Jeszcze do niedawna leczenie ortodontyczne odbywało się przy użyciu stałych lub ruchomych aparatów ortodontycznych. Aktualnie w gabinetach ortodontycznych coraz częściej są stosowane mikroimplanty (miniimplanty ortodontyczne). W jakim przypadku ortodonta zaproponuje implant pacjentowi? Czy noszenie miniimplantów przez pacjentów wiąże się z dyskomfortem? Odpowiadamy na pytania dotyczące implantów pojawiające się przed zabiegiem.

Kobieta podczas zakładania miniimplantów

Czym są mikroimplanty (miniimplanty) ortodontyczne?

Mikroimplanty ortodontyczne (znane również jako miniśruby ortodontyczne lub mini implanty) to wykonane z tytanu lub stali nierdzewnej mini śruby. Różnią się one między sobą wymiarami – długością (od 6 do 12 mm) i średnicą (od 1,2 do 1,6 mm). Producenci stosują również różne sposoby mocowania miniimplantów. W przypadku implantu samowiercącego/samogwintującego, który jest aktualnie najnowocześniejszym, ortodonta nie wykonuje wiercenia pilotującego. To zaś przekłada się na skrócenie czasu niezbędnego do wykonania zabiegu.

Leczenie ortodontyczne a mikroimplanty (miniimplanty ortodontyczne) – co warto wiedzieć?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która jest nieustannie rozwijana. W klinice Orto Magic w Szczecinie stosowane są m.in. aparaty lingwalne (montowane po wewnętrznej stronie zębów) i aparaty samoligaturujące. Mini implanty ortodontyczne również są doskonałym przykładem wspomnianego postępu. Tam, gdzie jest to uzasadnione i podyktowane trybem leczenia, ortodonta może zastosować mini implanty i tym samym:

  • uzyskać lepszą kontrolę nad wdrożonym leczeniem ortodontycznym, a przede wszystkim nad problemem przesuwania zębów,
  • skrócić czas leczenia zębów (według specjalistów nawet o 30 proc.),
  • uniknąć przebarwień zębów, które mogą pojawić się po zdjęciu tradycyjnego aparatu ortodontycznego.

Miniimplanty mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie jedynie drobnych korekt. W takich przypadkach użycie aparatu ortodontycznego nie jest rozwiązaniem optymalnym, bo konieczne jest założenie go na wszystkie zęby.

Ortodonta umieszcza mikroimplanty ortodontyczne (mini implanty ortodontyczne) w kości szczęki. Dzięki temu mikroimplant (mini implant) staje się kotwicą (czyli punktem zaczepienia) dla wyciągów, których celem jest przesunięcie zębów w określonym kierunkiem.

Warto wiedzieć, że implanty są szeroko stosowane w protetyce zębów. Proteza na implantach jest rozwiązaniem tańszym niż komplet implantów, a jednocześnie bardziej stabilnym niż tradycyjne protezy ruchome.

Mężczyzna omawiający założenie miniimplantów u ortodonty

Kiedy stosuje się mikroimplanty ortodontyczne (mini implanty ortodontyczne)?

Mikroimplanty ortodontyczne (mini implanty) mają wiele zalet, dlatego coraz więcej ortodontów planuje leczenie z wykorzystaniem miniimplantów w niektórych przypadkach. Najczęściej są one stosowane:

  • podczas leczenia skomplikowanych przypadków – użycie mikroimplantów (mini implantów) ortodontycznych w wielu sytuacjach pozwala wyeliminować leczenie ortodontyczno-chirurgiczne zębów,
  • gdy zachodzi prawdopodobieństwo, że podczas zastosowania innych metod leczenia ortodontycznego może dojść do utraty zakotwiczenia i tym samym uzyskanie zaplanowanego efektu nie będzie możliwe,
  • przy stwierdzeniu u pacjenta stłoczenia zębów lub szparowatości oraz zamykania przestrzeni po usuniętych zębach.

O tym, czy i jak długo pacjent będzie korzystał z mikroimplantu ortodontycznego (miniimplantu), zawsze decyduje ortodonta.

Uśmiech kobiety z aparatem ortodontycznym i mikroimplantami

Czy zakładanie i noszenie mikroimplantów ortodontycznych jest bolesne?

Mikroimplanty ortodontyczne są wszczepiane po znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie powoduje, że pacjent nie odczuwa bólu. Po zabiegu może pojawić się dyskomfort wynikający z obecności mikroimplantów w jamie ustnej, ale najczęściej ustępuje on w ciągu kilkunastu godzin po wszczepieniu miniimplantów do zębów.

Dla pacjentów istotną informacją jest, że mikroimplanty mogą być używane zaraz po zakończeniu zabiegu – nie jest konieczne powstrzymywanie się od spożywania posiłków czy przyjmowania płynów. Ze względów higienicznych w jamie ustnej warto jednak stosować środki odkażające miejsce zabiegu po wszczepieniu miniimplantów. Ortodonta powinien też poinstruować pacjenta, jak prawidłowo dbać o mikroimplanty (miniimplanty ortodontyczne).

Usunięcie mikroimplantów ortodontycznych (miniimplantów) również nie jest skomplikowane, a rana po usunięciu mini implantu z zębów goi się bardzo szybko – najczęściej znika w ciągu kilku dni.