Jakiś czas temu staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, czy usuwanie zębów w trakcie leczenie ortodontycznego jest potrzebne? W tekście zamieściliśmy informacje na temat sytuacji, w których ekstrakcja zębów jest, z różnych względów, konieczna oraz takich, w których na zęby wystarczy założyć odpowiednio dobrany aparat ortodontyczny. W dzisiejszym poście znów wracamy do problemu ekstrakcji, ale zajmiemy się konkretnymi zębami, czyli ósemkami.

Ósemki – potrzebne czy nie?

Rozważania na temat ósemek warto zacząć od pytania o to, czy w ogóle są nam one potrzebne? Ósemki, zwane również zębami mądrości, są cechą odziedziczoną po naszych przodkach. Zęby mądrości były człowiekowi pierwotnemu niezbędne do lepszego rozdrabniania pokarmów, a właściwie pokarmu, jakim było surowe lub prawie surowe mięso. Obecnie nasza dieta mocno się zmieniła i ewoluowała, a wraz z nią – także budowa naszej twarzoczaszki. Ósemki jednak zostały. Z tego powodu zęby mądrości często sprawiają spore problemy nawet tym osobom, które nie mają większych problemów ze zgryzem.

No dobrze, ale czy to oznacza, że usuwanie ósemek podczas leczenia ortodontycznego jest absolutnie konieczne? Oczywiście, że nie! Ósemki często usuwa się wtedy, gdy brakuje miejsca w łuku zębowym, jednak nawet w takim przypadku może się okazać, że zamiast zdrowej ósemki, lepiej usunąć inny, bardziej zniszczony ząb i „załatać” dziurę przy pomocy zęba mądrości.

Dowiedz się więcej: Usuwanie zębów w trakcie leczenia ortodontycznego – czy jest potrzebne?

Kto decyduje o usunięciu zębów mądrości?

O usunięciu zębów mądrości decyduje oczywiście lekarz ortodonta. Przed założeniem aparatu przeprowadzany jest bardzo dokładny wywiad, w tym również robione jest zdjęcie rentgenowskie szczęki. Wybór zębów, które należy usunąć, jest poprzedzony bardzo dokładną analizą. Lekarz bierze pod uwagę m.in. wiek pacjenta, jego dalsze etapy rozwoju, ocenę profilu twarzy, a także pomiar dysproporcji między długością łuku a szerokością zębów. Analizuje też inne parametry – stan kości i przyzębia, rysy twarzy, ogólny stan zębów itd.  Dopiero po tym ustala, czy usuwanie ósemek faktycznie jest konieczne. Tak jak już wspomnieliśmy – jeżeli zęby mądrości są zdrowe i mocne, wtedy ich zostawienie może być nawet korzystne dla pacjenta.

W jakich przypadkach należy usunąć ósemki?

Załóżmy jednak, że nasz lekarz prowadzący decyduje się na usunięcie ósemek. Co może mieć wpływ na tę decyzję? Przede wszystkim ósemki należy usunąć wtedy, kiedy są mocno popsute i istnieje ryzyko, że zakażą inne zęby. Ortodonta prawdopodobnie zaleci także ekstrakcję ósemek zatrzymanych, czyli takich, które nie wyrosły do końca. Wskazaniem do usunięcia ósemek jest także mało miejsca na łuku szczęki. W przypadku usuwania zębów mądrości prawdopodobnie niezbędne będzie chirurgiczne usuwanie ósemek. Wokół tego zabiegu narosło wiele mrożących krew w żyłach legend, ale zapewniamy – nie ma czego się bać! Dzięki nowoczesnym metodom zabieg usuwania ósemek jest szybki, a jeśli pacjent będzie stosował się do zaleceń stomatologa, rekonwalescencja przebiegnie szybko i bezproblemowo.
Co w przypadku, gdy ortodonta skieruje nas do chirurga i zaleci usunięcie zębów przed założeniem aparatu? Kiedy w takim przypadku możemy założyć szynę? Oczywiście po zaleczeniu ran. Żeby założyć aparat, szczęka pacjenta musi być całkowicie zdrowa. Dlatego po ekstrakcji zębów mądrości należy odczekać dwa tygodnie, aż do całkowitego zaleczenia się ran pozostałych po zabiegu.

sprawdź również: leczenie bezekstrakcyjne