Jeżeli czeka Cię leczenie ortodontyczne, możesz zastanawiać się, czy warto wybrać aparat porcelanowy. To jeden z wielu rodzajów stałych aparatów ortodontycznych (alternatywą mogą być choćby aparaty samoligaturujące) wykorzystywanych do korekty krzywych zębów, wad zgryzu i wad szczękowo-twarzowych. Budową nie różni się on od aparatu metalowego – składa się z łuku, pierścieni, zamków i ligatur. Aparat ortodontyczny porcelanowy ma jednak tę przewagę, że jest niemal niewidoczny.

​Aparat ortodontyczny porcelanowy – czy warto założyć?

Prawidłowo założony i użytkowany zgodnie z zaleceniami ortodonty aparat stały porcelanowy pozwala osiągnąć założony cel. Dostrzegalnym rezultatem są jednak nie tylko proste zęby i ładny uśmiech – terapia ortodontyczna korzystnie wpływa na cały narząd żucia, układ pokarmowy, wymowę i samopoczucie. Prawidłowo ustawione zęby łatwiej też utrzymać w czystości, co pomaga zapobiec próchnicy.

Skoro aparat ortodontyczny porcelanowy działa analogicznie jak metalowy aparat ortodontyczny, to na czym polega różnica? Sprowadza się ona do kwestii estetycznych. Aparat ortodontyczny biały zapewnia dyskretne leczenie ortodontyczne. Dzięki temu pacjent przez cały okres leczenia może czuć się komfortowo – terapia ortodontyczna nie zaburzy jego pewności siebie, co ma znaczenie głównie dla osób aktywnych zawodowo.

Aparat na zęby porcelanowy jest droższy od metalowego. Wyższa cena aparatu porcelanowego ma związek z rodzajem użytego do jego wykonania materiału. Z drugiej strony cena terapii jest przystępniejsza niż wówczas, gdy do skorygowania wady zgryzu wykorzystuje się zaawansowany niewidoczny aparat Invisalign.

ALT: Porcelanowy aparat na zęby na górnym łuku modelu szczęki

​Dla kogo biały aparat na zęby?

Biały aparat na zęby to rozwiązanie dedykowane szerokiej grupie pacjentów. Szczególnie chętnie korzystają z niego:

  • Dorośli i seniorzy – ta grupa pacjentów nie jest zainteresowana kolorowymi zamkami i dlatego biały aparat na zęby cieszy się wśród nich dużą popularnością.
  • Studenci – stały aparat porcelanowy jest często wybierany przez studentów starszych lat, którzy naukę łączą z pracą.
  • Młodzież – krzywe zęby mogą być źródłem kompleksów. Młodzi ludzie obawiają się, że kolorowe zamki będą przykuwać uwagę i dla nich aparat porcelanowy to dobry wybór.

Interesuje Cię leczenie ortodontyczne? Masz pytania o aparat stały porcelanowy? Zapraszamy do kontaktu!