Aparat lingwalny to nowoczesny aparat ortodontyczny, który wyróżnia się umiejscowieniem – nakłada się go na zęby od strony języka. Dzięki temu leczenie ortodontyczne przebiega w sposób dyskretny. Zdarza się, że nawet najbliższe otoczenie Pacjenta nie jest świadome tego, że rozpoczął on leczenie ortodontyczne. W tradycyjnych, czyli metalowych aparatach ortodontycznych, stosuje się ligatury. Aparat lingwalny jest pozbawiony tego elementu, czyli składa się tylko z zamków i łuku. Dzięki temu, że jest wykonywany indywidualnie dla każdego Pacjenta, jest lepiej dopasowany do jego zgryzu. To korzystnie wpływa na czas leczenia, który – w porównaniu do standardowych aparatów – jest krótszy. Zobacz, co jeszcze ma do zaoferowania!

Wady aparatu lingwalnego

Czy aparat zapewniający dyskretne leczenie ortodontyczne ma wady? Jak każde rozwiązanie aparat lingwalny ma pozytywne i negatywne aspekty. Pacjenci zainteresowani leczeniem przy użyciu tego aparatu muszą też wiedzieć, że niektórym osobom wady będą przeszkadzały mniej, niż innym. Oto najczęściej zgłaszane niedogodności związane z korzystaniem aparatu lingwalnego:

 • Wadą aparatu lingwalnego jest fakt, że często powoduje znaczne pogorszenie mowy. Spowodowane jest to mniejszą ilością miejsca dla języka w jamie ustnej, co może skutkować problemami z wyraźną wymową. Zazwyczaj jednak pacjenci szybko przystosowują się do nowych warunków i ich wraca do normy.
 • Z racji tego, że aparat mocowany jest na tyłach zębów, język ma z nim styczność przez cały czas, co może powodować jego podrażnienia. Na szczęściu temu problemowi można zaradzić poprzez nakładanie na aparat specjalnego wosku.
 • Kolejnym minusem może być także cena aparatu lingwalnego. Niestety, jest on droższy od zwykłej szyny. Wynika to z konieczności wykonania nowoczesnych, indywidualnych zamków idealnie dopasowanych do zębów pacjenta oraz zastosowanych materiałów.

Zalety aparatu lingwalnego

Aparaty lingwalne z indywidualnymi zamkami to nowoczesne aparaty ortodontyczne. Wykorzystanie najnowszych technologii pozwala spersonalizować leczenie ortodontyczne, a to z kolei korzystnie wpływa na komfort Pacjentów. Jakie są główne zalety dyskretnych aparatów ortodontycznych?

 • Największą zaletą aparatu lingwalnego, która często decyduje o jego wyborze przez pacjenta, jest fakt, że leczenie odbywa się w sposób dyskretny i zupełnie niezauważalny dla innych. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które zwracają uwagę na wygląd i chcą, by ich aparat pozostał niewidoczny.
 • Co ważne, pacjenci decydujący się na aparat językowy nie muszą martwić się o przebarwienia po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Wszystkie ewentualne zmiany w kolorze szkliwa będą niewidoczne.
 • Jedzenie staje się mniej uciążliwe – zamocowanie aparatu wewnątrz jamy ustnej sprawia, że ewentualne resztki pokarmu, które zostaną w zamkach, nie będą widoczne dla otoczenia.
 • Aparat lingwalny zapewnia większy komfort – zamki projektowane są indywidualnie dla każdego pacjenta i płaskie, co zapewnia większą wygodę podczas leczenia.
 • Można nim wyleczyć wszystkie wady zgryzu.
 • Kontrole w gabinecie ortodontycznym odbywają się rzadziej. To dobra wiadomość dla osób aktywnych zawodowo, które mają trudności z wygospodarowaniem czasu na częste wizyty u ortodonty.

Rodzaje aparatów lingwalnych. Jakie wyróżniamy?

Aparaty lingwalne to ogólna nazwa wszystkich niewidocznych aparatów ortodontycznych. Pacjenci zakwalifikowani do leczenia przy użyciu stałego aparatu ortodontycznego mogą zdecydować się na:

 • Aparat Standard. To jedna z prostszych wersji aparatu lingwalnego, która wyróżnia się ujednoliconymi elementami. Dzięki temu przygotowanie aparatu srtandard jest krótsze niż aparatu Incognito.
 • Aparat Incognito. Ma wszystkie zalety aparatów lingwalnych. Ponieważ zamki aparatów Incognito są wykonane ze złota, mogą je użytkować Pacjenci z rozpoznanym uczuleniem na nikiel.
 • Aparat Incognito Lite. Jak wskazuje jego nazwa, budowa tego aparatu bazuje na aparacie Incognito, przy czym liczba zamków jest zredukowana – z reguły stosuje się od 6 do 8 zamków na łuk. Przy użyciu aparatu Incognito Lite leczy się przede wszystkim proste wady zgryzu.

Ile kosztuje aparat lingwalny?

Do projektowania aparatu lingwalnego wykorzystuje się specjalne oprogramowanie komputerowe. Z kolei poszczególne elementy aparatu lingwalnego są wykonywane na indywidualne zamówienie w laboratorium. Precyzja i jakość wykonania ma odzwierciedlenie w cenie tego aparatu – w naszym gabinecie koszt założenia aparatu Incognito Lite to 6500 zł, a Incognito 9500 zł za łuk.

Do ceny aparatu lingwalnego należy doliczyć jeszcze koszt wizyt kontrolnych. Dobrą wiadomości dla Pacjentów jest to, że w przypadku aparatów lingwalnych wizyty mogą odbywać się rzadziej niż w przypadku aparatów standardowych. Koszt wizyty kontrolnej w Orto Magic wynosi 400 zł.

​Jak przebiega założenie aparatu lingwalnego?

Proces zakładania aparatu lingwalnego jest poprzedzony przygotowaniem aparatu. Ponieważ jest on wykonywany na indywidualne zamówienie, a jego elementy zostają dokładnie dopasowane do uzębienia pacjenta, to konieczne jest zobrazowanie zębów. W przypadku aparatów lingwalnych wykonuje się skany zębów, które eliminują potrzebę mniej komfortowych dla Pacjentów wycisków. Na podstawie powstałej dokumentacji przez kilka kolejnych tygodni w laboratorium jest tworzony aparat.

Zakładanie aparatu ortodontycznego zaczyna się od przygotowania powierzchni poszczególnych zębów (m.in. ich oczyszczenia). Od prawidłowości przeprowadzenia tych czynności zależy to, czy zamki będą prawidłowo przylegać do powierzchni zębów. Następnie:

 • poszczególne zamki są mocowane na klej do powierzchni zęba,
 • ortodonta naświetla poszczególne zamki,
 • ortodonta zakłada łuk/łuki.

Po założeniu aparatu ortodontycznego pacjent otrzymuje również wskazówki dotyczące tego, jak powinien dbać przez najbliższe miesiące o aparat.