Do gabinetów ortodontycznych coraz częściej trafiają dorośli pacjenci. Nie zawsze powodem zgłoszenia się na konsultację u ortodonty są względy estetyczne – dorośli często wymagają interwencji ortodonty z uwagi na problemy zdrowotne. Zobacz, co może powodować taką konieczność!

Jak przebiega ortodoncja u dorosłych?

Leczenie ortodontyczne jest możliwe w każdym wieku, a to oznacza, że również osoby dorosłe mogą liczyć na kompleksową pomoc ortodonty w uzyskaniu estetycznego uśmiechu. Ortodoncja u dorosłych jest jednak bardziej czasochłonna niż u młodszych pacjentów, np. nastolatków. Wynika to z faktu, że struktury kostne u osób dorosłych są już w pełni ukształtowane. To z kolei oznacza, że są one mniej podatne na zmiany.

Mimo że leczenie ortodontyczne dorosłych z reguły trwa dłużej niż leczenie dzieci, to nadal jest możliwe – w tym celu wykorzystuje się np. aparat stały. Aby przesunąć zęby w pożądanym kierunku, pacjent musi ściśle stosować się do zaleceń ortodonty. W zależności od wady zgryzu leczenie ortodontyczne dorosłych trwa od mniej-więcej 12 do 18 miesięcy. Jednak ta kwestia zależy od indywidualnych czynników danego pacjenta.

Więcej na temat leczenia ortodontycznego dorosłych przeczytasz w artykule Czy dorosły może nosić aparat ortodontyczny?. We wskazanym tekście znajdziesz odpowiedzi na pytania, czym charakteryzuje się leczenie ortodontyczne dorosłych i jakie aparaty w ich przypadku sprawdzają się najlepiej.

Aparat na zęby u dorosłych a bóle żuchwy czy głowy

Dlaczego dorośli pacjenci trafiają do gabinetów ortodontycznych? Nie zawsze leczenie ortodontyczne jest podyktowane względami estetycznymi – często powodem jest uciążliwy, utrzymujący się tygodniami ból. Na problemy z zębami wskazywać może nie tylko ból żuchwy, ale również nawracające bóle głowy czy migreny. Dlaczego tak się dzieje?

Wady zgryzu mają duży wpływ na funkcjonowanie pozostałych układów organizmu, w tym nawet na prawidłową postawę ciała. Z tego względu aparat na zęby dla dorosłych może być receptą nie tylko na promienny uśmiech, ale również zgłaszane przez pacjenta dolegliwości zdrowotne. Aby można było jednak to stwierdzić, konieczna jest konsultacja z ortodontą.

Często skarżysz się na bóle głowy? Twoim problemem jest wada postawy? Umów się na wizytę kontrolną u ortodonty. Leczenie ortodontyczne dorosłych klinika ortodontyczna Szczecin prowadzi od wielu lat. Dzięki temu mamy odpowiednie doświadczenie i możemy pomóc osobom dorosłym w rozwiązaniu ich problemów ze zgryzem.

Leczenie ortodontyczne dorosłych – kiedy jeszcze jest zalecane?

Nie tylko ból głowy czy żuchwy powinien skłonić dorosłego pacjenta do wizyty u ortodonty. Inne symptomy, które mogą wskazywać na konieczność interwencji tego specjalisty, to:

  • Zgrzytanie zębami – nieleczone zgrzytanie zębami może prowadzić do przeciążenia stawów, w tym kłopotów z kręgosłupem.
  • Wady wymowy, oddychanie ustami czy widoczne wady zgryzu (np. tyłozgryz czy przodozgryz) – te problemy również mogą wymagać uwagi ortodonty.
  • Stłoczenia zębów, szpary między zębami czy asymetria w rysach twarzy – aparat stały może skutecznie wyeliminować te dolegliwości.

Leczenie ortodontyczne u dorosłych może też poprzedzać leczenie protetyczne. Dlaczego? Dzięki zastosowaniu aparatu ortodontycznego możliwa jest zmiana ułożenia zębów. Z kolei przesuwając zęby, ortodonta może zrobić miejsce na implanty. Aby uzyskać optymalny efekt, ortodonta w trakcie tego procesu współpracuje z dentystą.

Aparat na zęby dla dorosłych a kwestie estetyczne

Stan zębów często jest powodem kompleksów. Krzywe czy stłoczone zęby mogą obniżać pewność siebie i być przyczyną stresu i niepowodzeń zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Trudno ukrywać, że wielu dorosłych pacjentów do gabinetów ortodontycznych zgłasza się właśnie ze względów estetycznych – aparat na zęby ma im pomóc odbudować samoocenę.

Współczesna ortodoncja wykorzystuje wiele nowoczesnych metod korygowania wad zgryzu, za pomocą których jest w stanie skutecznie pomagać pacjentom. Dodatkowo wspomnieć trzeba o tym, że leczenie ortodontyczne wcale nie musi być uciążliwe. Ortodonci dysponują  dziś choćby estetycznymi aparatami stałymi czy przezroczystymi nakładkami, dzięki którym leczenie odbywa się w sposób dyskretny.

Mimo że leczenie ortodontyczne osób dorosłych często trwa dłużej niż w przypadku dzieci, warto się na nie zdecydować. Z jednej strony pozwala ono zadbać o zdrowie, a z drugiej gwarantuje dobre samopoczucie i większą pewność siebie.