Zdejmowany aparat na zęby, czyli potocznie ruchomy aparat ortodontyczny, stosuje się u dzieci do około 12 roku życia. Terapia przeprowadzana przy pomocy tego aparatu może zapobiec pogłębianiu się wady zgryzu. Jednocześnie jej rezultaty w dużej mierze zależą od jakości współpracy rodziców z ortodontą.

 

Jak prawidłowo używać zdejmowanego aparatu ortodontycznego?

Aby zdejmowany aparat na zęby przyniósł założone efekty, należy korzystać z niego zgodnie ze wskazówkami ortodonty. Jego właściwe używanie nie sprowadza się jednak wyłącznie do systematycznego noszenia aparatu. Najważniejsze zalecenia to:

Zakładanie i zdejmowanie aparatu zdejmowanego zgodnie z instrukcją

W ustach należy najpierw umieścić akrylową płytkę, a dopiero następnie klamry. Jeżeli aparat ma śruby, trzeba je regularnie przykręcać w kierunku wskazanym przez ortodontę. Służy do tego specjalny kluczyk, który jest dołączony do zdejmowanego aparatu.

Zdejmowanie ruchomego aparatu na czas zajęć sportowych i jedzenia

Zdejmowany aparat na zęby należy wyciągać z jamy ustnej na czas aktywności fizycznej i spożywania posiłków. Po zakończeniu treningu czy zjedzeniu posiłku należy ponownie założyć aparat. W drugim przypadku przed wykonaniem tej czynności należy umyć zęby.

Regularne czyszczenie zdejmowanego aparatu na zęby

Aparat ortodontyczny zdejmowany należy regularnie czyścić. Podstawowa higiena sprowadza się do mycia go po każdym użyciu. Raz w tygodniu zdejmowany aparat na zęby powinien zostać zdezynfekowany, a śruby naoliwione.

Ponieważ zdejmowany aparat jest delikatny, aby go nie uszkodzić, należy go trzymać za akrylową płytkę (nie klamry). Aparatu nie należy też polewać wrzątkiem.

Prawidłowe przechowywanie zdejmowanego aparatu na zęby

Gdy aparat ortodontyczny zdejmowany nie jest użytkowany, powinien być przechowywany w przeznaczonym do tego celu pudełku. Chroni ono aparat zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i zabrudzeniem.

Aparat ortodontyczny zdejmowany należy zabierać na wizyty kontrolne

Nieodłącznym elementem leczenia ortodontycznego są wizyty kontrolne. Należy na nie przynosić zdejmowany aparat na zęby. W ten sposób ortodonta może skontrolować jego stan – m.in. sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzeń.

Rodzic przekręcający śrubę w ruchomym aparacie ortodontycznym dziecka

Efekty leczenia zdejmowanym aparatem ortodontycznym

Regularnie noszony zdejmowany aparat na zęby jest skuteczny u dzieci, gdyż u nich proces wzrostu kości nie jest jeszcze zakończony. Jakie rezultaty można uzyskać u najmłodszych pacjentów, którzy korzystają z takich aparatów?

Przede wszystkim aparat ortodontyczny zdejmowany zapobiega pogłębianiu się zdiagnozowanej u młodego pacjenta wady zgryzu. Krzywe zęby nie pozostają bez wpływu na postawę i motorykę. Zapobiegając rozwojowi wady zgryzu, można uniknąć schorzeń, które pozornie ze stanem uzębienia zdają się mieć niewiele wspólnego. 

Zdejmowany aparat ortodontyczny oddziałuje z określonymi siłami na zgryz. Z tego względu służy on też do korygowania niewielkich wad zgryzu – można go wykorzystać do:

  • Skorygowania wzajemnego ułożenia żuchwy i szczęki.
  • Wyeliminowania stłoczeń zębów – poprzez rozbudowę struktur kostnych.
  • Zwężenia łuku zębowego.

Terapia przy użyciu zdejmowanego aparatu ortodontycznego wyróżnia się specyfiką, gdyż uzyskanie pożądanych rezultatów w dużym stopniu zależy od pacjenta i jego rodziców. To właśnie rodzice powinni czuwać nad zakładaniem aparatu i jego pielęgnacją. Do nich też należy pilnowanie, aby dziecko nosiło aparat zgodnie z zaleceniami.

Włożony w terapię wysiłek może się jednak opłacić. Dzięki zdejmowanemu aparatowi ortodontycznemu młody pacjent może uniknąć w dorosłym życiu leczenia przy pomocy aparatu stałego.ALT: Uśmiechnięte dziewczynki bawiące się na dworze.

Zalety zdejmowanego aparatu na zęby

Aparat ortodontyczny zdejmowany często jest porównywany do aparatu stałego. Mimo że oba te aparaty służą do korygowania wad zgryzu, to różnic między nimi jest dużo. Najważniejsze zalety zdejmowanego aparatu na zęby to:

  • Łatwość utrzymania higieny jamy ustnej. Dzięki temu, że aparat ortodontyczny zdejmowany można zdjąć w każdej chwili, to pacjent nie musi stosować m.in. wosku ortodontycznego czy szczoteczek jednopęczkowych.
  • Prosta obsługa. Jeżeli aparat ortodontyczny zdejmowany będzie użytkowany zgodnie z instrukcją, to nie powinien ulec uszkodzeniom. Instruktaż zakładania i zdejmowania aparatu przeprowadza ortodonta w trakcie wizyty.
  • Cena – aparaty zdejmowane są tańsze niż aparaty stałe. Aby zminimalizować koszty leczenia ortodontycznego, warto jak najszybciej skonsultować się z ortodontą. To też szansa na uniknięcie leczenia przy pomocy stałego aparatu w przyszłości.

Aparaty ortodontyczne zdejmowane są dostępne w wielu kolorach. Odpowiednie podejście zarówno ortodonty, jak i rodziców może skłonić dziecko do regularnego korzystania z aparatu i tym samym korzystnie wpłynąć na zdrowie najmłodszego pacjenta.