Pacjenci, którzy zakwalifikowali się do leczenia ortodontycznego wady zgryzu aparatem stałym na zęby, często pytają, ile czasu nosi się aparat na zęby. To pytanie jest uzasadnione, bo przez cały okres leczenia ortodontycznego aparatem stałym na zęby pacjenci muszą pamiętać o wielu zaleceniach. Przez co najmniej rok będą musieli poświęcić więcej czasu na higienę jamy ustnej. Zmiany obejmą ich dietę, a w ich terminarzach pojawią się kolejne wizyty kontrolne.

Już wkrótce dołączysz do grona osób noszących aparat stały na zęby? Dowiedz się, ile nosi się aparat ortodontyczny stały i w jaki sposób możesz skrócić czas leczenia ortodontycznego.

Od czego zależy czas noszenia aparatu ortodontycznego?

Leczenie aparatem ortodontycznym na zęby jest złożone i rozciągnięte w czasie. Czas noszenia aparatu ortodontycznego zależy od kilku czynników. Są to te wymienione poniżej.

Wiek pacjenta – kiedy można założyć aparat ortodontyczny?

Aparat na zęby stały może zostać założony u pacjentów w każdym wieku. Im szybciej leczenie ortodontyczne zostanie wdrożone, tym większa szansa, że będzie trwało krócej. Ponieważ u nastolatków nie jest jeszcze zakończony wzrost struktur kostnych, leczenie ortodontyczne i korygowanie wady zgryzu odbywa się u nich szybciej i często bez konieczności usuwania zębów ze wskazań ortodontycznych.

Rodzaj wady zgryzu i stan zębów a aparat ortodontyczny

To, ile nosi się aparat ortodontyczny, zależy również od stwierdzonych przez ortodontę wad zgryzu u pacjenta. Czas leczenia aparatem stałym na zęby może się wydłużyć, jeżeli ortodonta będzie musiał współpracować z chirurgiem (przy niektórych wadach konieczne jest wykonanie zabiegów chirurgicznych). Także stan zębów pacjenta zgłaszającego się do gabinetu ortodontycznego wpływa na to, jak długo aparat ortodontyczny pozostanie na zębach. Przed rozpoczęciem leczenia ortodonta może skierować pacjenta do stomatologa celem usunięcia ubytków i przeprowadzenia zabiegu higienizacji zębów.

Rodzaj aparatu ortodontycznego

Ile czasu nosi się aparat ortodontyczny? Przebieg leczenia ortodontycznego zależy od rodzaju aparatu. W ciągu ostatnich kilkunastu lat do gabinetów ortodontycznych trafiło wiele nowych aparatów ortodontycznych. Te najbardziej zaawansowane to aparaty spersonalizowane, czyli tworzone na zamówienie pacjenta, na podstawie zdjęcia jego uzębienia. Jak długo trwa leczenie takim aparatem? Okres zależy od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka, ale jest krótszy niż w przypadku zastosowania tradycyjnego aparatu stałego na zęby ortodontycznego.

Minimalny czas trwania leczenia ortodontycznego

Ile najkrócej pacjent nosi aparat ortodontyczny, uwzględniając wyżej wymienione czynniki? Gdy celem jest korekcja krzywego uzębienia u nastolatka, to średni czas leczenia wynosi od 12 do 18 miesięcy. Leczenie aparatem na zęby stałym jest dłuższe, gdy pacjent jest dorosły. Osoby dorosłe muszą przygotować się na noszenie aparatu ortodontycznego co najmniej 1,5 roku. Dlaczego dorosły pacjent nosi aparat ortodontyczny dłużej? Ukształtowana szczęka jest mniej podatna na zmiany, dlatego prostowanie czy przesuwanie zębów trwa dłużej.

Podane okresy są jedynie orientacyjne. Długość leczenia ortodontycznego zawsze zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta i tego, czy stosuje się on do zaleceń lekarza.

Jak przyspieszyć leczenie ortodontyczne?

Pacjenci, którzy otrzymują odpowiedź na pytanie, ile trwa leczenie ortodontyczne, często zastanawiają się, czy możliwe jest jego przyspieszenia. Istnieje wiele czynników mogących opóźnić uzyskanie założonego celu. Jeżeli pacjentowi zależy na czasie, powinien postępować zgodnie z planem leczenia ortodontycznego.

Stosować się do zaleceń ortodonty

Jeżeli lekarz ortodonta zaleca pacjentowi korzystanie z wyciągów elastycznych, to należy ich używać. Każde odstępstwo od wskazań ortodonty oznacza przedłużenie noszenia aparatu ortodontycznego. Inaczej mówiąc, szybkość korygowania wad zgryzu w dużej mierze zależy od współpracy pacjenta z ortodontą. Osoba wypełniająca polecenia lekarza może liczyć, że leczenie ortodontyczne aparatem stałym na zęby nie będzie musiało być przedłużane.

Dbać o regularność wizyt kontrolnych u ortodonty

Celem wizyt kontrolnych jest sprawdzenie, czy aparat stały na zęby pracuje prawidłowo. W czasie wizyty kontrolnej lekarz aktywuje aparat ortodontyczny, a także udziela dalszych zaleceń pacjentowi. Opuszczanie wizyt kontrolnych również opóźnia leczenie ortodontyczne. Osoby, które obawiają się, że nie zawsze będą mieć czas na wizytę u ortodonty, powinny rozważyć skorzystanie ze wspomnianych aparatów spersonalizowanych, w przypadku których wizyty kontrolne odbywają się rzadziej.

Zgłaszać wszelkie uszkodzenia aparatu ortodontycznego

W czasie leczenia ortodontycznego zalecana jest tzw. biała dieta, czyli spożywanie produktów, które nie powodują przebarwień. Na czas leczenia ortodontycznego dobrze też wyeliminować z jadłospisu produkty twarde (np. orzechy, jabłka), bo mogą one uszkodzić aparat stały na zęby. Jeżeli do jego uszkodzenia dojdzie, pacjent powinien niezwłocznie umówić się na wizytę u ortodonty. Uszkodzony aparat ortodontyczny nie działa właściwie i może opóźnić uzyskanie pożądanego rezultatu.

Retencja, czyli utrwalanie efektów leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne może trwać zarówno rok, jak i dwa lata. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego Twoje wizyty u ortodonty jednak się nie skończą. Ostatnim etapem leczenia ortodontycznego jest retencja, czyli utrwalanie efektów. Jeżeli zlekceważysz tę część leczenia, musisz spodziewać się, że po pewnym czasie zęby powrócą na swoje pierwotne miejsca. Inaczej mówiąc, noszenie aparatu retencyjnego ma na celu utrwalenie uzyskanych efektów.

Podobnie jak aparaty ortodontyczne, aparaty retencyjne dzieli się na stałe i wyjmowane. Te pierwsze są wygodne – nie trzeba pamiętać o ich zakładaniu, ale z drugiej strony higiena jamy ustnej jest utrudniona i wymaga więcej czasu. Z aparatu retencyjnego wyjmowanego pacjent korzysta zgodnie z zaleceniami ortodonty – w dzień lub w nocy.

Czas retencji również zależy od kilku czynników – wady zgryzu i zaleceń ortodonty. Niektórzy pacjenci korzystają z aparatu retencyjnego przez dwa lata, inni noszą go do końca życia.

Przed rozpoczęciem leczenia przeczytaj koniecznie – co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u ortodonty!