Aparat na zęby ceramiczny cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów, gdyż zapewnia komfortowe i dyskretne leczenie ortodontyczne. Aparat stały ceramiczny zaliczany jest do aparatów estetycznych (kosmetycznych). W tej grupie znajdują się również aparaty porcelanowe oraz aparaty szafirowe. Ortodonta zaproponował Ci leczenie przy pomocy aparatu ceramicznego? Zobacz, z czym wiąże się jego wybór!

Czym jest aparat ortodontyczny ceramiczny?

Ceramiczny aparat ortodontyczny wykorzystywany jest do leczenia wad zgryzu oraz prostowania zębów. Mimo że aparat ortodontyczny ceramiczny działa na zasadzie podobnej do aparatu metalowego, to różni się od niego materiałem, z którego zostały wykonane zamki przyklejane do zębów. W tym przypadku wykorzystuje się medyczny materiał ceramiczny. Ze względu na fakt, że jest on transparentny, przenika przez niego naturalny kolor zęba. Rezultat jest taki, że aparat stały ceramiczny na zęby jest o wiele mniej widoczny. Niewidoczne aparaty na zęby dają komfort noszenia, szczególnie wtedy, gdy zależy Ci na nienagannym wyglądzie.

Aparat ortodontyczny ceramiczny jest droższy niż aparat metalowy – ma to związek z tworzywem użytym do jego produkcji. Jednocześnie wykorzystanie ceramiki nie wpływa na skuteczność leczenia – siły wytwarzane przez łuki wywierają odpowiedni nacisk na zęby i powodują przesuwanie się ich w określonym kierunku. Przed założeniem ceramicznego stałego aparatu ortodontycznego wykonywane są wyciski zębów, które pozwalają przygotować aparat dopasowany do potrzeb pacjenta, a także śledzić postępy leczenia.

Dla kogo jest przeznaczony aparat stały ceramiczny?

Jeszcze do niedawna do ortodonty zgłaszali się głównie opiekunowie wraz z dziećmi. W dzisiejszych czasach leczenie ortodontyczne podejmują osoby z różnych grup wiekowych, w tym dorośli. Nie każdy chce jednak, aby aparat ortodontyczny rzucał się w oczy. Aparat stały ceramiczny to rozwiązanie dla pacjentów, dla których priorytetem jest:

  • dyskrecja – zamki są praktycznie niewidoczne, co korzystnie wpływa na samopoczucie i pewność siebie,
  • estetyka – w przypadku zastosowania się do zaleceń ortodonty i wyeliminowania z diety produktów, które powodują przebarwienia, aparat na zęby ceramiczny zachowa swoje właściwości,
  • komfort – krawędzie zamków w aparacie ceramicznym są zaokrąglone, co zapobiega podrażnieniom – w trakcie leczenia zamki nie ulegają odkształceniu,
  • skuteczne leczenie – aparat ortodontyczny estetyczny ceramiczny jest skuteczny klinicznie – pozwala uzyskać pożądany rezultat,
  • bezpieczeństwo – aparat ceramiczny na zęby jest wykonany z materiałów niealergizujących – mogą z niego skorzystać także pacjenci uczuleni na metal.

Aparat ortodontyczny stały ceramiczny to aparat stosowany zarówno u młodzieży, jak i dorosłych pacjentów. Efekty leczenia nim są naprawdę satysfakcjonujące!

Aparat ortodontyczny – ceramiczny czy metalowy?

Aparat ortodontyczny, stanowi nieodłączny element leczenia ortodontycznego oraz pełni kluczową rolę w kształtowaniu zdrowego uśmiechu. Wybór pomiędzy aparatem ceramicznym a metalowym może być trudny, ale zalety aparatu ceramicznego przemawiają do osób ceniących sobie estetykę.

Aparat stały ceramiczny zdobywa uznanie przede wszystkim ze względu na swoją dyskrecję. Wykonany z przezroczystego materiału, mniej rzuca się w oczy niż tradycyjny aparat metalowy. Dla wielu pacjentów jest to kluczowe, szczególnie w kontekście życia społecznego i zawodowego. Możliwość korygowania zgryzu bez znacznego wpływu na wygląd uśmiechu jest z pewnością atutem, który przemawia na korzyść aparatu ceramicznego.

Aparaty ceramiczne są mniej podatne na przebarwienia, co stanowi dodatkową korzyść dla tych pacjentów, którzy dbają o estetykę swojego uśmiechu w trakcie leczenia ortodontycznego. W porównaniu do aparatu metalowego ceramiczny utrzymuje naturalny kolor zębów, co sprawia, że proces leczenia jest bardziej subtelny i przyjazny dla pacjenta.

Jak dbać o ceramiczny aparat na zęby?

Aby zachować estetykę i funkcjonalność aparatu ceramicznego, istotne jest odpowiednie dbanie o niego. Kilka prostych porad może znacząco wpłynąć na trwałość i efektywność leczenia.

  • Dokładna higiena jamy ustnej – regularne mycie zębów, nitkowanie oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej pomaga w utrzymaniu higieny wokół aparatu.
  • Unikanie pewnych pokarmów – ograniczenie spożycia pokarmów o intensywnym kolorze, takich jak kawa czy czerwone wino, może pomóc w uniknięciu przebarwień.
  • Regularne wizyty kontrolne – systematyczne wizyty u ortodonty pozwalają na monitorowanie postępów leczenia oraz dostosowanie planu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Dobór odpowiednich akcesoriów – wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów, nitki dentystycznej i pozostałych akcesoriów pomoże w dokładnym utrzymaniu czystości wokół aparatu. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Jaka szczoteczka do aparatu ortodontycznego?

Aparat ceramiczny – cena leczenia

Decydując się na aparat ceramiczny, warto również zastanowić się nad kosztami leczenia ortodontycznego. Cena aparatu ceramicznego może być nieco wyższa niż metalowego, ze względu na wykorzystanie do jego produkcji bardziej zaawansowanych materiałów. Niemniej jednak, dla wielu pacjentów jest to inwestycja w ich zdrowie i estetykę, która przynosi długotrwałe korzyści.

Należy pamiętać, że koszty leczenia ortodontycznego mogą się różnić w zależności od: regionu, doświadczenia ortodonty oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Ortodonta Szczecin lub z innych większych miast, może być nieco droższy, ale bardziej doświadczony. Może mieć także dostęp do nowocześniejszego sprzętu. Warto skonsultować się z profesjonalistą, aby uzyskać dokładne informacje dotyczące kosztów i planu leczenia.

Podsumowując, wybór pomiędzy aparatem ceramicznym a metalowym zależy od indywidualnych preferencji estetycznych, potrzeb pacjenta oraz jego budżetu. Oba rodzaje aparatów mają swoje zalety, ale aparat ceramiczny wyróżnia się szczególnie pod względem dyskrecji i estetyki, co sprawia, że jest popularnym wyborem wśród osób, które pragną skorygować zgryz bez nadmiernego wpływu na wygląd swojego uśmiechu.