Aparat ortodontyczny to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na osiągnięcie upragnionego uśmiechu (oraz oczywiście zdrowia!), ale wiele osób obawia się, że założenie szyny może niekorzystnie wpłynąć na jego życie. Problemem, zwłaszcza wśród dorosłych, są ligatury – nie wyglądają one zbyt estetycznie, a kolorowe gumki niekoniecznie pasują poważnemu szefowi dużej firmy. Kolejny zmartwieniem jest możliwe pogorszenie się wymowy no i oczywiście obawa przed przebarwieniami na zębach, które mogą pojawić się po zdjęciu aparatu. Rozwiązaniem jest aparat lingwalny – równie skuteczny co jego tradycyjny odpowiednik, a przy tym zupełnie niewidoczny. Mocuje się go na tylnej ściance zębów, od strony języka (stąd również jego nazwa, słowo lingua po łacinie oznacza język), dzięki czemu leczenie odbywa się w sposób dyskretny i niezauważalny dla otoczenia.

Wady aparatu lingwalnego

  • Wadą aparatu lingwalnego jest fakt, że często powoduje znaczne pogorszenie mowy. Spowodowane jest to mniejszą ilością miejsca dla języka w jamie ustnej, co może skutkować problemami z wyraźną wymową. Zazwyczaj jednak pacjenci szybko przystosowują się do nowych warunków i ich wraca do normy.
  • Z racji tego, że aparat mocowany jest na tyłach zębów, język ma z nim styczność przez cały czas, co może powodować jego podrażnienia. Na szczęściu temu problemowi można zaradzić poprzez nakładanie na aparat specjalnego wosku.
  • Kolejnym minusem może być także cena aparatu lingwalnego. Niestety, jest on droższy od zwykłej szyny. Wynika to z konieczności wykonania nowoczesnych, indywidualnych zamków idealnie dopasowanych do zębów pacjenta oraz zastosowanych materiałów.

Zalety aparatu lingwalnego

  • Największą zaletą aparatu lingwalnego, która często decyduje o jego wyborze przez pacjenta, jest fakt, że leczenie odbywa się w sposób dyskretny i zupełnie niezauważalny dla innych. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które zwracają uwagę na wygląd i chcą, by ich aparat pozostał niewidoczny.
  • Co ważne, pacjenci decydujący się na aparat językowy nie muszą martwić się o przebarwienia po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Wszystkie ewentualne zmiany w kolorze szkliwa będą niewidoczne.
  • Jedzenie staje się mniej uciążliwe – zamocowanie aparatu wewnątrz jamy ustnej sprawia, że ewentualne resztki pokarmu, które zostaną w zamkach, nie będą widoczne dla otoczenia.
  • Aparat lingwalny zapewnia większy komfort – zamki projektowane są indywidualnie dla każdego pacjenta i płaskie, co zapewnia większą wygodę podczas leczenia.
  • Można nim wyleczyć wszystkie wady zgryzu.

Przeciwwskazania do założenia aparatu językowego

Przeciwwskazania do założenia aparatu językowego są takie same jak w przypadku zwykłych szyn. Oprócz tego aparatu lingwalnego nie zakłada się pacjentom cierpiącym na choroby przyzębia, czyli szyjki i korzenia zęba, a także osobom, które mają zbyt drobną lub niedostatecznie dużą koronę zęba.