Współcześnie wady zgryzu koryguje się za pomocą aparatów ortodontycznych. Zanim zaczniesz taki nosić, czeka Cię wizyta u ortodonty. Jak wygląda dobieranie aparatu na zęby? Jeżeli jesteś ciekawy, jak przebiega ten proces, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Wiek pacjenta ma znaczenie – kiedy zakładać aparat?

Ortodonci korygują wady zgryzu za pomocą aparatów ortodontycznych ruchomych i stałych. Z tych pierwszych najczęściej korzystają najmłodsi pacjenci. Ruchomy aparat na zęby jest wygodny i można go zdjąć w dowolnym momencie. Nie powoduje dużego dyskomfortu i wreszcie nosi się go tylko kilka godzin dziennie lub w nocy (zgodnie z zaleceniami lekarza). Stałe aparaty ortodontyczne są przeznaczone dla osób powyżej 13. roku życia.

Pierwszą kwestią, którą ortodonta bierze pod uwagę przy doborze aparatu na zęby, jest właśnie wiek pacjenta. Jeżeli wada zgryzu została stwierdzona u dziecka, to będzie ono korzystało z ruchomego aparatu ortodontycznego. Gdy pacjent jest dorosły, może wybrać jeden ze stałych aparatów. Aktualnie ortodonci korzystają m.in. z następujących typów aparatów na zęby: metalowych, ceramicznych, samoligaturujących i lingwalnych.

Dobieranie aparatu na zęby – jak to się odbywa?

W przypadku dorosłych pacjentów dobieranie aparatu na zęby odbywa się po wizycie wstępnej, wykonaniu zdjęć rentgenowskich i modeli gipsowych. Wówczas ortodonta jest w stanie określić, jak poważne są wady zgryzu i wyznaczyć ścieżkę ich korygowania.

Gdy ortodonta ma pełen obraz uzębienia pacjenta, może podjąć decyzję o tym, jaki aparat najlepiej się sprawdzi. Pacjenci mogą wybierać wśród aparatów klasycznych, czyli metalowych, oraz tzw. estetycznych. Te drugie wyróżniają się tym, że są mniej zauważalne (np. aparat ceramiczny) lub niewidoczne (aparat lingwalny, który jest zakładany po wewnętrznej stronie uzębienia).

Pacjenci zgłaszający się do gabinetów ortodontycznych mają różne problemy – czasem potrzebne są jedynie kosmetyczne zmiany, a wówczas ortodonta może zaproponować zastosowanie mikroimplantów. Sprawdzają się one doskonale, gdy niezbędne są jedynie drobne korekty, a to dlatego, że wówczas można uniknąć zakładania aparatu na wszystkie zęby. Mikroimplanty mogą zostać uwzględnione również w leczeniu bardzo trudnych przypadków, gdzie zastosowanie samego aparatu na zęby nie przyniosłoby oczekiwanego efektu.

Ile trwa zakładanie aparatu ortodontycznego?

Dobieranie aparatu na zęby to bardzo ważny etap leczenia wad uzębienia. Ortodonta musi uwzględnić zarówno wiek pacjenta, jak i jego przyzwyczajenia. Przykładowo aparaty ceramiczne nie mogą być stosowane u osób palących papierosy z uwagi na możliwość wystąpienia przebarwień. Gdy aparat jest wybrany, pozostaje jego założenie.

Najczęściej dobieranie aparatu ortodontycznego jest połączone z przygotowaniem zębów do zabiegów. Przygotowanie to obejmuje m.in. usunięcie ubytków lub usunięcie osadu nazębnego. Dopiero wówczas lekarz może przystąpić do założenia wybranego aparatu.

Czas potrzebny na założenie aparatu ortodontycznego zależy zawsze od wad zgryzu pacjenta. Najczęściej jednak zabieg ten zajmuje od 45 do 90 minut. Mocowanie aparatu nie jest bolesne, choć niektórzy pacjenci skarżą się na dyskomfort.

Dobieranie aparatu na zęby a leczenie wad zgryzu

Warto pamiętać, że dobieranie aparatu ortodontycznego to tylko jeden z etapów leczenia ortodontycznego. Po założeniu aparatu pacjenta czekają jeszcze wizyty kontrolne u lekarza. Podczas tych wizyt ortodonta może skorygować położenie aparatu i tym samym wpłynąć na uzyskany efekt leczenia. W zależności od wybranego aparatu, wizyty odbywają się co 3, 4 lub nawet 6 tygodni.

Chcesz mieć proste zęby? Umów się na dobieranie aparatu ortodontycznego w klinice Orto Magic (Al. Papieża Jana Pawła II 42/U4, Szczecin). Pracuje u nas zespół doświadczonych ortodontów, który chętnie pomoże Ci uzyskać wymarzony efekt – proste zęby i szeroki uśmiech!