Do gabinetów ortodontycznych coraz częściej trafiają dorośli pacjenci. Czy leczenie ortodontyczne dorosłych może być równie skuteczne, jak dzieci i młodzieży? Jeżeli chcesz cieszyć się prostym zgryzem, musisz wiedzieć, że dorośli także mają szansę na bardzo dobre efekty.

Leczenie ortodontyczne dorosłych – czy są ograniczenia wiekowe?

Każdy pacjent, niezależnie od wieku, może zostać zakwalifikowany do leczenia ortodontycznego. Inaczej mówiąc, nie ma ograniczeń wiekowych, by stać się pacjentem ortodonty. Do gabinetów ortodontycznych coraz częściej trafiają osoby w średnim wieku, a nawet seniorzy. Powodów jest wiele: kompleksy z powodu uśmiechu, chęć zachowania młodzieńczego wyglądu (aparat ortodontyczny u dorosłych zmienia rysy twarzy), kłopoty zdrowotne (z układem pokarmowym) czy chęć poprawy jakości życia.

Współczesna ortodoncja dysponuje wieloma rozwiązaniami, dzięki którym leczenie ortodontyczne dorosłych jest zarówno skuteczne, jak i szybkie. Dzięki aparatom ortodontycznym, które są tworzone indywidualnie dla każdego pacjenta, możliwe jest ograniczenie ilości wizyt kontrolnych w gabinecie ortodontycznym czy wizyt spowodowanych uszkodzeniem aparatu. Doceniają to przede wszystkim osoby aktywne zawodowo. Z myślą o dorosłych opracowany został też niejeden niewidoczny aparat na zęby.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne u dorosłych i czym się różni od leczenia nastolatków?

Leczenie ortodontyczne dorosłych ma wiele punktów wspólnych z leczeniem dzieci czy młodzieży. Bezwzględnym warunkiem przed założeniem aparatu na zęby u dorosłych jest wyleczenie zębów z próchnicy. Jeżeli stomatolog zidentyfikował u pacjenta choroby dziąseł, to one również muszą zostać wyeliminowane. Dopiero wówczas ortodonta może opracować ścieżkę leczenia ortodontycznego, a następnie założyć aparat na zęby.

Prawidłowo dobrany i założony aparat ortodontyczny dla dorosłych pozwala uzyskać satysfakcjonujący efekt również u dorosłych pacjentów. Muszą oni jednak pamiętać, że:

  • leczenie ortodontyczne dorosłych trwa dłużej – przebudowa kości wymaga więcej czasu, gdyż nie znajdują się one już w fazie wzrostu (są uwapnione, a to powoduje, że ich przeformowanie jest trudniejsze),
  • u dorosłych pacjentów stosuje się przede wszystkim stałe aparaty ortodontyczne – są one w stanie oddziaływać na zęby z siłą, która pozwoli na trwałą zmianę ich pozycji,
  • poszerzenie kości może stanowić problem – w zależności od wady zgryzu pacjenta może (ale nie musi) pojawić się konieczność usunięcia zęba.

Zanim ortodonta założy aparat na zęby dorosłemu pacjentowi, opracowuje ścieżkę leczenia. W zależności od wybranego aparatu pacjent może poznać prognozowane efekty leczenia już na pierwszej wizycie.

Jaki aparat na zęby u dorosłych sprawdzi się najlepiej?

O wyborze aparatu ortodontycznego zawsze decyduje ortodonta, uwzględniając wadę zgryzu pacjenta. Dorośli pacjenci, którzy są aktywni zawodowo, często obawiają się, że z metalowym aparatem na zębach będą prezentować się niekorzystnie – ich samoocena i pewność siebie ulegnie obniżeniu. Nie musi jednak tak być, gdyż współczesna ortodoncja ma do dyspozycji wiele nowoczesnych aparatów. Należą do nich:

Wymienione aparaty na zęby dla dorosłych łączy to, że są one praktycznie niewidoczne dla osób postronnych. W efekcie zapewniają one duży komfort pacjentom – leczenie ortodontyczne przebiega w dyskretny sposób. Dzięki temu, że aparaty te są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta, czas leczenia zostaje skrócony do minimum i jest krótszy niż w przypadku aparatów metalowych.

Aparat na zęby dla dorosłych – czemu warto zdecydować się na korekcję?

Jest wiele powodów, dla których warto założyć aparat na zęby dla dorosłych i zawalczyć o prosty zgryz. Do wielu pacjentów przemawiają względy estetyczne – zależy im za nienagannym uśmiechu. Nie jest to jednak jedyny przyczyna, dla której warto skonsultować się z ortodontą. Leczenie ortodontyczne dorosłych pozwala również:

  • zachować na dłużej zdrowe zęby – prawidłowy zgryz ułatwia utrzymanie zębów w należytej czystości, dzięki czemu zęby są mniej narażone na próchnicę,
  • wyeliminować nadmierne ścieranie się zębów – nieprawidłowy zgryz powoduje, że w czasie spożywania posiłków szkliwo szybko się ściera,
  • przesunąć zęby po ekstrakcji – w ten sposób skóra w dalszym ciągu ma oparcie na zębach, dzięki czemu nie dochodzi do niekorzystnych zmian w wyglądzie.

Jesteś świadomy korzyści, jakie płyną z leczenia ortodontycznego, ale masz wątpliwości, czy Twoja wada zgryzu będzie mogła zostać skorygowana przy użyciu aparatu dla dorosłych? Umów się na konsultację ortodontyczną – to pierwszy krok w stronę prostych zębów i pięknego uśmiechu.

Jakie są pozostałe przeciwwskazania do aparatu ortodontycznego?

Wyżej wymienione przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego nie wyczerpują listy czynników mogących zaważyć na decyzji lekarza o rozpoczęciu ortodontycznej korekcji zgryzu. Czasem leczenie ortodontyczne musi zostać odłożone na późniejszy termin z uwagi na:

  • Ciążę. Założenie aparatu ortodontycznego wiąże się z koniecznością wykonania zdjęć rentgenowskich. Zmiany hormonalne mogą też doprowadzić do problemów z dziąsłami, które pod wpływem sił wytwarzanych przez aparat mogą się nasilić.
  • Szkodliwe nawyki, np. palenie papierosów. Założenie aparatu ortodontycznego oznacza konieczność sumiennego dbania o higienę jamy ustnej. Papierosy mogą powodować przebarwienia i utrudniać utrzymanie zębów w czystości.
  • Dietę. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się przebarwień na zębach, po założeniu aparatu ortodontycznego pacjent powinien zwracać szczególną uwagę na to, co spożywa. Zalecana jest tzw. biała dieta, która nie obejmuje kolorowych przypraw (curry, kurkuma) czy kawy.

Ostatecznie warunki założenia aparatu ortodontycznego określa ortodonta. Po przeprowadzeniu wywiadu i zapoznaniu się ze stanem uzębienia pacjenta, jest on w stanie opracować ścieżkę leczenia, która może obejmować konieczność konsultacji z lekarzami innych specjalizacji.