Mimo że aparaty ortodontyczne są dość popularnym narzędziem w walce o piękny i zdrowy uśmiech, to jednak wokół nich narosło sporo mitów. To właśnie za sprawą tych ostatnich, wiele osób niepotrzebnie boi się bądź zniechęca do ich założenia. W niniejszym artykule rozwiejemy wszelkie mity dotyczące aparatów i wyjaśnimy, jak wygląda bazujący na nich proces leczenia.

Aparat na zęby to nie fanaberia czy chwilowa moda. W wielu przypadkach to po prostu najskuteczniejsza broń w walce nie tylko o piękny, ale i zdrowy uśmiech. Względy estetyczne są istotne, ale należy też pamiętać, że nieleczone wady zgryzu mogą przyczynić się do poważnych chorób przyzębia czy zwyrodnień w stawie skroniowo-żuchwowym. Dlatego założenie aparatu często staje się po prostu koniecznością, stanowiącą jedyny sposób na swobodne i komfortowe korzystanie z własnego uzębienia. Dość często zdarza się jednak, że strach przed montażem tego narzędzia jest silniejszy i tym samym pacjent skazuje się na szereg przykrych konsekwencji, będących następstwem dalszego pogłębiania się wady. Tymczasem aparat ortodontyczny nie jest wcale taki straszny, jak go malują.

Idealne zęby – już po roku leczenia aparatem ortodontycznym?

Faktem jest, że już po roku noszenia aparatu będą widoczne pierwsze efekty leczenia. Z drugiej strony, mimo że ortodoncja jest niezwykle dynamicznie rozwijającą się dziedziną stomatologii, to jednak niektórych procesów nie można przyspieszyć. Zbyt duża siła, jaką wywierałby aparat na schodzące się zęby mogłaby doprowadzić do ich nadmiernego rozchwiania, a nawet wypadnięcia. Dlatego noszenie aparatu to dość długotrwały proces, który trwa najczęściej ok. 2-3 lat. Oczywiście ważne są również takie czynniki jak specyfika wady zgryzu, czy też sumienność pacjenta oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. Trzeba przy tym podkreślić, że w dużym stopniu to właśnie od samego pacjenta zależą zarówno efekty, jak i szybkość całego procesu leczenia.

Aparat na zęby – jedzenie

Jeśli chodzi o jedzenie w aparacie na zęby, to nie musi wiązać się ono z surowymi restrykcjami i rezygnowaniem ze spożywania ulubionych potraw. Zaleca się jednak unikać produktów, które mogą być trudne do usunięcia ze struktur aparatu, na przykład słodkich, ciągnących się cukierków czy gum do żucia. Należy też odstawić bardzo twarde pokarmy, które mogłyby spowodować odklejenie zamków, oraz te obfitujące w cukier – a zwłaszcza wtedy, gdy po ich zjedzeniu nie mamy możliwości umycia zębów. Pamiętajmy, że wszystkie resztki pokarmu odkładają się w zakamarkach aparatu i mogą przyczyniać się do powstawania próchnicy.

Aparat na zęby – higiena

Tak jak wspomniano powyżej, wszystkie resztki pokarmowe zostają w aparacie, dlatego podczas całego okresu leczenia należy przywiązywać szczególnie dużą wagę do dbałości o higienę. Powinniśmy pamiętać o szczotkowaniu zębów po posiłkach oraz o ich systematycznym nitkowaniu. Warto też zaopatrzyć się w produkty ułatwiające zachowanie higieny jamy ustnej, adresowane do użytkowników aparatów. Dzięki nim, łatwiej będzie zachować zęby w czystości i uzyskać zadowalający efekt końcowy.

Aparat na zęby boli?

Występowanie dolegliwości bólowych podczas noszenia aparatu jest kwestią bardzo indywidualną. Każdy z nas posiada inny próg bólu – dla jednych będą one bardziej dokuczliwe, a inni nie odczują żadnych poważniejszych niedogodności. Ewentualne dolegliwości najczęściej pojawiają się po wizytach kontrolnych, na których podkręcane są zamki. Nie jest to jednak taki ból, który byłby nie do wytrzymania.

Przeczytaj także: Aparat ruchomy, czy stały? Dostępne metody leczenia ortodontycznego

Zamki niszczą zęby?

Zamki są przyklejane do zębów za pomocą specjalnego stomatologicznego kleju. Nie jest on w żaden sposób szkodliwy dla szkliwa. To, co może przyczynić się w tym wypadku do próchnicy, czy niszczenia zębów to brak właściwej higieny jamy ustnej oraz spożywanie produktów bogatych w cukier.

Do aparatu konieczna jest ekstrakcja zębów

Założenie aparatu nie zawsze musi być poprzedzone ekstrakcją zębów. Niemniej jednak, ostateczna decyzja należy do lekarza i w dużej mierze zależy od posiadanej wady zgryzu. Współczesna ortodoncja oferuje takie aparaty i rozwiązania technologiczne, dzięki którym w wielu przypadkach ekstrakcja zęba nie jest potrzebna. W dobrych klinikach stomatologicznych często kładzie się nacisk na leczenie bezekstrakcyjne – a takie jest naprawdę mało stresujące dla pacjenta.