Stały aparat ortodontyczny to często jedyny sposób na proste zęby i ładny uśmiech. Czy informacja o ciąży powinna spowodować odłożenie w czasie leczenia ortodontycznego? Właśnie dowiedziałaś się o ciąży i zastanawiasz się, czy zaplanowane leczenie ortodontyczne będzie mogło się odbyć? Aparat ortodontyczny a ciąża — sprawdź, czy można zakładać aparat ortodontyczny na początku ciąży.

Leczenie ortodontyczne a ciąża

Czy można nosić aparat ortodontyczny w ciąży? Z medycznego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań, aby pacjentka korzystała z aparatu ortodontycznego w czasie ciąży. Jeżeli już po założeniu aparatu ortodontycznego dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, nie musisz przerywać leczenia zębów. W takiej sytuacji powinnaś jednak mieć na uwadze, że:

  • Z diety należy wyeliminować wszystkie niezdrowe słone i słodkie przekąski. Zmiany hormonalne mogą spowodować tzw. zachcianki, np. na słodycze. Z kolei korzystanie z aparatu ortodontycznego w tym okresie oznacza czasową rezygnację z niektórych produktów (np. o lepkiej konsystencji), zalecana jest też tzw. biała dieta dla zębów.
  • Zmiany hormonalne mogą doprowadzić do problemów dziąseł. Z tego względu będziesz musiała jeszcze większą uwagę zwrócić na higienę jamy ustnej. W przeciwnym razie może okazać się, że po zdjęciu aparatu ortodontycznego konieczne będzie leczenie próchnicy zębów.
  • Powinnaś poinformować ortodontę na początku ciąży. Lekarz nie będzie wówczas zlecał wykonania zdjęcia rtg. zębów. Z reguły są one nieodłącznym elementem leczenia ortodontycznego – pozwalają sprawdzić, czy leczenie zębów przebiega zgodnie z założonym planem. W czasie ciąży wykonywanie zdjęć rentgenowskich zębów u kobiet jest zabronione.

Zdejmowanie aparatu ortodontycznego w ciąży nie jest zatem koniecznością – leczenie można kontynuować. Jako przyszła mama, która stara się o proste zęby i o zdrowie jamy ustnej możesz udać się na zdjęcie aparatu ortodontycznego w pierwotnie planowanym terminie i po urodzeniu dziecka jako świeżo upieczona mama cieszyć się poprawnym, estetycznym zgryzem.

Brzuch kobiety w ciąży

Zakładanie aparatu ortodontycznego w ciąży

Aparat ortodontyczny a ciąża — czy założenie aparatu w okresie ciąży to dobry pomysł? W przypadku takiej sytuacji to zależy od etapu leczenia. Założenie aparatu na zęby nie odbywa się nigdy na pierwszej wizycie – poprzedza go wykonanie diagnostyki i pobranie wycisków, na podstawie których później zostanie przygotowany aparat ortodontyczny. Jeżeli:

  • dowiedziałaś się o ciąży już po zakwalifikowaniu się do leczenia ortodontycznego i wykonaniu niezbędnych badań, to zakładanie aparatu na zęby nie wymaga odsuwania w czasie. Powinnaś jednak pamiętać, że aparat ortodontyczny w ciąży może być źródłem dodatkowych dolegliwości, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia aparatem.
  • jeszcze nie miałaś wykonanej diagnostyki, to ciąża będzie czynnikiem wykluczającym podjęcie leczenia. Aparat ortodontyczny nie może zostać założony bez opracowania planu, a do tego są potrzebne badania np. zdjęcia rentgenowskie (zdjęcia rtg.), które mogą być szkodliwe dla płodu, więc ze względu na zdrowie decyzję o założeniu aparatu należy odłożyć w czasie.

W pierwszym przypadku zakładanie aparatu, kiedy pacjentka jest w ciąży, jest sprawą indywidualną. Nie każda pacjentka decyduje się na aparat ortodontyczny w ciąży – zdarza się, że kobiety wolą poczekać i zgłosić się do gabinetu ortodontycznego później, po urodzeniu dziecka. W podjęciu optymalnej decyzji powinien pomóc ortodonta, prezentując zalety i wady tego rozwiązania oraz odpowiadając na Twoje każde pytanie.

Uśmiech kobiety z aparatem ortodontycznym

Aparat ortodontyczny a ciąża

Czy warto stosować leczenie ortodontyczne u dorosłych? Zdecydowanie tak – żyjemy coraz dłużej, a zdrowy uśmiech jest naszą wizytówką. Nie każdy moment jest jednak dobry, aby rozpocząć leczenie ortodontyczne. Ciąża jest jednym z nich. Dlaczego ortodonci zalecają odłożenie założenia aparatu ortodontycznego na czas po porodzie? Chodzi o utrudnioną diagnostykę np. wykonywanie zdjęć rtg. zębów i dziąseł.

Diagnostyka podczas leczenia ortodontycznego

W czasie ciąży utrudniona jest diagnostyka. To z kolei powoduje, że monitorowanie postępów w trakcie leczenia pacjentki jest mocno utrudnione. Jest to też główny powód, dla którego specjaliści rekomendują kobietom w ciąży, aby odłożyć terminu rozpoczęcia leczenia na czas po porodzie. Z kolei kobiety, które dopiero planują ciążę, powinny pamiętać, że minimalny okres leczenia ortodontycznego to 12 do 18 miesięcy, w zależności od stopnia skomplikowania wady zgryzu.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego aparat ortodontyczny warto założyć jeszcze przed ciążą. Opieka przyszłej mamy nad niemowlęciem wymaga zaangażowania. Z kolei leczenie ortodontyczne oznacza cykliczne wizyty pacjentki w gabinecie ortodontycznym, dzięki którym ortodonta może upewnić się, że proces korekcji zgryzu przebiega zgodnie z opracowanym planem noszenia aparatu. Przeprowadzając leczenie ortodontyczne przed ciążą, będziesz mogła w pełni skoncentrować się na macierzyństwie. Postaw więc na swoją i dziecka wygodę!