Zbyt wysokie ceny aparatów ortodontycznych są główną przyczyną tego, że pacjenci odwlekają decyzję o leczeniu. Nie każdego bowiem stać na jednorazowy wydatek rzędu kilku tysięcy złotych i comiesięczne wizyty kontrolne. Kwestia finansowa jest decydująca, jeśli chodzi o założenie aparatu ortodontycznego. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, ile średnio kosztuje aparat ortodontyczny. Jeżeli interesuje Cię dokładny cennik naszych usług ortodontycznych, to znajdziesz go na naszej stronie internetowej.

Przygotowanie do leczenia ortodontycznego

W zależności od stanu zdrowia Twoich zębów, a także zaleceń ortodonty, przed założeniem aparatu może czekać Cię wiele wizyt u dentysty. W niektórych przypadkach konieczne jest również chirurgiczne usuwanie zębów. Większość specjalistów zaleca wyleczenie wszystkich ubytków, ponieważ w czasie noszenia aparatu ortodontycznego druty i zamki na zębach mogą przeszkadzać w borowaniu, usuwaniu kamienia, czy w innych zabiegach.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Zazwyczaj pierwsza wizyta u ortodonty kosztuje więcej niż kolejne spotkania. Do jej ceny należy również doliczyć wykonanie zdjęć rentgenowskich uzębienia oraz zrobienie wycisku zgryzu, który jest niezbędny do przygotowania aparatu ortodontycznego. W naszym gabinecie ortodontycznym koszt pierwszej wizyty diagnostycznej, łącznie z powyższymi zabiegami, wynosi 250 zł.

Ceny poszczególnych aparatów stałych ortodontycznych

Powyższe ceny aparatów ortodontycznych odnoszą się tylko do 1 łuku aparatu, a także do cennika usług gabinetu ortodontycznego Orto Magic – Ortodonta Szczecin.

Masz już aparat ortodontyczny i co dalej?

Samo założenie aparatu stałego to jeszcze nie koniec wydatków. Musisz pamiętać o regularnych, comiesięcznych wizytach kontrolnych u swojego ortodonty. W przeciwnym razie czas leczenia się wydłuży, co w konsekwencji oznacza, że zapłacisz jeszcze więcej. Po zakończeniu leczenia musisz umówić się na wizytę, podczas której nastąpi zdjęcie aparatu ortodontycznego, a także montaż aparatu retencyjnego (jeśli wybierzesz stały, a nie ruchomy). Zdjęcie aparatu polega na usunięciu zamków i wypolerowaniu powierzchni zębów, co również kosztuje. Następnie ortodonta poleci Ci oczyszczenie zębów z kamienia i piaskowanie. Z kolei retencja zalecana jest w każdym przypadku – dzięki niej Twoje zęby “nie wrócą” do pierwotnej pozycji i pozostaną proste na dłużej.

Warto przeczytać: Ile trwa leczenie aparatem ortodontycznym?

Podsumowanie

Uśredniając, za całe leczenie ortodontyczne aparatem stałym metalowym (dwa łuki), które będzie trwać dwa lata, biorąc pod uwagę również zdjęcie aparatu stałego i zamontowanie aparatu retencyjnego, zapłacisz około 8 tysięcy złotych. Dla niektórych jest to kwota mała, a dla innych wielka. Z pewnością warto zainwestować w leczenie ortodontyczne w przypadku krzywego zgryzu lub uzębienia. Nagrodą po około dwóch latach będzie piękny uśmiech, lepsze samopoczucie i zdrowy wygląd. A na tym przecież nie można oszczędzać!

Warto zapoznać się również z całym cennikiem usług ortodontycznych