Jedną z barier, które mogą powstrzymywać pacjenta przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, jest obawa o konieczność wyrwania zębów mądrości. Czy do aparatu trzeba usuwać ósemki? Okazuje się, że nie zawsze.

Aparat na zęby a ósemki – co warto wiedzieć?

U pacjentów trafiających do gabinetów ortodontycznych rozpoznawane są różne wady zgryzu – tyłozgryz, przodozgryz czy zgryz otwarty. Czasem towarzyszą im nieprawidłowości zębowe, np. stłoczenia. Dopiero rozpoznanie wady pozwala określić, czy usuwanie ósemek do aparatu ortodontycznego będzie konieczne. Warto przy tym pamiętać, że dziś coraz częściej standardem jest leczenie bezekstrakcyjne.

Czy do aparatu trzeba usunąć ósemki? Nie zawsze – ma to związek z:

  • Rozwojem ortodoncji. Ortodonci dysponują różnymi aparatami ortodontycznymi, dzięki którym możliwa jest korekta zgryzu bez ekstrakcji.
  • Zaplanowaniem leczenia w taki sposób, aby wyeliminować konieczność usunięcia ósemek. Ortodonci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że usuwanie zębów jest dla pacjentów mało komfortowe.

Aby jednak stwierdzić, czy aparat na zęby będzie mógł zostać założony bez uprzedniego usunięcia ósemek, konieczna jest konsultacja w gabinecie ortodontycznym. Taką decyzję może podjąć jedynie ortodonta.

Przeczytaj również: Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u ortodonty?

Ortodonta sprawdzający, czy trzeba usuwać ósemki przed założeniem aparatu

Usuwanie ósemek przed założeniem aparatu – kiedy jest konieczne?

Usuwanie ósemek do aparatu ortodontycznego nie jest dziś standardem. Zdarza się jednak, że nie ma innej możliwości. Kiedy najczęściej konieczne jest usunięcie zębów mądrości? Wymienić można kilka takich przypadków.

Przykładowe sytuacje, gdy trzeba usuwać ósemki do aparatu ortodontycznego:

  • Zęby mądrości są mocno zepsute. Lokalizacja ósemek sprawia, że ich dokładne czyszczenie jest utrudnione, a to z kolei przyczynia się do powstania próchnicy. Jeżeli wyleczenie zębów nie jest możliwe, to pozostaje ich usunięcie.
  • Ostatnie zęby są zębami zatrzymanymi. U niektórych pacjentów proces wyrzynania się ósemek jest zatrzymany – ząb w całości lub w części tkwi w dziąśle. To kolejna przesłanka do usunięcia zęba.
  • Ósemki nie mieszczą się w łuku i ze względu na inne stwierdzone wady zgryzu nie jest możliwe ich uratowanie. Zdarza się, że usuwanie ósemek do aparatu to jedyna możliwość, aby uzyskać pożądany rezultat.

W pierwszej z wymienionych sytuacji o usunięciu zębów mądrości decyduje nie ortodonta, ale stomatolog. Wizyta u stomatologa jest niezbędna przed podjęciem leczenia ortodontycznego – wszystkie zęby muszą być wyleczone.

Kiedy usuwa się ósemki – przed czy po założeniu aparatu?

Jeżeli ortodonta stwierdził, że zęby ósemki muszą zostać usunięte, to pozostaje jeszcze pytanie o moment przeprowadzenia ekstrakcji. Możliwości są dwie – przed założeniem aparatu ortodontycznego lub już w trakcie leczenia ortodontycznego.

Usuwanie ósemek przed założeniem aparatu

Usunięcie ósemek przed założeniem aparatu ortodontycznego ma pewne zalety. Mimo że sam proces mocowania poszczególnych elementów aparatu do zębów jest bezbolesny, to w pierwszych dniach jego noszenia pacjenci z reguły odczuwają dyskomfort. Usunięcie ósemek przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego daje czas na zagojenie rany.

Z reguły na zaleczenie rany po usunięciu ósemki potrzebne są ok. 2 tygodnie. Po takim czasie u pacjenta można założyć aparat ortodontyczny lub – jeżeli to konieczne – gumki separacyjne (stosuje się je przed założeniem aparatu).

Usuwanie ósemek po założeniu aparatu

Usuwanie ósemek nie zawsze odbywa się przed założeniem aparatu – czasem ma to miejsce już w trakcie leczenia ortodontycznego. Dlaczego? Leczenie ortodontyczne nie zawsze musi przebiegać zgodnie z założeniami. Zdarza się, że mimo wcześniejszych obliczeń w łuku brakuje miejsca dla ósemek. Wówczas konieczne może być ich usunięcie.

Jeżeli ósemki są zdrowe, ortodonta może zdecydować o usunięciu innych zębów. Których? To również kwestia indywidualna, uzależniona od rozpoznanej wady zgryzu – mogą to być np. czwórki lub piątki.

Uśmiechnięta kobieta z równymi zębami

Zęby ósemki a aparat ortodontyczny – czy możliwe jest leczenie bezekstrakcyjne?

W Orto Magic prowadzimy leczenie bezekstrakcyjne. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że usunięcie zębów (zwłaszcza zdrowych) może dla pacjenta wiązać się z dyskomfortem. Z tego względu staramy się opracować ścieżkę leczenia w taki sposób, aby wyeliminować usuwanie zębów – czy to mądrości, czy też innych.

Chcesz się dowiedzieć, czy w Twoim przypadku będzie możliwe leczenie bezekstrakcyjne? Zapraszamy na konsultację, w której trakcie ortodonta oceni możliwości skorygowania wady zgryzu bez usuwania zębów.