Za pomocą aparatu ortodontycznego można korygować różne wady zgryzu, w tym np. stłoczenia zębów. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? Jeżeli w najbliższym czasie wybierasz się do ortodonty, dowiedz się, jakie aparaty może Ci on zaproponować.

Aparaty na zęby – ruchomy i stały

Biorąc pod uwagę częstotliwość noszenia, aparaty ortodontyczne dzieli się na ruchome i stałe. Te pierwsze można zdjąć w dowolnym momencie bez pomocy specjalisty. Ruchomy aparat na zęby jest rozwiązaniem, które ortodonci stosują przy leczeniu wad zgryzu przede wszystkim u pacjentów w wieku od 4 do 12 lat. W zależności od stwierdzonych problemów, pacjent nosi ruchomy aparat na zęby przez kilka godzin w ciągu dnia lub przez całą noc.

Przykładem aparatu ruchomego mogą być szyny Clear-Aligner. To transparentne nakładki prostujące zęby, które mają wiele zalet. Przede wszystkim nie powodują dyskomfortu, jaki może pojawiać się przy zastosowaniu tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Dodatkowo są bardzo wygodne – można je zdjąć w dowolnym momencie. Za pomocą szyn Clear-Aligner możliwe jest usunięcie wad w ciągu 6 miesięcy.

Stały aparat ortodontyczny lekarz zakłada na cały okres leczenia. Aby przebiegało ono zgodnie z założonym planem, niezbędne są systematyczne wizyty u ortodonty. W czasie wizyty kontrolnej specjalista może skorygować położenie aparatu i dzięki temu wpływać na efekty leczenia.

Stały aparat na zęby – rodzaje

Ortodoncja to nieustannie rozwijana dziedzina stomatologii, dzięki czemu w gabinetach ortodontycznych pojawiają się kolejne rodzaje aparatów ortodontycznych. Najpopularniejsze są aparaty stałe. Ortodonta może zaproponować pacjentowi:

  • metalowy aparat na zęby (klasyczny aparat na zęby)

Klasyczny aparat ortodontyczny to aparat wykonany ze stali nierdzewnej. Mimo że to jeden z najstarszych typów aparatów, nadal spełnia on swoje zadanie – koryguje wady zgryzu i dlatego wciąż jest polecany przez ortodontów. W ofertach producentów znajdują się zarówno aparaty z dużymi, zauważalnymi zamkami, jak i mniejszymi, które nie rzucają się w oczy. Pacjenci, u których rozpoznano alergię na nikiel, mogą skorzystać z aparatu wykonanego z tytanu (taki aparat ortodontyczny nie zawiera niklu);

  • szafirowy lub ceramiczny aparat ortodontyczny (estetyczny aparat na zęby)

Z myślą o pacjentach, dla których ważna jest przede wszystkim estetyka, powstały aparaty wykonane z materiałów w kolorach naturalnych – nie rzucają się one w oczy. Taki jest m.in. szafirowy aparat na zęby. Za pomocą estetycznego aparatu ortodontycznego również można uzyskać założone efekty leczenia, ale pacjent musi wykazać się ostrożnością. Takie aparaty są narażone na przebarwienia i dlatego nie poleca się ich osobom palącym papierosy;

Pacjenci, którym zależy zarówno na komforcie, jak i estetyce, powinni zainteresować się aparatami lingwalnymi. W odróżnieniu od wszystkich wyżej omówionych aparatów, lingwalny aparat na zęby jest umieszczany po wewnętrznej stronie uzębienia, w efekcie czego jest niewidoczny. Poszczególne zamki są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta, dzięki czemu korzystanie z takiego aparatu nie wiąże się z dyskomfortem. Jedyną wadą tych aparatów ortodontycznych jest cena – są one najdroższe;

Gdy wymienia się rodzaje aparatów ortodontycznych, to nie sposób pominąć nowoczesne aparaty samoligaturujące. Mają one sporo zalet: eliminują dyskomfort pojawiający się przy tradycyjnych aparatów ortodontycznych, w wielu przypadkach leczenie odbywa się bez usuwania zębów i mogą być stosowane u pacjentów z chorobami przyzębia. W odróżnieniu od standardowych aparatów, aparaty samoligaturujące są pozbawione elementów elastycznych, a utrzymanie ich w czystości jest łatwiejsze.

Aparat ortodontyczny? Zdaj się na nasze doświadczenie!

Duży wybór aparatów ortodontycznych nie ułatwia wyboru. Jeżeli chcesz mieć proste zęby, umów się na wizytę w klinice Orto Magic – Ortodonta Szczecin. Nasi doświadczeni ortodonci przeprowadzą niezbędne badania i podpowiedzą, które aparaty na zęby najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku. Odpowiemy również na wszelkie pytania związane z leczeniem ortodontycznym i stosowaniem aparatu ortodontycznego.