Wosk ortodontyczny to jeden z produktów, po jakie pacjenci gabinetów ortodontycznych sięgają przede wszystkim w początkowej fazie leczenia aparatem stałym. Tuż po założeniu tego urządzenia mogą pojawić się podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej. W ich zniwelowaniu pomocny jest właśnie wosk ortodontyczny.

Co to jest wosk ortodontyczny?

Wosk ortodontyczny to wyrób stomatologiczny. W jego składzie znajduje się przede wszystkim wosk mikrokrystaliczny, chociaż na rynku są też dostępne wersje z olejem parafinowym. Podstawowy składnik, czyli wosk mikrokrystaliczny, pozyskuje się w ramach ekstrakcji z ropy naftowej, a ponieważ jest on lepki, elastyczny i bezpieczny, to ma szerokie zastosowanie – wykorzystuje się go m.in. w ortodoncji. W postaci wosku ortodontycznego służy on pacjentom korzystającym z aparatów ortodontycznych.

Jak wygląda wosk ortodontyczny i czy jego używanie jest bezpieczne? Substancja ta jest sprzedawana w formie rulonów o niewielkich wymiarach. Dla wosku ortodontycznego charakterystyczne jest to, że jest on bezbarwny i przezroczysty. Korzystanie z wosku ortodontycznego jest dla pacjentów całkowicie bezpieczne. Ten fakt został potwierdzony przez kilka renomowanych organizacji, m.in. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Po co używa się wosku ortodontycznego?

W celu niwelowania dolegliwości, których źródłem jest aparat ortodontyczny. Po założeniu aparatu ortodontycznego pacjenci muszą przyzwyczaić się do urządzenia. Proces adaptacji trwa od kilku do kilkunastu dni. W tym czasie elementyaparatu mogą podrażniać błonę śluzową jamy ustnej. Aby zminimalizować dyskomfort, stosuje się właśnie wosk ortodontyczny.

Mimo że po wosk ortodontyczny z reguły sięgają pacjenci, którzy właśnie rozpoczynają walkę o zdrowy i ładny uśmiech, to ten preparat powinien mieć pod ręką każdy pacjent gabinetu ortodontycznego. Dlaczego? Wosk ortodontyczny przydaje się, gdy:

  • Aparat ulegnie uszkodzeniu – wówczas do czasu wizyty u ortodonty na ostro zakończone elementy urządzenia nakłada się właśnie wosk.
  • Ortodonta na jednej z kolejnych wizyt zakłada dodatkowe elementy aparatu – wówczas może pojawić się dyskomfort.

Czeka Cię leczenie ortodontyczne? Czytaj również: „Jak ortodonta dobiera aparat?”. Dowiedz się więcej o procesie prostowania zębów.

Jakie są rodzaje wosku ortodontycznego?

Pacjenci gabinetów ortodontycznych często zastanawiają się, jaki wosk ortodontyczny kupić. Co proponują producenci? Ze względu na zapach produkty można podzielić na:

  • Wosk ortodontyczny zapachowy – producenci proponują zarówno wosk ortodontyczny o zapachu mięty, jak i wersje owocowe.
  • Wosk ortodontyczny bezzapachowy – to klasyczna wersja i dobre rozwiązanie dla pacjentów wrażliwych na niektóre aromaty.

Innego podziału wosku ortodontycznego można dokonać, biorąc pod uwagę sposób jego formowania. Aktualnie najbardziej popularny jest wosk kalibrowany (porcjowany) – pacjenci nie mają w jego przypadku problemów z oderwaniem kawałka wosku z rulonu.

Jak prawidłowo nałożyć wosk ortodontyczny?

Jak używać wosku ortodontycznego? Z reguły pacjenci nie mają z tym trudności, gdyż to bardzo proste – wystarczy tylko:

  • Oderwać kawałek wosku rulonu – z czasem użytkownicy aparatów nabierają wprawy w wydzielaniu porcji.
  • Uformować z wosku kulkę – wosk ortodontyczny jest plastyczny, dlatego nie powinno być to szczególnie trudne.
  • Przykleić kulkę do tego elementu aparatu, który powoduje podrażnienie – najlepiej odpowiednio wcześniej osuszyć ten element.

Jak nakładać wosk na aparat ortodontyczny w pierwszych dniach po jego założeniu? Najlepiej robić to przed lustrem. Z czasem pacjenci zaczynają stosować wosk intuicyjnie.

W kontekście używania wosku ortodontycznego pojawia się też pytanie o to, jak go zdjąć. Wosku się nie zdejmuje, gdyż się on rozpuszcza. Wówczas – o ile dalej występuje podrażnienie – należy założyć kolejną porcję preparatu.

Gdzie można kupić wosk ortodontyczny?

Wosk ortodontyczny można kupić w kilku miejscach, a przede wszystkim w aptekach i sklepach specjalizujących się w sprzedaży sprzętu i akcesoriów ortodontycznych. Gdzie jeszcze można dostać wosk ortodontyczny? Ten preparat często można znaleźć także na półkach w drogeriach – zwłaszcza sieciowych.

Ile kosztuje wosk ortodontyczny? Cena zależy od wielkości opakowania i renomy producenta. Najtańsze woski (1 listek podzielony na 5 części) można kupić już za ok. 5 zł. Za droższe o zbliżonej gramaturze trzeba zapłacić ok. 20 zł. Wiele sklepów – zwłaszcza internetowych – często organizuje promocje, w ramach których klient, kupując np. 3-4 opakowania wosku, kolejne otrzymuje gratis. To sposób, aby nie wydając wiele, zaopatrzyć się w wosk, który wystarczy na cały okres leczenia ortodontycznego.