J eżeli przygotowujesz się do pierwszej wizyty u ortodonty, to prawdopodobnie wiesz już, że w jej trakcie wykonywane są wyciski zębów. Dowiedz się, jak się robi wycisk zębów i do czego jest on potrzebny podczas leczenia ortodontycznego.

Wycisk zębów – co to jest?

Wyciski zębów to jeden ze sposobów uzyskania informacji o zgryzie pacjenta. Są one szeroko stosowane w stomatologii. Wyciski zębów są niezbędnym etapem leczenia ortodontycznego czy protetycznego. Służą one do przygotowania gipsowych odlewów szczęki, na których podstawie opracowuje się ścieżkę leczenia lub przygotowuje dla pacjenta korony czy licówki.

Z uwagi na rolę, jaką pełnią wyciski zębów, najczęściej wykonuje się je już na pierwszej wizycie w gabinecie ortodontycznym czy stomatologicznym. Pobieranie wycisku zębów nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

Jak się robi wycisk zębów?

Aby uzyskać wycisk zębów, można zastosować jedno z wielu rozwiązań. W przypadku tradycyjnych metod wykorzystuje się masę wyciskową (np. elastyczne masy polisulfidowe czy masy polieterowe) oraz jej nośnik, czyli łyżki wyciskowe. Jak się robi wycisk zębów krok po kroku? Stomatolog lub ortodonta:

  • Nakłada masę wyciskową na łyżkę (łyżki) – masa wyciskowa jest wykonana z materiałów nieszkodliwych, nie spowoduje też alergii.
  • Pobiera wycisk, czyli zakłada łyżkę (łyżki) na zęby, w rezultacie czego na masie pozostają ślady – proces trwa zaledwie kilka minut.
  • Zdejmuje łyżki – masa zostaje wysłana do techników dentystycznych, którzy wykonują gipsowe modele.

Wyciski zębów mogą też zostać wykonane metodą cyfrową – przy użyciu wewnątrzustnego skanera z kamerą. Właśnie w taki sposób wykonujemy wyciski w Orto Magic, używając skanera wewnątrzustnego 3Shape. Jak się robi cyfrowy wycisk zębów?

Proces wykonania wycisków cyfrowych jest mniej skomplikowany i polega na wprowadzeniu skanera do jamy ustnej. Kamera wykonuje zdjęcia, na podstawie których specjalny program wykonuje wirtualny model zębów.

Ortodonta pobierający wycisk zębów

Wycisk zębów – leczenie ortodontyczne

Jednym z działów stomatologii, które wykorzystują wyciski zębów, jest ortodoncja. Zakładanie aparatu ortodontycznego jest poprzedzone wykonaniem modeli diagnostycznych (ortodontycznych) oraz modeli roboczych.

Modele diagnostyczne są niezbędne do oceny wad zgryzu i relacji występujących między zębami oraz pomiarów i analiz, które są jednym z etapów planowania leczenia ortodontycznego. Inaczej mówiąc, dysponując wyciskiem zębów, ortodonta ustala, jak będzie przebiegać korygowanie wady zgryzu.

W przypadku leczenia ortodontycznego pobieranie wycisku zębów nie odbywa się tylko jednorazowo, ale kilkukrotnie. Wycisk zębów jest wykonywany:

  • Na pierwszej wizycie – taki wycisk służy do określenia, jak powinno wyglądać leczenie ortodontyczne, aby było ono efektywne.
  • W trakcie leczenia ortodontycznego – dysponując modelami pośrednimi, ortodonta może ocenić, czy leczenie przebiega prawidłowo i ewentualnie wdrożyć zmiany.
  • Po zakończeniu leczenia – zdejmowanie aparatu ortodontycznego oznacza, że leczenie ortodontyczne zostało niemal zakończone (pozostaje jeszcze etap retencji), a rezultaty dokumentuje się właśnie za pomocą końcowych wycisków zębów.

Obok modeli diagnostycznych, z których korzysta ortodonta, wskazać trzeba też modele robocze. Służą one do przygotowania aparatu ortodontycznego przez technika dentystycznego.

Wycisk zębów – jak przebiega?

Jeżeli chcesz rozpocząć leczenie ortodontyczne, możesz mieć wiele pytań – w tym, jak się robi wycisk zębów i czy ten proces jest bolesny.

Pobieranie wycisku zębów w manualny sposób (przy użyciu masy wyciskowej) nie jest bolesne, ale wrażenia pacjentów mogą być różne. Niektórzy pacjenci skarżą się na dyskomfort, co ma związek zarówno z wielkością łyżek, jak i koniecznością dociśnięcia ich do zębów – może pojawić się odruch wymiotny.

Wycisk zębów pobrany przy użyciu masy wyciskowej jest jednak całkowicie bezpieczny i dlatego stosowany powszechnie. Procedura pobrania wycisków trwa zaledwie kilka minut, bo dziś lekarze korzystają z masy o krótkim czasie wiązania.

Wycisk zębów na łyżeczce do pobierania wycisków

Wyciski zębów – cena

Leczenie ortodontyczne jest wieloetapowe. Ile kosztuje wycisk zębów? Cena najczęściej nie przekracza 100 zł. W szczecińskim gabinecie ortodontycznym Orto Magic cena wycisków niezbędnych do przygotowania modeli diagnostycznych wynosi 50 zł.

Chcesz umówić się na konsultację ortodontyczną i rozpocząć leczenie ortodontyczne? Ortodonta Szczecin zaprasza do kontaktu. W Orto Magic specjalizujemy się w przywracaniu pięknego uśmiechu zarówno młodszym, jak i starszym pacjentom. Stosujemy nowoczesne aparaty ortodontyczne i stawiamy na leczenie bezekstrakcyjne. Zapraszamy!