Stały aparat ortodontyczny to często jedyny sposób na proste zęby i ładny uśmiech. Czy informacja o ciąży powinna spowodować odłożenie w czasie leczenia ortodontycznego? Właśnie dowiedziałaś się o ciąży i zastanawiasz się, czy zaplanowane leczenie ortodontyczne będzie mogło się odbyć? Sprawdź, czy można zakładać aparat ortodontyczny w ciąży.

Aparat ortodontyczny a ciąża

Czy można nosić aparat ortodontyczny w ciąży? Z medycznego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań, aby pacjentka korzystała z aparatu ortodontycznego w czasie ciąży. Jeżeli już po założeniu aparatu ortodontycznego dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, nie musisz przerywać leczenia. Powinnaś jednak mieć na uwadze, że:

  • Z diety powinnaś wyeliminować wszystkie niezdrowe słone i słodkie przekąski. Zmiany hormonalne mogą spowodować tzw. zachcianki, np. na słodycze. Z kolei korzystanie z aparatu ortodontycznego oznacza czasową rezygnację z niektórych produktów (np. o lepkiej konsystencji), zalecana jest też tzw. biała dieta.
  • Zmiany hormonalne mogą doprowadzić do problemów z dziąsłami. Z tego względu będziesz musiała jeszcze większą uwagę zwrócić na higienę jamy ustnej. W przeciwnym razie może okazać się, że po zdjęciu aparatu ortodontycznego konieczne będzie leczenie próchnicy.
  • Powinnaś poinformować ortodontę o ciąży. Lekarz nie będzie wówczas zlecał wykonania zdjęć rentgenowskich. Z reguły są one nieodłącznym elementem leczenia ortodontycznego – pozwalają sprawdzić, czy leczenie przebiega zgodnie z założonym planem. W czasie ciąży zdjęcia RTG są jednak zabronione.

Zdejmowanie aparatu ortodontycznego w ciąży nie jest zatem koniecznością – leczenie można kontynuować. Jako przyszła mama, która stara się o prosty uśmiech, możesz udać się na zdjęcie aparatu ortodontycznego w pierwotnie planowanym terminie i po urodzeniu dziecka cieszyć się poprawnym, estetycznym zgryzem.

Zakładanie aparatu ortodontycznego w ciąży

Czy zakładanie aparatu ortodontycznego w ciąży to dobry pomysł? To zależy od etapu leczenia. Aparat ortodontyczny nigdy nie jest zakładany na pierwszej wizycie – poprzedza go wykonanie diagnostyki i pobranie wycisków, na podstawie których zostanie przygotowany aparat ortodontyczny. Jeżeli:

  • Dowiedziałaś się o ciąży już po zakwalifikowaniu się do leczenia ortodontycznego i wykonaniu niezbędnych badań, to zakładania aparatu ortodontycznego nie trzeba odsuwać w czasie. Powinnaś jednak pamiętać, że aparat ortodontyczny w ciąży może być źródłem dodatkowych dolegliwości, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia.
  • Jeszcze nie miałaś wykonanej diagnostyki, to ciąża będzie czynnikiem wykluczającym podjęcie leczenia. Aparat ortodontyczny nie może zostać założony bez opracowania planu, a do tego są potrzebne badania, które mogą być szkodliwe dla płodu.

W pierwszym przypadku zakładanie aparatu ortodontycznego w ciąży jest sprawą indywidualną. Nie każda pacjentka decyduje się na aparat ortodontyczny w ciąży – zdarza się, że kobieta woli poczekać i zgłosić się do gabinetu ortodontycznego po urodzeniu dziecka. W podjęciu optymalnej decyzji powinien pomóc ortodonta, prezentując zalety i wady tego rozwiązania oraz odpowiadając na Twoje pytania.

Aparat ortodontyczny przed ciążą czy w czasie ciąży?

Czy warto stosować leczenie ortodontyczne u dorosłych?Zdecydowanie tak – żyjemy coraz dłużej, a zdrowy uśmiech jest naszą wizytówką. Nie każdy moment jest jednak dobry, aby rozpocząć leczenie ortodontyczne. Ciąża jest jednym z nich. Dlaczego ortodonci zalecają odłożenie założenia aparatu ortodontycznego na czas po porodzie?

W czasie ciąży utrudniona jest diagnostyka. To z kolei powoduje, że monitorowanie postępów leczenia jest mocno utrudnione. Jest to też główny powód, dla którego specjaliści rekomendują kobietom w ciąży przełożenie terminu rozpoczęcia leczenia na czas po porodzie. Z kolei kobiety, które dopiero planują ciążę, powinny pamiętać, że minimalny okres leczenia ortodontycznego to 12 do 18 miesięcy, w zależności od stopnia skomplikowania wady zgryzu.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego aparat ortodontyczny warto założyć jeszcze przed ciążą. Opieka nad niemowlęciem jest angażująca. Z kolei leczenie ortodontyczne oznacza cykliczne wizyty w gabinecie ortodontycznym, dzięki którym ortodonta może upewnić się, że proces korekcji zgryzu przebiega zgodnie z opracowanym planem. Przeprowadzając leczenie ortodontyczne przed ciążą, będziesz mogła w pełni skoncentrować się na macierzyństwie. Postaw więc na swoją wygodę!