Do przywracania pacjentom ładnego uśmiechu współczesna ortodoncja wykorzystuje głównie aparaty stałe. Mimo że wielu osobom kojarzą się one z metalowymi zamkami na zębach, to dziś można skorzystać z alternatywy – jest nią aparat na zęby estetyczny (kosmetyczny). Przykład takiego rozwiązania stanowi niemal niewidoczny szafirowy aparat ortodontyczny.

Czym charakteryzuje się aparat szafirowy?

Aparat estetyczny szafirowy wyróżnia się materiałem, z którego wykonane zostały zamki mocowane do zębów – wytwarza się je z monokrystalicznego szafiru. Dzięki przezroczystym zamkom eksponowany jest naturalny kolor zęba. W rezultacie aparat stały szafirowy jest niemal niezauważalny dla osób postronnych – zapewnia dyskrecję.

Aby aparat kosmetyczny szafirowy nie wywoływał podrażnień, zamki mają niski profil i zaokrąglone kontury. To korzystnie wpływa na odczuwanie aparatu przez pacjenta, zwłaszcza w pierwszym etapie leczenia.

Ze względu na materiał i sposób budowy zamków do aparatów szafirowych, ich cena jest wyższa niż standardowych aparatów metalowych.

Szafirowy aparat na zęby założony a górny łuk zębowy

Jak wygląda leczenie aparatem estetycznym szafirowym?

Korekcja wady zgryzu przy pomocy aparatu estetycznego szafirowego odbywa się podobnie jak z użyciem metalowego aparatu. Najważniejsze etapy tego procesu to:

  • Konsultacja ortodontyczna – na podstawie wywiadu i badań (w tym RTG zęba) ortodonta decyduje o zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia i opracowuje jego plan – na tym etapie wybiera się też aparat, np. szafirowy aparat ortodontyczny.
  • Założenie aparatu ortodontycznego – to już właściwe leczenie ortodontyczne, które wiąże się z koniecznością ścisłego przestrzegania zaleceń ortodonty.
  • Wizyty kontrolne – w trakcie każdej takiej wizyty ortodonta sprawdza, czy leczenie przebiega zgodnie z założeniami.

Jeżeli pacjent wymaga konsultacji z chirurgiem szczękowo-twarzowym, mogą pojawić się odstępstwa od tego ogólnego planu leczenia. Sprawdź również inne rodzaje leczenia ortodontycznego i wybierz aparat na zęby najlepiej dopasowany do swoich potrzeb!