Jeżeli czeka Cię leczenie ortodontyczne, możesz zastanawiać się, czy warto wybrać aparat porcelanowy. To jeden z wielu rodzajów stałych aparatów ortodontycznych (alternatywą mogą być choćby aparaty samoligaturujące) wykorzystywanych do korekty krzywych zębów, wad zgryzu i wad szczękowo-twarzowych. Nie różni się on budową od aparatu metalowego – składa się z łuku, pierścieni, zamków i ligatur. Aparat ortodontyczny porcelanowy ma jednak tę przewagę, że jest niemal niewidoczny.

Aparat stały porcelanowy – czym się wyróżnia?

Pierwsza wizyta u ortodonty pozwala ocenić specjaliście rodzaj problemu pacjenta i zaoferować mu dostępne rozwiązania. Wiele osób decydujących się na korekcję krzywych zębów lub wad zgryzu staje wtedy przed koniecznością wyboru sposobu leczenia i zadaje sobie pytanie: aparat metalowy czy porcelanowy? Obydwa rozwiązania są skutecznym sposobem korekcji, jednak aparat na zęby porcelanowy ma zdecydowanie więcej zalet, obok których trudno przejść obojętnie.

Prawidłowo założony i użytkowany zgodnie z zaleceniami ortodonty aparat stały porcelanowy pozwala osiągnąć zamierzony cel. Dostrzegalnym rezultatem są jednak nie tylko proste zęby i ładny uśmiech – terapia ortodontyczna korzystnie wpływa na cały narząd żucia, układ pokarmowy, wymowę i samopoczucie. Prawidłowo ustawione zęby łatwiej też utrzymać w czystości, co pomaga zapobiegać próchnicy.

Skoro aparat ortodontyczny porcelanowy działa analogicznie jak metalowy aparat ortodontyczny, to na czym polega różnica? Sprowadza się ona do kwestii estetycznych. Aparat estetyczny porcelanowy zapewnia dyskretne leczenie ortodontyczne. Dzięki temu pacjent przez cały okres leczenia może czuć się komfortowo – terapia ortodontyczna nie zaburzy jego pewności siebie, co ma znaczenie głównie dla osób aktywnych zawodowo.

Jeśli poważnie rozważasz aparat porcelanowy, zapewne interesuje Cię jego cena. Aparat na zęby porcelanowy jest droższy od metalowego. Wyższa cena aparatu porcelanowego ma związek z rodzajem użytego do jego wykonania materiału. Z drugiej strony cena terapii jest przystępniejsza niż w przypadku, gdy do skorygowania wady zgryzu wykorzystuje się zaawansowany niewidoczny aparat Invisalign. Zdejmowanie aparatu ortodontycznego będzie możliwe dopiero wtedy, kiedy ortodonta zadecyduje o końcu tego etapu leczenia. Zazwyczaj zajmuje to od kilku do kilkunastu miesięcy.

Aparat ortodontyczny porcelanowy – dla kogo będzie odpowiedni?

Aparat stały porcelanowy na zęby to rozwiązanie dedykowane szerokiej grupie pacjentów. Szczególnie chętnie korzystają z niego:

  • dorośli i seniorzy – ta grupa pacjentów nie jest zainteresowana kolorowymi zamkami, dlatego biały aparat na zęby cieszy się wśród nich dużą popularnością,
  • studenci – stały aparat porcelanowy jest często wybierany przez studentów, którzy naukę łączą z pracą,
  • młodzież – krzywe zęby mogą być źródłem kompleksów – młodzi ludzie obawiają się, że kolorowe zamki będą przykuwać uwagę, dlatego dla nich aparat porcelanowy to dobry wybór.

Czy warto zakładać aparat ortodontyczny porcelanowy?

Nie ulega wątpliwości, że decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok w kierunku zdrowego i pięknego uśmiechu. Jednak wybór rodzaju aparatu może być trudny. Jedną z popularnych opcji są aparaty porcelanowe. Zostały one wykonane, podobnie jak inne propozycje z solidnych materiałów, a ich konstrukcja jest ściśle dopasowana do potrzeb pacjenta. Aparat ortodontyczny porcelanowy ze względu na białe wykończenie zlewa się pod względem kolorystycznym z zębami, co zmniejsza jego widoczność. To jednak nie koniec, ponieważ zastosowana porcelana jest nie tylko estetycznym, ale również bardzo trwałym materiałem, który na stałe zagościł w ortodoncji. Zanim jednak podejmiesz decyzję o założeniu aparatu porcelanowego, upewnij się, czy każdy może nosić aparat ortodontyczny.

Aparat porcelanowy, metalowy czy kryształowy – który wybrać?

Głównym dylematem, przed którym stają pacjenci, jest wybór między aparatem porcelanowym, metalowym a kryształowym. Aparat porcelanowy z pewnością wyróżnia się estetyką, ponieważ jego elementy są koloru zębów, co sprawia, że jest mniej zauważalny. To szczególnie atrakcyjna opcja dla osób dbających o wygląd zewnętrzny i chcących unikać widocznych elementów ortodontycznych.

Aparat metalowy, choć bardziej widoczny, jest równie skuteczny i często bardziej ekonomiczny. Z kolei aparat kryształowy łączy w sobie zalety estetyki aparatu porcelanowego z pewną wytrzymałością elementów metalowych. Dlatego też, jeśli stoisz przed dylematem: aparat porcelanowy czy kryształowy, o Twojej decyzji mogą zadecydować aspekty estetyczne lub finansowe.

ALT: Porcelanowy aparat na zęby na górnym łuku modelu szczęki

Ile kosztuje aparat porcelanowy?

Koszt założenia aparatu ortodontycznego, w tym aparatu porcelanowego, może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Wpływ mają m.in. lokalizacja gabinetu ortodontycznego, doświadczenie lekarza, zakres prac ortodontycznych oraz rodzaj aparatu. Na szczęście nawet dobry ortodonta Szczecin może oferować konkurencyjne stawki. Ile kosztuje aparat porcelanowy?

Aparaty porcelanowe zazwyczaj są nieco droższe od metalowych, ze względu na wyższe koszty produkcji i materiałów. Warto jednak zauważyć, że wybór aparatu ortodontycznego to inwestycja w zdrowie i estetykę uśmiechu, która może przynieść długotrwałe korzyści. Aparat stały porcelanowy jest polecany przez wielu zadowolonych pacjentów, dlatego warto rozważyć właśnie ten sposób korekcji krzywych zębów lub wad zgryzu.

Podsumowując, aparat ortodontyczny porcelanowy to atrakcyjna opcja dla tych, którzy cenią sobie estetykę, komfort noszenia oraz skuteczność korekty. Ostateczny wybór powinien być jednak dokładnie przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta. Przed podjęciem decyzji zawsze warto skonsultować się z doświadczonym ortodontą, który wskaże odpowiednią opcję dla konkretnego przypadku. Interesuje Cię leczenie ortodontyczne? Masz pytania o aparat stały porcelanowy? Zapraszamy do kontaktu!