Na liście zabiegów wykonywanych w gabinetach ortodontycznych znajduje się stripping zębów. Na czym polega stripping w ortodoncji? Kiedy piłowanie zębów do aparatu jest niezbędne?

Stripping zębów – co to?

Stripping zębów, określany również jako „piłowanie zębów do aparatu”, to jeden z nieodwracalnych zabiegów wykonywanych przez ortodontów. W czasie zabiegu strippingu ortodonta w sposób kontrolowany usuwa pionową warstwę szkliwa z powierzchni stycznych zębów. Zabieg przeprowadzany jest na powierzchniach stycznych zębów siecznych, przedtrzonowych i kłach – zarówno na wybranym odcinku, jak i na całym łuku zębowym.

Ze względu na rodzaj wykorzystywanych narzędzi wyróżnia się:

 • Ręczny stripping zębów – ortodonta korzysta z pasków ściernych
 • Turbinowy stripping zębów – zabieg przeprowadza się przy wykorzystaniu narzędzi tnących i polerujących

Efekty strippingu to zmiana szerokości zębów o 0,1 do 0,3 mm. Piłowanie zębów do aparatu w całym łuku zębowym pozwala uzyskać np. 4 mm przestrzeni. W przypadku niektórych pacjentów trafiających do gabinetów ortodontycznych stripping zębów to alternatywa dla usuwania pojedynczych zębów – możliwe jest wdrożenie leczenia bezekstrakcyjnego. Przeczytaj również: Wszystko, co należy wiedzieć o leczeniu bezekstrakcyjnym.

Gipsowy model szczęki z założonym aparatem ortodontycznym

Kiedy wykonuje się stripping zębów?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii koncentrująca się na leczeniu wad zgryzu. Stripping zębów często poprzedza rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. Inaczej mówiąc, piłowanie zębów do aparatu pozwala przygotować je do leczenia ortodontycznego. Wykorzystując stripping zębów i aparat ortodontyczny, możliwe jest nadanie zębom pożądanego kształtu i ich prawidłowe ustawienie w łuku zębowym.

Stripping zębów – główne wskazania do wykonania zabiegu:

 • Stłoczenia zębów – wykorzystując stripping zębów, możliwe jest uzyskanie miejsca niezbędnego do prawidłowego ustawienia zębów w łuku.
 • Nieprawidłowy (np. wachlarzowaty) kształt zębów przednich – piłowanie zębów do aparatu pozwala skorygować ich kształt i tym samym sprawić, że będą one idealnie równe.
 • Dysproporcja między wielkością zębów w łukach – efekty strippingu zębów to także wyeliminowanie niepożądanych różnic w ich wymiarach.
 • Występowanie przestrzeni międzyzębowych – stripping zębów pozwala zredukować występujące przestrzenie między nimi.
 • Ukruszone zęby – efekty piłowania zębów do aparatu to także wizualna poprawa uzębienia, np. wyeliminowanie ukruszeń.

Mimo że piłowanie zębów do aparatu jest popularnym zabiegiem, to ortodonci wykonują go jedynie u dorosłych pacjentów. Powodem są zalecenia. Rodzaj uzębienia ma duże znaczenie dla tego, czy stripping zębów będzie mógł zostać przeprowadzony – zabiegu nie stosuje się w przypadku uzębienia mlecznego oraz młodego uzębienia stałego.

Czy stripping jest bolesny?

Pacjenci, u których zaplanowano piłowanie zębów do aparatu, mogą zastanawiać się, czy jest to zabieg bolesny. Jak brzmi odpowiedź? Stripping jest bezbolesny – usuwane szkliwo nie jest unerwione, w rezultacie czego pacjent nie musi obawiać się bólu. Jeżeli jednak zgłasza on nadwrażliwość zębów lub obawia się dyskomfortu podczas zabiegu, można mu podać miejscowe znieczulenie.

Mimo że zabieg strippingu zębów jest bezbolesny, to pacjenci muszą pamiętać, że:

 • Po zabiegu piłowania zębów do aparatu może wystąpić czasowa nadwrażliwość zęba na bodźce termiczne.
 • Zabiegowi towarzyszy nieprzyjemny dźwięk piłowania – dla wielu pacjentów to właśnie on jest źródłem dyskomfortu.

Stripping zębów nie jest zabiegiem wykonywanym podczas jednej wizyty w gabinecie ortodontycznym. W celu zminimalizowania utraty tkanek twardych piłowanie zębów rozkłada się na kilka terminów. Pojedyncza wizyta trwa od 10 do 30 minut. Ostateczny czas potrzebny na wykonanie zabiegu jest uzależniony od liczby zębów, które zostały wytypowane do redukcji grubości szkliwa.

Uśmiechnięta kobieta z równymi zębami patrząca na swoje odbicie w lustrze

Czy stripping niszczy zęby?

W kontekście strippingu zębów często pojawia się pytanie o to, czy piłowanie zębów do aparatu ortodontycznego może zniszczyć zęby. Prawidłowo wykonany stripping zębów nie powinien przyczynić się do rozwoju próchnicy. Przeciwnie – wyeliminowanie stłoczeń ułatwia higienę.

Ponieważ stripping zębów zmniejsza warstwy podpowierzchniowe szkliwa, to:

 • Przeprowadza się fluoryzację kontaktową zębów – jej celem jest wzmocnienie szkliwa.
 • W okresie tuż po zabiegu pacjenci powinni pamiętać o wzmożonej higienie jamy ustnej – to pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy.

Stripping zębów jest również obojętny dla stanu dziąseł. Jeżeli zabieg jest wykonany należycie, to dziąsła nie ulegają uszkodzeniu.

Mimo że piłowanie zębów do aparatu pozwala uzyskać optymalne efekty, to decyzję o przeprowadzeniu tego zabiegu podejmuje ortodonta po zapoznaniu się z wynikami badań i opracowaniu ścieżki leczenia. Nie u każdego pacjenta stripping zębów jest konieczny.