Stały aparat ortodontyczny składa się z wielu elementów, a jednym z nich jest pierścień ortodontyczny. W jakim celu stosuje się pierścienie w aparacie ortodontycznym? Czy ich zakładanie wywołuje dyskomfort? Jeżeli czeka Cię leczenie ortodontyczne, rozwiej swoje wątpliwości.

Pierścień ortodontyczny – czym jest?

Pierścień ortodontyczny to jedna z części aparatu ortodontycznego, którą trudno pomylić z pozostałymi elementami ze względu na specyficzny kształt. Wizualnie przypomina on obrączkę (pierścionek). Każdy pierścień ortodontyczny jest produkowany z twardego i jednocześnie elastycznego stopu. Dzięki temu pierścień dostosowuje się do anatomicznego kształtu zęba. Jednocześnie jest to jeden z mniej widocznych elementów aparatu, ponieważ pierścienie ortodontyczne zakłada się na zęby trzonowe (szóstki i siódemki) lub przedtrzonowe.

Rurki lub pierścienie są ostatnią częścią w aparacie ortodontycznym – łuk kończy się właśnie na jednym z tych elementów. Gdyby łuk wychodził np. poza pierścień ortodontyczny, to jego ostre krawędzie mogłyby uszkodzić choćby policzki.

Zakładanie pierścieni wraz z aoaratem ortodontycznym

Pierścienie w aparacie ortodontycznym – zastosowanie

Do czego służą pierścienie w aparacie ortodontycznym? Po co stosuje się pierścienie ortodontyczne? Osadzone na zębach pierścienie tworzą rusztowanie dla pozostałych elementów, a w szczególności dla łuku. Aby założenie pierścieni ortodontycznych było możliwe, wcześniej konieczne może być zastosowanie separatorów (gumek separacyjnych). Ich celem jest zwiększenie przestrzeni między zębami.

Pierścienie ortodontyczne – warto wiedzieć:

  • Pierścienie są produkowane w różnych rozmiarach. W rezultacie pierścień ortodontyczny jest idealnie dopasowany do zęba.
  • Zakładanie aparatu ortodontycznego zaczyna się od nałożenia na zęby pierścieni. Dopiero później ortodonta nakleja zamki i zakłada łuk.
  • Do pierścienia ortodontycznego przylutowane mogą zostać inne elementy, np. łuk Goshgariana czy śruba Hyrax.

Z uwagi na rolę, jaką pełnią pierścienie ortodontyczne, są one wykorzystywane przez cały okres leczenia ortodontycznego (cementuje się je do zęba).

Sprawdzanie poprawności założenia pierścienia w aparacie ortodontycznym

Pierścienie ortodontyczne – czy ich zakładanie i zdejmowanie jest bolesne?

Ze względu na kształt pierścieni ortodontycznych często pojawia się pytanie, czy podczas osadzania ich na zębach lub zdejmowania pojawia się ból. Dyskomfort, który może wystąpić w związku z zakładaniem czy zdejmowaniem aparatu ortodontycznego, jest kwestią indywidualną. Pierścień jest zakładany zawsze po wcześniejszym przygotowaniu zębów (służą do tego wspomniane już separatory). U bardzo wrażliwych pacjentów może pojawić się ból, a jego natężenie może być różne.

Producenci pierścieni ortodontycznych dbają o to, aby były one pozbawione ostrych krawędzi. To podnosi komfort korzystania z tego elementu w czasie leczenia ortodontycznego.

Zakładanie pierścieni ortodontycznych krok po kroku:

  • Usunięcie separatorów – jeżeli pacjent z nich korzystał.
  • Oczyszczenie i wypolerowanie zębów.
  • Dobór pierścieni ortodontycznych do zęba.
  • Nałożenie cementu na pierścień ortodontyczny.
  • Osadzenie pierścienia na zębie.

Cement wykorzystywany podczas zakładania pierścieni ortodontycznych zawiera w składzie fluor. Uzupełnienie cementu o ten składnik ma na celu ochronę uzębienia przed próchnicą.

Pierścienie ortodontyczne na zębach – cena

Pierścienie ortodontyczne to integralna część aparatu ortodontycznego. Z tego względu pacjent nie płaci za nie osobno – są one wliczone w cenę stałego aparatu, za pomocą którego będzie korygowana wada zgryzu.

Krzywe zęby negatywnie wpływają na Twoje samopoczucie i pewność siebie? Gabinet ortodontyczny Szczecin Orto Magic zaprasza na konsultację ortodontyczną. Leczymy wady zgryzu przy pomocy zarówno metalowych, jak i niewidocznych (zapewniających duży komfort) aparatów ortodontycznych.