Dla osoby dorosłej noszenie aparatu składającego się z metalowych zamków i drutu może być krępujące. Na szczęście dzisiaj rodzajów aparatów jest więcej, a za przykład mogą posłużyć niewidoczne aparaty ortodontyczne. Czym się one wyróżniają? Jaki mało widoczny aparat na zęby może zaproponować ortodonta? Ile kosztuje leczenie ortodontyczne przy pomocy niewidocznego aparatu na zęby? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Niewidoczny aparat na zęby lingwalny – korzyści dla pacjenta

Do kategorii niewidocznych aparatów ortodontycznych należy stały aparat lingwalny. Od tradycyjnych aparatów odróżnia go umiejscowienie zamków – ortodonta przykleja je od wewnętrznej strony zębów. To właśnie sprawia, że aparat lingwalny jest niewidoczny, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu psychicznego np. podczas rozmów.

Niewidoczny aparat na zęby lingwalny jest chętnie wybierany przez dorosłych pacjentów, którzy ze względu na wykonywany zawód nie zdecydowali się na bardziej zwracający uwagę aparat estetyczny, np. z zamkami estetycznymi.

Jakie korzyści dla pacjenta niesie ze sobą niewidoczny aparat na zęby lingwalny? Są to:

 • wyższy komfort – aparaty lingwalne są mniej wyczuwalne, przy czym ich minusem jest pogorszenie mowy (seplenienie),
 • krótszy czas leczenia – idealne dopasowanie zamków w połączeniu z brakiem ligatur pozwala szybciej uzyskać założone rezultaty,
 • brak odwapnień na powierzchni zębów – pacjenci nie muszą obawiać się o wygląd swojego uzębienia po zdjęciu aparatu.

Są jeszcze inne powody, dla których aparaty lingwalne są popularne. Ponieważ zamki niewidocznych aparatów lingwalnych wykonuje się ze złota, są one odpowiednie dla pacjentów uczulonych na nikiel. Właśnie dlatego mogą one też zostać wykorzystane do korekty każdej wady zgryzu.

Aparat lingwalny

Aparat na zęby niewidoczny Invisalign – zalety

Innym mało widocznym aparatem ortodontycznym jest aparat Invisalign. Wyróżnia się on budową – aparat Invisalign to przezroczyste nakładki wykonane z materiału biokompatybilnego. Aby szyny Invisalign były skuteczne, projektuje się je indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę aktualny etap leczenia. Jednocześnie pacjent musi wykazać się dyscypliną i korzystać z aparatu zgodnie z zaleceniami ortodonty, czyli przez co najmniej kilka godzin każdego dnia.

Leczenie niewidocznym aparatem na zęby Invisalign odbywa się przy wykorzystaniu komputerowej techniki 3D. Korzystnie wpływa to na motywację pacjenta – może on zobaczyć rezultat leczenia już na jednej z pierwszych wizyt. Nie jest też konieczna procedura, jaką jest zakładanie aparatu ortodontycznego.

Zalety niewidocznego aparatu na zęby Invisalign to przede wszystkim:

 • krótsze wizyty u ortodonty – dzięki temu, że nie trzeba wymieniać m.in. ligatur czy zamków,
 • brak ograniczeń co do spożywanych produktów – niewidoczne aparaty na zęby Invisalign można ściągać,
 • ułatwiona higiena w czasie leczenia – na czas mycia i nitkowania zębów nakładki Invisalign należy zdjąć.

Niestety, mimo wielu zalet, niewidoczne aparaty ortodontyczne Invisalign nie są przeznaczone do leczenia każdej wady zgryzu. Za pomocą nakładek można jednak korygować m.in. przodozgryz, zgryz krzyżowy czy stłoczenia zębów.

Aparat na zęby Invisalign

Mało widoczny aparat ortodontyczny Clear Aligner

Clear Aligner to również przezroczyste nakładki – pod względem budowy aparat jest podobny do systemu Invisalign. Pacjent otrzymuje zestaw szyn, których używa zgodnie z zaleceniami ortodonty. Zatem na czym zatem polega różnica w przebiegu procesu leczenia?

Niewidoczne aparaty ortodontyczne Clear Aligner są projektowane indywidualnie dla każdego pacjenta, przy czym:

 • pacjent na początek otrzymuje zestaw 3 nakładek – miękką, średniej twardości i twardą,
 • na każdej wizycie kontrolnej wykonywany jest wycisk lub skan zębów, na podstawie którego przygotowywany jest nowy aparat Clear Aligner – w przypadku systemu Invisalign pacjent od razu otrzymuje cały zestaw nakładek,
 • pacjent nie może liczyć na wizualizację wyniku leczenia – jak ma to miejsce w przypadku systemu Invisalign.

Korzyści płynące z leczenia niewidocznym aparatem Clear Aligner są podobnie jak w przypadku Invisalign – pacjent może jeść dowolne produkty, nie występują też problemy z utrzymaniem higieny jamy ustnej.

Aparat niewidoczny Clear Aligner ortodonta może zaproponować przy leczeniu wielu wad zgryzu. Przykładami mogą być choćby stłoczenia siekaczy, nieprawidłowo ustawione pojedyncze zęby czy diastema.

Clear Aligner

Ile kosztuje niewidoczny aparat na zęby?

Niewidoczne aparaty na zęby są droższe niż stały aparat metalowy. Jaka jest cena komfortowego leczenia ortodontycznego? Koszt jest uzależniony zarówno od wybranego aparatu, jak i rodzaju wady zgryzu. Cennik ortodonty kształtuje się w tym przypadku następująco:

 • aparat lingwalny – od 3500 zł do 9500 zł,
 • aparat Clear Aligner – od 700 zł za jeden etap leczenia,
 • aparat Invisalign – od 4000 zł do 17 000 zł.

Podane kwoty są orientacyjne. Aby poznać dokładny koszt korekty zgryzu, konieczne jest umówienie się na konsultację.