Osoby decydujące się na założenie aparatu ortodontycznego muszą borykać się z wieloma problemami związanymi z higieną jamy ustnej, a jednym z nich może stać się próchnica zębów. Jak jej zapobiegać i jak pielęgnować zęby podczas noszenia aparatu i nie tylko? Na te informacje odpowiemy w poniższym artykule.

Jak zapobiegać próchnicy

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że próchnicę powoduje jedzenie słodyczy. Jednak problem jest bardziej złożony. Owszem, cukry proste w ogromnej mierze odpowiadają za uszkodzenia szkliwa, ale oprócz nieprawidłowej diety, na próchnicę składają się również złe nawyki higieniczne i podatność szkliwa na uszkodzenia. Na szczęście psuciu się zębów możemy zapobiegać poprzez:

Ograniczenie słodyczy i napoi gazowanych

Niezależnie od tego, czy nosimy aparat, czy nie, warto przyjrzeć się uważnie naszemu jadłospisowi i wykluczyć z niego pokarmy bogate w cukry proste. Zwłaszcza te, które długo przetrzymujemy w ustach, jak landrynki i lizaki, a także te oklejające zęby, czyli krówki, karmel, miód i inne tego typu produkty. Fatalny wpływ na zęby mają również słodzone napoje. Zawarty w nich cukier oraz kwasy praktycznie rozpuszczają szkliwo. Dlatego po ich wypiciu należy jak najszybciej umyć zęby albo chociaż dokładnie przepłukać usta wodą.

Stosowanie diety przeciwpróchnicowej

Dużą rolę w zapobieganiu próchnicy odgrywa też dieta w ogóle. Demineralizacja szkliwa, która sprawia, że zęby są bardziej podatne na ataki bakterii, może być spowodowana niedoborem wapnia w organizmie. Dlatego warto wzbogacić codzienną dietę w przetwory mleczne lub, jeśli cierpimy na nietolerancję laktozy, alternatywne źródła wapnia. Spore ilości tego pierwiastka można znaleźć w natce pietruszki, boćwinie, sardynkach i szprotach czy suchych nasionach roślin strączkowych. Doskonałym, tanim i łatwo dostępnym źródłem wapnia są też dokładnie umyte i wyparzone skorupki jaj, które można zmielić na proszek i dodawać do sałatek czy kanapek. Dieta przeciwpróchnicowa w ogóle powinna być bogata w warzywa i owoce oraz twarde, włókniste pokarmy, które nie pozostają na zębach.

Jak dbać o zęby podatne na próchnicę

Drugim czynnikiem zapobiegającym próchnicy jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Większość osób wie, że zęby powinno się myć rano i wieczorem. Jednak przeciągnięcie po nich kilka razy szczoteczką trudno nazwać „prawidłową higieną”. Do mycia zębów najlepiej wybierać pastę z fluorem. Poza tym osoby o delikatnym szkliwie oraz noszące aparat powinny przede wszystkim wymienić szczoteczkę na elektryczną lub soniczną, która czyści zęby oraz przestrzenie między zębowe dużo skuteczniej. Zapobiega także tworzeniu się płytki bakteryjnej. Należy również pamiętać o dokładnym nitkowaniu zębów lub, jeśli mamy wrażliwe dziąsła, stosowaniu irygatora, który dodatkowo pomaga w usuwaniu resztek jedzenia spod aparatu. Po umyciu zębów warto zastosować płyn do płukania jamy ustnej, który pozwoli przywrócić odpowiednie pH. Oprócz tego pamiętajmy o dbaniu o zęby w ciągu dnia, a także o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa.

O zęby zawsze należy dbać, ale szczególną uwagę powinny poświęcać im osoby noszące aparat ortodontyczny. Rozkładające się resztki pokarmów mogą doprowadzić do demineralizacji i niszczenia szkliwa. Może się więc okazać, że konieczne będzie zdjęcie klamer, żeby ratować zęby.