Celem leczenia ortodontycznego jest skorygowanie wad zgryzu i piękny uśmiech. Można tego dokonać przy użyciu odpowiedniego aparatu ortodontycznego. Jeżeli rozważasz umówienie się do ortodonty dowiedz się, jak krok po kroku wygląda procedura zakładania aparatu.

Leczenie ortodontyczne przed założeniem aparatu

Aby leczenie ortodontyczne przyniosło oczekiwane rezultaty, lekarz musi opracować jego ścieżkę. Do tego potrzebne są mu informacje. Z tego względu leczenie zawsze zaczyna się od wizyty, podczas której ortodonta przeprowadza badanie i zapoznaje się ze zdjęciami rentgenowskimi uzębienia, a następnie ustala, który aparat ortodontyczny najlepiej sprawdzi się u danego pacjenta. Współcześnie pacjenci mogą wybierać wśród wielu modeli aparatów stałych. Obok klasycznych aparatów metalowych, dostępne są także samoligaturujące i niewidoczne lingwalne. Więcej o dobieraniu aparatu na zęby można przeczytać w artykule: „Jak ortodonta dobiera aparat?”.

Założenie aparatu ortodontycznego poprzedza także wykonanie gipsowych modeli zębów. W tym celu lekarz pobiera wyciski. Posłużą one technikom dentystycznym do wykonania wspomnianych modeli, na podstawie których następnie powstanie aparat ortodontyczny.

Zakładanie aparatu stałego może zostać odsunięte w czasie, jeżeli zęby pacjenta wymagają leczenia zachowawczego lub tzw. separacji (stworzenia miejsca dla pierścieni). Jeżeli pacjent zdecyduje się na spersonalizowany (czyli dopasowany) aparat lingwalny, również będzie musiał poczekać na jego przygotowanie. Najczęściej aparaty na indywidualne zamówienie są przygotowywane w ciągu 5 tygodni.

Jak przebiega zakładanie aparatu ortodontycznego krok po kroku?

Gdy aparat ortodontyczny jest gotowy, lekarz przystępuje do jego założenia. Zakładanie klasycznego aparatu na zęby odbywa się etapami. W pierwszej kolejności ortodonta przygotowuje zęby do dalszej pracy. Czynność ta polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchni zębów z osadów. Następnie nakleja zamki na poszczególne zęby, wykorzystując specjalny klej ortodontyczny. Aby przez kolejnych kilka czy nawet kilkanaście miesięcy zamki trzymały się na zębach, zostają naświetlone lampą polimeryzacyjną.

Zamki są jednym z elementów aparatu stałego – utrzymują łuk. Jego umieszczenie jest kolejnym etapem. W przypadku tradycyjnych, metalowych aparatów ortodontycznych lekarz stosuje ligatury (są dostępne w różnych kolorach). Dzięki nim łuk pozostaje w odpowiedniej pozycji.

Czy zakładanie i użytkowanie aparatu na zęby jest bolesne?

Pacjenci, których czeka leczenie ortodontyczne, często zadają pytanie, czy zakładanie aparatu stałego na zęby wiąże się z bólem. Okazuje się, że nie. Gabinety ortodontyczne korzystają z nowoczesnych rozwiązań, dzięki czemu pacjenci nie odczuwają dyskomfortu w trakcie przyklejania zamków czy umieszczania w nich łuków. W pierwszych dniach po założeniu aparatu na zęby pacjent może skarżyć się na ból. Wynika on głównie z konieczności przyzwyczajenia się do aparatu w jamie ustnej. U wielu pacjentów pojawia się też nadwrażliwość zębów, przy czym ustępuje ona w ciągu 5-10 dni od założenia aparatu.

To, czy pacjent będzie odczuwał ból, zależy od jego predyspozycji, a także aparatu, na jaki się zdecydował. Tradycyjne aparaty ortodontyczne mają szerokie, duże zamki, które w pierwszych dniach użytkowania aparatu mogą podrażniać śluzówkę. Z kolei indywidualnie dopasowany aparat lingwalny jest wyposażony w cienkie zamki, które doskonale przylegają do zębów. W efekcie komfort użytkowania takiego aparatu jest wyższy.

Przeczytaj także: Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u ortodonty?

Jak długo trwa zakładanie aparatu stałego?

Zakładanie aparatu ortodontycznego trwa od 45 minut do 2 godzin. Czas ten może się jednak wydłużyć, jeżeli u pacjenta stwierdzono bardzo poważną wadę zgryzu. Z tego względu na wizytę, podczas której lekarz będzie zakładał aparat, warto zarezerwować wolny dzień. Więcej czasu na fotelu ortodontycznym spędzą pacjenci, którym ortodonta zakłada dwa łuki, czyli górny i dolny.

W jakim celu odbywają się wizyty kontrolne?

Istotnym elementem leczenia ortodontycznego są wizyty kontrolne. Ich częstotliwość zależy od rodzaju aparatu, na jaki zdecydował się pacjent. W przypadku klasycznych aparatów ortodontycznych wizyty kontrolne odbywają się co 4 tygodnie. Celem każdej takiej wizyty jest sprawdzenie, czy postępy idą we właściwą stronę. W czasie kontroli lekarz wymienia też ligatury i łuki, aby przesuwać kolejne zęby.

Systematyczne wizyty w gabinecie ortodontycznym – Ortodonta Szczecin pozwalają uzyskać optymalne rezultaty leczenia. Dzięki temu, że ortodonta cyklicznie wzmacnia lub osłabia nacisk wywierany przez aparat na zęby, możliwe jest ustawianie poszczególnych zębów w docelowych pozycjach.