Pacjenci, którzy zakwalifikowali się do leczenia stwierdzonych wad zgryzu aparatem ortodontycznym, często pytają, ile czasu nosi się aparat na zęby. To pytanie jest uzasadnione, bo przez cały okres leczenia pacjenci muszą pamiętać o wielu zaleceniach. Przez co najmniej rok będą musieli poświęcić więcej czasu na higienę jamy ustnej. Zmiany obejmą ich dietę, a w ich terminarzach pojawią się informacje o kolejnych wizytach kontrolnych.

Już wkrótce dołączysz do grona osób noszących aparat ortodontyczny? Dowiedz się, ile nosi się aparat ortodontyczny stały i w jaki sposób możesz skrócić czas leczenia ortodontycznego.

Od czego zależy czas noszenia aparatu ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne jest złożone i rozciągnięte w czasie. Czas noszenia aparatu ortodontycznego zależy od kilku czynników. Są to:

Wiek pacjenta – kiedy można założyć aparat ortodontyczny

Aparat stały może zostać założony u pacjentów w każdym wieku. Im szybciej leczenie ortodontyczne zostanie wdrożone, tym większa szansa, że będzie trwało krócej. Ponieważ u nastolatków nie jest jeszcze zakończony wzrost struktur kostnych, korygowanie wad zgryzu odbywa się u nich szybciej i często bez konieczności usuwania zębów ze wskazań ortodontycznych;

Rodzaj wady zgryzu i stan zębów a aparat ortodontyczny

To, ile nosi się aparat ortodontyczny, zależy również od stwierdzonych przez ortodontę wad zgryzu u pacjenta. Czas leczenia może się wydłużyć, jeżeli ortodonta będzie musiał współpracować z chirurgiem (przy niektórych wadach konieczne jest wykonanie zabiegów chirurgicznych). Także stan zębów pacjenta zgłaszającego się do gabinetu ortodontycznego wpływa na to, jak długo aparat ortodontyczny pozostanie na zębach. Przed jego założeniem ortodonta może skierować do stomatologa celem usunięcia ubytków i przeprowadzenia zabiegu higienizacji zębów;

Rodzaj aparatu ortodontycznego

Ile czasu nosi się aparat ortodontyczny? To zależy również od jego rodzaju. W ciągu ostatnich kilkunastu lat do gabinetów ortodontycznych trafiło wiele nowych aparatów ortodontycznych. Te najbardziej zaawansowane to aparaty spersonalizowane, czyli tworzone na zamówienie pacjenta, w oparciu o zdjęcia jego uzębienia. Jak długo trwa leczenie takim aparatem? Okres zależy od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka, ale jest krótszy niż w przypadku zastosowania klasycznego aparatu ortodontycznego.

Minimalny czas trwania leczenia ortodontycznego

Ile najkrócej pacjent nosi aparat ortodontyczny, uwzględniając wyżej wymienione czynniki? Gdy celem jest korekcja krzywego uzębienia u nastolatka, to średni czas leczenia wynosi od 12 do 18 miesięcy. Leczenie jest dłuższe, gdy pacjent jest dorosły. Osoby dorosłe muszą przygotować się, że aparat ortodontyczny będą nosić co najmniej 1,5 roku. Dlaczego dorosły pacjent nosi aparat ortodontyczny dłużej? Ukształtowana szczęka jest mniej podatna na zmiany, dlatego prostowanie czy przesuwanie zębów trwa dłużej.

Podane okresy są jedynie orientacyjne. Długość leczenia ortodontycznego zawsze zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta i tego, czy stosuje się on do zaleceń lekarza.

Jak przyspieszyć leczenie ortodontyczne?

Pacjenci, którzy otrzymują odpowiedź na pytanie, ile trwa leczenie ortodontyczne, często zastanawiają się, czy możliwe jest jego przyspieszenia. Istnieje wiele czynników mogących opóźnić uzyskanie założonego celu. Jeżeli pacjentowi zależy na czasie, powinien:

Bezwzględnie stosować się do zaleceń ortodonty

Jeżeli lekarz zaleca pacjentowi korzystanie z wyciągów elastycznych, to należy ich używać. Każde odstępstwo od wskazań ortodonty oznacza przedłużenie leczenia ortodontycznego. Inaczej mówiąc, szybkość korygowania wad zgryzu w dużej mierze zależy od współpracy pacjenta z ortodontą. Osoba wypełniająca polecenia lekarza może liczyć, że leczenie nie będzie musiało być przedłużane;

Przychodzić na umówione wizyty kontrolne u ortodonty

Celem wizyt kontrolnych jest sprawdzenie, czy aparat pracuje prawidłowo. W czasie wizyty kontrolnej lekarz aktywuje aparat ortodontyczny, a także udziela dalszych zaleceń pacjentowi. Opuszczanie wizyt kontrolnych również opóźnia leczenie ortodontyczne. Osoby, które obawiają się, że nie zawsze będą mieć czas na wizytę u ortodonty, powinny rozważyć skorzystanie ze wspomnianych aparatów spersonalizowanych, w przypadku których wizyty kontrolne odbywają się rzadziej;

Zgłaszać wszelkie uszkodzenia aparatu ortodontycznego

W czasie leczenia ortodontycznego zalecana jest tzw. biała dieta, czyli spożywanie produktów, które nie powodują przebarwień. Na czas leczenia dobrze też wyeliminować z jadłospisu produkty twarde (np. orzechy, jabłka), bo mogą one uszkodzić aparat ortodontyczny. Jeżeli do jego uszkodzenia dojdzie, pacjent powinien niezwłocznie umówić się na wizytę u ortodonty. Uszkodzony aparat ortodontyczny nie działa właściwie i może opóźnić uzyskanie pożądanego rezultatu.

Retencja, czyli utrwalanie efektów

Leczenie ortodontyczne może trwać zarówno rok, jak i dwa lata. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego Twoje wizyty u ortodonty jednak się nie skończą. Ostatnim etapem leczenia ortodontycznego jest retencja, czyli utrwalanie efektów. Jeżeli zlekceważysz tę część leczenia, musisz spodziewać się, że po pewnym czasie zęby powrócą na swoje pierwotne miejsca. Inaczej mówiąc, noszenie aparatu retencyjnego ma na celu utrwalenie uzyskanych efektów.

Podobnie jak aparaty ortodontyczne, aparaty retencyjne dzieli się na stałe i wyjmowane. Te pierwsze są wygodne – nie trzeba pamiętać o ich zakładaniu, ale z drugiej strony higiena jamy ustnej jest utrudniona i wymaga więcej czasu. Z aparatu retencyjnego wyjmowanego pacjent korzysta zgodnie z zaleceniami ortodonty – w dzień lub w nocy.

Czas retencji również zależy od kilku czynników – wady zgryzu i zaleceń ortodonty. Niektórzy pacjenci korzystają z aparatu retencyjnego przez dwa lata, inni noszą go do końca życia.

Przeczytaj koniecznie – Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u ortodonty?