Czy aparat na zęby boli? Takie pytanie zadaje sobie większość osób stających przed koniecznością noszenia aparatu ortodontycznego. Wątpliwości są tutaj w pełni zrozumiałe i jak się okazuje, całkiem powszechne. To naturalne, że obawiamy się bólu. Zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko, że będzie towarzyszył nam on praktycznie każdego dnia przez jakiś konkretny okres czasu. Jak to jest w przypadku aparatu na zęby? Czy jego noszenie boli? A może nasze obawy są zupełnie niepotrzebne?

Zacznijmy od tego, że aparat ortodontyczny to szansa na zdrowy i piękny uśmiech

Aparat ortodontyczny to doskonały sposób, aby zadać o zdrowie i piękno naszych zębów oraz prawidłowy zgryz bez konieczności korzystania z metod bardziej inwazyjnych, np. ekstrakcji zębów. Jeśli chcemy cieszyć się pięknym uśmiechem, a stan naszego uzębienia i zgryzu tego wymaga, warto zdecydować się na odpowiednie leczenie ortodontyczne i właściwy aparat na zęby. Czasem jest to po prostu konieczność. Proste zęby i poprawa estetyki twarzy możliwe są często jedynie przy zastosowaniu profesjonalnego leczenia ortodontycznego. Jeśli istnieje coś, co do czego mamy tutaj wątpliwości lub obawy, warto je jak najszybciej wyjaśnić, skonsultować i po prostu pozbyć się ich, aby nic nie stało na drodze do naszego pięknego uśmiechu.

Nowoczesne aparaty na zęby to zdecydowany komfort dla pacjenta to Ortodonta Szczecin

Dzisiejsza ortodoncja to wiele nowoczesnych i zaawansowanych metod leczenia. Jeśli dla uzyskania pięknego uśmiechu, prostych zębów i prawidłowego zgryzu konieczne okazuje się założenie aparatu ortodontycznego, nie powinniśmy się w takiej sytuacji niczego obawiać.

Obecnie w leczeniu ortodontycznym stosuje się wiele nowoczesnych, estetycznych i często także wyjątkowo dyskretnych rozwiązań. Odstrasza nas wizja zamków na zębach? Możemy wykorzystać na przykład aparat lingwalny (językowy), zupełnie niewidoczny, a zatem i wysoce dyskretny. Inna propozycja to niemal zupełnie niewidoczne nakładki ortodontyczne na zęby. Eliminują konieczność stosowania śrub i drutów właściwych dla klasycznego aparatu ortodontycznego.

Warto tutaj dodać, że nowoczesne aparaty bardzo często pozwalają na skrócenie okresu leczenia, a także zapewniają większy komfort pacjenta, np. dzięki możliwości wygodnego jedzenia, czy też mycia zębów.

Czy leczenie ortodontyczne boli?

Najprostsza odpowiedź brzmi – to zależy. Wpływ na to, czy podczas leczenia ortodontycznego w postaci noszenia aparatu, będziemy odczuwać ból ma nasz indywidulany próg bólu, który określa, czy coś jest dla nas bolesne, czy nie.

Noszenie aparatu u większości pacjentów nie powoduje znacznego dyskomfortu. Jeśli pojawia się ból, to z reguły 2 – 3 dni po wizycie i założeniu aparatu. Można w takiej sytuacji sięgnąć po środek przeciwbólowy, najlepiej wskazany przez lekarza ortodontę. Warto tutaj podkreślić, że odczuwany po wizycie ból jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Zęby, a dokładnie ich ustawienie, podlegają korekcie, co może wywoływać efekt bólu. Czasem jednak noszenie aparatu nie wywołuje żadnych tego typu dolegliwości. Co oczywiście nie oznacza, że efekt terapeutyczny nie występuje. Po prostu proces leczenia przebiega u każdego pacjenta zupełnie indywidualnie i trudno tutaj o wskazanie jednoznacznych wzorców.

Dowiedz się również: Ile kosztuje aparat ortodontyczny?