Aby leczenie stałym aparatem ortodontycznym przyniosło oczekiwane efekty, pacjent musi wykazać się cierpliwością i skrupulatnością. Jeżeli planujesz wizytę u ortodonty lub masz wyznaczony termin założenia aparatu ortodontycznego, poznaj 5 rzeczy, o których będziesz musiał pamiętać przez cały okres leczenia.

1. Regularne wizyty kontrolne u ortodonty to podstawa

Założenie aparatu ortodontycznego to jeden z etapów zaplanowanego leczenia ortodontycznego. Aby przebiegało ono zgodnie z założonym planem, niezbędne są regularne wizyty kontrolne u ortodonty. Podczas poszczególnych wizyt lekarz reguluje aparat ortodontyczny i sprawdza, czy zęby przesuwają się w odpowiednią stronę.

W przypadku tradycyjnego aparatu ortodontycznego lub aparatu samoligaturującego wizyty kontrolne odbywają się co 4-8 tygodni. Rzadsze są w przypadku spersonalizowanych aparatów lingwalnych – co 10 tygodni. Jeżeli będziesz przesuwał czy opuszczał wizyty kontrolne, to czas leczenia ortodontycznego ulegnie wydłużeniu.

2. Awarie aparatu wymagają szybkiej wizyty u ortodonty

Odklejenie się zamka czy pęknięcie drutu – z takimi awariami aparatu ortodontycznego możesz spotkać się w czasie leczenia. Wówczas niezbędna jest dodatkowa wizyta w gabinecie ortodontycznym, aby lekarz mógł naprawić aparat.

Samodzielne naprawianie aparatu jest niedozwolone i może zniweczyć dotychczasowe postępy w leczeniu. Czekanie również nie poprawi sytuacji, zwłaszcza gdy kolejna wizyta kontrolna odbędzie się dopiero za kilka tygodni. Nawet drobne uszkodzenia aparatu ortodontycznego mają wpływ na to, jak on pracuje. Z tego względu awarii aparatu nie powinieneś lekceważyć, ale jak najszybciej umówić się na dodatkową wizytę u swojego ortodonty.

Przeczytaj także: Usuwanie ósemek. Usuwanie zębów mądrości a aparat ortodontyczny

3. Prawidłowa higiena jamy ustnej, czyli jak dbać o aparat ortodontyczny

Korzystając z aparatu stałego, musisz przyłożyć większą uwagę do higieny jamy ustnej. W tym przypadku zwykła szczoteczka do zębów nie wystarczy. Zwłaszcza jeżeli wybrałeś klasyczny aparat ortodontyczny (resztki jedzenia często trafiają pod ligatury), powinieneś zaopatrzyć się w zestaw przeznaczony do jego pielęgnacji.

Zaraz po założeniu aparatu ortodontycznego kup szczoteczkę w kształcie litery „V” (z krótszym włosiem w środku), szczoteczkę międzyzębową i szczoteczkę jednopęczkową. Do czyszczenia przestrzeni między zębami potrzebna będzie Ci nić dentystyczna. Przydadzą się także irygator i płyn do płukania jamy ustnej. Więcej o gadżetach do higieny jamy ustnej przeczytasz w naszym artykule: https://www.orto-magic.eu/blog/gadzety-do-higieny-jamy-ustnej/

Mimo że higiena jamy ustnej w czasie leczenia ortodontycznego jest utrudniona, warto wykazać się wytrwałością. Wówczas po zdjęciu aparatu Twoje zęby będą proste i nie będą wymagać dodatkowego leczenia stomatologicznego.

4. Dieta – nie wszystkie produkty i napoje są dozwolone

Aparat ortodontyczny jest delikatny, dlatego w czasie korzystania z niego zrezygnuj z jedzenia twardych produktów. Twoja dieta nie musi być jednak pozbawiona jabłek czy orzechów – wystarczy, że rozdrobnisz je przed zjedzeniem.

Rano sięgasz po filiżankę kawy lub herbaty? W Twojej diecie jest sporo soków? To produkty, które powodują przebarwienia. Jeżeli korzystasz z aparatu ortodontycznego z ligaturami, gumki również mogą zmienić kolor. Jeszcze przed założeniem aparatu ortodontycznego warto poruszyć kwestię diety z ortodontą (pomoże dobrać kolor ligatur, aby przebarwienia nie były na nich widoczne) lub wyeliminować powodujące przebarwienia napoje na czas leczenia.

5. Bezwzględnie stosuj się do zaleceń ortodonty

Leczenie ortodontyczne jest długie i może wydawać się żmudne – trwa miesiącami. O tym, czy przyniesie ono oczekiwany rezultat w postaci pięknego uśmiechu, nie decyduje jedynie aparat ortodontyczny, ale przede wszystkim współpraca pacjenta z ortodontą. Jeżeli pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarza, to albo leczenie się wydłuża, albo uzyskane rezultaty są dalekie od pożądanych.

Jeżeli korzystasz z aparatu stałego i otrzymałeś zalecenie noszenia wyciągów elastycznych, to nie ignoruj go. W przypadku niektórych wad zgryzu wyciągi są niezbędne. Gdy nie będziesz korzystał z nich w sposób zalecony przez lekarza, leczenie nie będzie w pełni skuteczne. Inaczej mówiąc, nie zawsze sam aparat ortodontyczny wystarczy, żeby poprawić uśmiech.

6. Retencja to też etap leczenia ortodontycznego

Wielu pacjentów zapomina, że retencja jest częścią leczenia ortodontycznego. Uzyskanymi efektami nie będziesz cieszył się długo, jeżeli nie będziesz korzystał z retainera zgodnie z zalecaniami ortodonty. W zależności od stwierdzonej u Ciebie wady zgryzu, będziesz musiał korzystać z aparatu ruchomego lub zostanie założony Ci aparat retencyjny stały. Drugie rozwiązanie, choć wygodniejsze, to nie jest pozbawione wad – będziesz musiał przyłożyć większą uwagę do codziennej pielęgnacji zębów.

Zaleceń dla pacjentów objętych leczeniem ortodontycznym jest wiele, ale mają one na celu uzyskanie jak najlepszego rezultatu po zdjęciu aparatu. Postępując zgodnie z zaleceniami ortodonty, możesz jedynie zyskać.