Z reguły leczenie wad zgryzu u dorosłych pacjentów odbywa się przy użyciu aparatu ortodontycznego. W gabinetach ortodontycznych wykorzystuje się aparaty różnego rodzaju w tym samoligaturujące. Czym wyróżniają się aparaty samoligaturujące? Kiedy wybór tego aparatu to dobre rozwiązanie?

Jak działa aparat samoligaturujący?

Gdy ortodonta uznaje, że wadę zgryzu można skorygować za pomocą aparatu, najczęściej prezentuje pacjentowi kilka aparatów ortodontycznych. Wśród nich może znajdować się aparat samoligaturujący. Jak każdy stały aparat ortodontyczny składa się on z następujących elementów:

  • Zamków – za pomocą kleju są one mocowane do powierzchni zęba.
  • Łuku ortodontycznego – jest on mocowany do poszczególnych zamków.

Czym różni się aparat samoligaturujący od klasycznego aparatu? Budową zamków. Jest on pozbawiony charakterystycznych, kolorowych ligatur (gumek ortodontycznych), które trzymają łuk. Wyeliminowanie ligatur jest możliwe dzięki specjalnej konstrukcji zamka.

Aparat stały samoligaturujący nie wymaga ligatur, a to dlatego, że poszczególne zamki zostały wyposażone w specjalne klapki. To właśnie one utrzymują drut w pożądanym położeniu. Wyeliminowanie ligatur przekłada się na siły, z jakimi łuki oddziaływają na zęby – są one niższe niż w przypadku klasycznych aparatów ortodontycznych.

Zalety aparatu samoligaturującego

Dlaczego warto wybrać aparat ortodontyczny samoligaturujący? Korygowanie wad zgryzu za jego pomocą ma sporo plusów. 5 najważniejszych zalet takich aparatów to:

  1. Krótszy czas leczenia.
  2. Mniejsza liczba wizyt kontrolnych.
  3. Łatwiejsza higiena jamy ustnej.
  4. Mniej bolesne leczenie.
  5. Bardziej komfortowe leczenie.

Krótszy czas leczenia

Jest to bezpośrednio związane ze zmniejszonymi siłami tarcia. Dzięki temu zęby przesuwają się w pożądanym kierunku szybciej. Mimo że każdy przypadek jest inny, można powiedzieć, że leczenie ortodontyczne przy użyciu aparatu samoligaturującego średnio jest krótsze nawet o kilka miesięcy.

Mniejsza liczba wizyt kontrolnych

W przypadku aparatów samoligaturujących nie ma konieczności regularnej wymiany ligatur. W efekcie wizyty mogą odbywać się rzadziej. O terminach wizyt w gabinecie decyduje ortodonta, biorąc pod uwagę zarówno opracowaną ścieżkę leczenia, jak i postępy. Wybór aparatu samoligaturującego może spowodować, że wizyty kontrolne będą odbywać się nawet co 8 tygodni.

Łatwiejsza higiena jamy ustnej

Na ligaturach zbiera się płytka bakteryjna, a oczyszczenie powierzchni zębów pod każdą ligaturą jest praktycznie niemożliwe. Chociaż w czasie leczenia ortodontycznego pacjent musi zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej, to aparat samoligaturujący jest łatwiej oczyścić choćby z resztek jedzenia.

Mniej bolesne leczenie

Zamki bezligaturowe mają tę przewagę nad ligaturami, że są łagodniejsze zarówno dla zębów, jak i tkanek. W rezultacie pacjenci odczuwają mniejszy dyskomfort. Jest to szczególnie istotne w pierwszej fazie leczenia, czyli na etapie adaptacji do aparatu. To właśnie wówczas najwięcej pacjentów skarży się na ból i problemy z jedzeniem.

Bardziej komfortowe leczenie

Rzadsze wizyty w gabinecie ortodontycznym, krótszy czas leczenia ortodontycznego i higiena łatwiejsza niż w przypadku korzystania przez pacjenta ze standardowego (czyli posiadającego ligatury) aparatu. Wszystko to powoduje, że leczenie jest bardziej komfortowe dla pacjenta – nie wiąże się np. z koniecznością ciągłych zmian w grafiku.

Cena aparatu samoligaturującego

Aparaty samoligaturujące są droższe niż aparaty klasyczne – ma to związek z ich budową. Ile trzeba zapłacić za skorygowanie wad zgryzu takim aparatem? Cena zależy od jego rodzaju. Wyróżnia się kilka typów aparatów samoligaturujących. Najpopularniejsze są:

  • Metalowe aparaty samoligaturujące. To doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy mają ograniczony budżet na leczenie i jednocześnie szukają alternatywy dla tradycyjnego aparatu ortodontycznego.
  • Estetyczne aparaty samoligaturujące. W tych aparatach stosuje się estetyczne zamki – ceramiczne lub kryształowe. Zamki wykonane z tych materiałów są cenione przez pacjentów, którym zależy na dyskrecji w trakcie procesu leczenia.

W Orto Magic proponujemy pacjentom aparaty samoligaturujące Damon Q i aparaty samoligaturujące estetyczne. Cena tych pierwszych zaczyna się od 3000 zł za łuk. Z kolei za zamki wykonane z mniej widocznych materiałów trzeba zapłacić o 1000 zł więcej.

Chcesz mieć proste, białe zęby? Umów się na konsultację ortodontyczną – to pierwszy krok, aby wdrożyć leczenie ortodontyczne!