Jeszcze do niedawna leczenie ortodontyczne odbywało się przy użyciu stałych lub ruchomych aparatów ortodontycznych. Aktualnie w gabinetach ortodontycznych coraz częściej są stosowane mikroimplanty. Kiedy ortodonta zaproponuje je pacjentowi? Czy ich noszenie wiąże się z dyskomfortem? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Czym są mikroimplanty ortodontyczne?

Mikroimplanty ortodontyczne (zwane również mikrośrubami ortodontycznymi lub mini implantami) to wykonane z tytanu lub stali nierdzewnej śrubki. Różnią się one między sobą wymiarami – długością (od 6 do 12 mm) i średnicą (od 1,2 do 1,6 mm). Producenci stosują również różne sposoby ich mocowania. W przypadku implantów samowiercących/samogwintujących, które są aktualnie najnowocześniejszymi, ortodonta nie wykonuje wiercenia pilotującego. To zaś przekłada się na skrócenie czasu niezbędnego do wykonania zabiegu.

Leczenie ortodontyczne a mikroimplanty – co warto wiedzieć?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która jest nieustannie rozwijana. W klinice Orto Magic w Szczecinie stosowane są m.in. aparaty lingwalne (montowane po wewnętrznej stronie zębów) i aparaty samoligaturujące. Mikroimplanty ortodontyczne również są doskonałym przykładem wspomnianego postępu. Tam, gdzie jest to uzasadnione i podyktowane trybem leczenia, ortodonta może zastosować mikroimplanty i tym samym:

  • uzyskać lepszą kontrolę nad wdrożonym leczeniem, a przede wszystkim nad przesuwaniem się zębów,

  • skrócić czas leczenia (według specjalistów nawet o 30 proc.),

  • uniknąć przebarwień, które mogą pojawić się po zdjęciu tradycyjnego aparatu ortodontycznego.

Mikroimplanty ortodontyczne mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie jedynie drobnych korekt. W takich przypadkach użycie aparatu ortodontycznego nie jest rozwiązaniem optymalnym, bo konieczne jest założenie go na wszystkie zęby.

Ortodonta umieszcza mikroimplanty ortodontyczne w kości szczęki. Dzięki temu mikroimplant staje się kotwicą (czyli punktem zaczepienia) dla wyciągów, których celem jest przesunięcie zębów w określonym kierunkiem.

Warto wiedzieć, że implanty są szeroko stosowane w protetyce. Proteza na implantach jest rozwiązaniem tańszym niż komplet implantów, a jednocześnie bardziej stabilnym niż tradycyjne protezy ruchome.

Kiedy stosuje się mikroimplanty ortodontyczne?

Mikroimplanty ortodontyczne mają wiele zalet, dlatego coraz więcej ortodontów planuje leczenie z ich wykorzystaniem. Najczęściej są one stosowane:

  • przy leczeniu skomplikowanych przypadków – użycie mikroimplantów ortodontycznych w wielu sytuacjach pozwala wyeliminować leczenie ortodontyczno-chirurgiczne,

  • gdy zachodzi prawdopodobieństwo, że podczas zastosowania innych metod leczenia ortodontycznego może dojść do utraty zakotwiczenia i tym samym uzyskanie zaplanowanego efektu nie będzie możliwe,

  • przy stwierdzeniu u pacjenta stłoczenia zębów lub szparowatości oraz zamykania przestrzeni po usuniętych zębach.

O tym, czy i jak długo pacjent będzie korzystał z mikroimplantów ortodontycznych zawsze decyduje ortodonta.

Czy zakładanie i noszenie mikroimplantów ortodontycznych jest bolesne?

Mikroimplanty ortodontyczne są wszczepiane po podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego. Zastosowanie takiego środka powoduje, że pacjent nie odczuwa bólu. Po zabiegu może pojawić się dyskomfort wynikający z obecności mikroimplantów w jamie ustnej, ale najczęściej ustępuje on w ciągu kilkunastu godzin od przeprowadzenia zabiegu.

Dla pacjentów istotną informacją jest, że mikroimplanty mogą być używane zaraz po zakończeniu zabiegu – nie jest konieczne powstrzymywanie się od spożywania posiłków czy przyjmowania płynów. Ze względów higienicznych warto jednak stosować środki odkażające miejsce zabiegu. Ortodonta powinien też poinstruować pacjenta, jak prawidłowo dbać o mikroimplanty.

Usunięcie mikroimplantów ortodontycznych również nie jest skomplikowane, a rana po implancie goi się bardzo szybko – najczęściej znika w ciągu kilku dni.