniem aparatu ortodontycznego z reguły jest stosowane wówczas, gdy leczenie obejmuje rekonstrukcję startych lub niewymiarowych zębów. Powodem jest możliwa różnica między barwą zęba i materiału kompozytowego użytego do rekonstrukcji.

​Wybielanie zębów po aparacie ortodontycznym – czy trzeba?

Wybielanie zębów po zdjęciu aparatu nie jest zabiegiem koniecznym. Po zdjęciu aparatu (przeczytaj też: Zdejmowanie aparatu ortodontycznego – jak przebiega?) pacjent może być zadowolony zarówno z uzyskanych efektów, jak i koloru zębów. Wówczas wystarczy jedynie wdrożyć leczenie retencyjne (zachowawcze) i przestrzegać zaleceń ortodonty.

Jeżeli pacjent nie jest zadowolony z koloru zębów, to po zdjęciu aparatu można wybielić zęby. Należy jednak przestrzegać kilku zasad:

  • Konieczne jest skontrolowanie szczelności wypełnień. Wybielanie zębów po aparacie stałym jest możliwe dopiero po sprawdzeniu, czy nie pojawiły się ubytki; jeżeli tak, należy je usunąć.
  • Niezbędne jest profesjonalne oczyszczenie zębów. Samo umycie to za mało, przed wybielaniem zębów wykonuje się profesjonalną higienizację, która obejmuje piaskowanie i skaling.

Kiedy można wybielać zęby po zdjęciu aparatu? Między zdjęciem aparatu ortodontycznego a wybielaniem zębów powinna wystąpić przerwa. Stomatolodzy zalecają odczekać co najmniej 4 tygodnie – zęby i przyzębie muszą odpocząć po leczeniu ortodontycznym.

Jak wygląda wybielanie zębów po aparacie stałym? Przed przystąpieniem do samego zabiegu lekarz za pomocą kolornika określa odcień zęba, a następnie przystępuje do nałożenia preparatu.

​Wybielanie zębów po aparacie stałym – metody

Pacjenci, którzy zdecydowali się na wybielanie zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego, z reguły zastanawiają się, jak wybielić zęby. Metod jest wiele, a podzielić można je na:

  • Profesjonalne wybielanie zębów po zdjęciu aparatu w gabinecie stomatologicznym. To rekomendowana metoda, gdyż w krótkim czasie możliwe jest uzyskanie optymalnych efektów.
  • Metody nakładkowe. Pacjent z gabinetu stomatologicznego otrzymuje indywidualnie wykonane nakładki, które nosi zgodnie z zaleceniami dentysty. Nakładkowe metody są tańsze od wybielania zębów w gabinecie, ale też bardziej czasochłonne.
  • Wybielanie zębów po aparacie ortodontycznym przy użyciu past czy płynów, które dostępne są w aptekach. Rezultat utrzymuje się krócej niż w przypadku wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym.

Jeżeli wybielanie zębów po aparacie ortodontycznym odbywa się w gabinecie stomatologicznym, to polega ono na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu, a następnie aktywowaniu go światłem ze specjalnej lampy. Z reguły w składzie środków stosowanych przez lekarzy znajduje się nadtlenek wodoru, chociaż niektóre preparaty zawierają nadtlenek mocznika.

Wybielanie zębów po aparacie pod nadzorem lekarza pozwala uzyskać najlepsze efekty. W zależności od zastosowanej techniki możliwe jest rozjaśnienie koloru nawet o 8 odcieni. Takie wybielanie zębów z reguły nie jest czasochłonne. W przypadku zabiegu jednorazowego wybielenie zębów po aparacie zajmuje ok. 1,5 godziny. 

Wybierz odpowiednią metodę dla siebie i ciesz się białym uśmiechem!