Dzięki nowoczesnym metodom leczenia ortodontycznego, noszenie aparatu na zębach nie musi już wpływać na wygląd, ani pewność siebie pacjentów. W zależności od wady uzębienia i Twoich wymagań odnajdziesz najbardziej zadowalający sposób leczenia u swojego ortodonty. Zapomnij o wstydzie i uprzedzeniach dotyczących noszenia aparatu – zapoznaj się z dostępnymi rodzajami aparatów ortodontycznych.

Aparaty orotdontyczne ruchome – tylko dla dzieci?

Zaletą aparatu ruchomego jest to, że w każdej chwili można go ściągnąć. Zazwyczaj używa się tej metody leczenia w przypadku dzieci, które jeszcze nie rozwinęły stałego uzębienia. Należy nosić go co najmniej kilka godzin w ciągu dnia i w nocy. Efekty leczenia zależą od samego pacjenta – przez to, że aparat jest wyjmowany, wymaga zaangażowania i stosowania się do zaleceń ortodonty.

Niewidoczny aparat ortodontyczny dla dorosłych

Nowoczesną wersją aparatu wyjmowanego dla dorosłych są szyny Clear-Aligner. Te przezroczyste nakładki na zęby są równie skuteczne, jak leczenie aparatem stałym. Przy systematycznym noszeniu nakładek czas leczenia może trwać nawet 6 miesięcy, podczas których wymienia się nakładki średnio raz na 3 tygodnie.

Szeroki wybór skutecznych i estetycznych aparatów stałych

Niektóre wady zgryzu i uzębienia wymagają klasycznych aparatów ortodontycznych. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele rodzajów estetycznych aparatów stałych, które wykonane są z innych materiałów. Podstawowy aparat stały składa się z metalowego łuku i zamków. Trzecim elementem są gumki, które mogą być kolorowe lub neutralne. Aparat bezligaturowy ma specjalne zamki, które nie wymagają gumek, dzięki czemu jego wygląd jest bardziej estetyczny. Innowacyjną wersją aparatu stałego, który jest dyskretny, jest aparat lingwalny. Zamki i łuk zamocowane są od wewnętrznej strony zębów, dlatego nazywany jest językowym aparatem.

Zadbaj o swój uśmiech już dziś!

W dzisiejszych czasach aparat ortodontyczny wcale nie musi być brzydki ani drogi. Noszenie aparatu stało się nawet modne i akceptowane w społeczeństwie, dlatego warto jak najszybciej zadbać o swoje zęby. Osoby, które boją się zmiany wizerunku, mają do wyboru aparaty estetyczne, które są równie skuteczne, jak aparaty tradycyjne.