Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego to dobry moment, aby przypomnieć sobie zasady szczotkowania zębów. Jednak prawidłowa kolejność czynności to nie wszystko – po usunięciu aparatu ortodontycznego należy jeszcze użyć odpowiedniej szczoteczki. Jaką szczoteczkę wybrać – soniczną czy elektryczną? Dowiedz się, czym się one różnią.

Szczoteczki soniczne czy elektryczne – podstawowe różnice

Szczoteczki soniczne i szczoteczki elektryczne łączy to, że są one bardziej zaawansowane niż szczoteczki manualne. W ciągu minuty wykonują one nieporównywalnie więcej ruchów niż zwykła szczoteczka, w konsekwencji czego dokładniej czyszczą zęby i przestrzenie międzyzębowe z różnych zanieczyszczeń – przebarwień, osadów i płytki nazębnej. Rezultatem są zdrowe, białe i zadbane zęby. Dla osób, które np. założyły aparat ortodontyczny w Szczecinie, codzienna i prawidłowa pielęgnacja uzębienia powinna być priorytetem.

Zarówno szczoteczki soniczne, jak i szczoteczki elektryczne pomagają utrwalić prawidłowe zasady higieny jamy ustnej. Posiadają one timer – konieczność przejścia do kolejnej partii uzębienia jest sygnalizowana np. dźwiękiem. W rezultacie mycie zębów rzeczywiście trwa 2 minuty i jest przy tym efektywne.

Mimo że szczoteczki soniczne i elektryczne są pod wieloma względami podobne, to występują między nimi również różnice. Jeżeli zastanawiasz się, która szczotka lepsza soniczna czy elektryczna, poznaj cechy obu rozwiązań.

Szczoteczki soniczne vs elektryczne – główne różnice:

 • wykorzystywane technologie – główki czyszczące szczoteczek elektrycznych i sonicznych są wprawiane w ruch za pomocą silniczka elektrycznego, ale szczoteczka soniczna wykorzystuje też dźwięk;
 • rodzaj ruchów wykonywanych przez szczoteczkę – szczoteczka elektryczna wykonuje ruchy oscylacyjne, zwrotne i pulsacyjne, podczas gdy szczoteczka soniczna ruchy wymiatające i pulsacyjne;
 • kształt główki czyszczącej – szczoteczka elektryczna ma okrągłą główkę, podczas gdy główka szczoteczki sonicznej przypomina szczoteczkę manualną.

Szczoteczki elektryczne – czym się wyróżniają?

Zastanawiasz się, czy lepsza jest szczoteczka elektryczna, czy soniczna? Za działanie tych szczoteczek odpowiada wbudowany silnik elektryczny. To właśnie on wprawia w ruch główkę czyszczącą. Jednocześnie zakres ruchów szczoteczki elektrycznej jest uzależniony od rodzaju zastosowanej technologii i modelu – przykładowo szczoteczka działająca w systemie 2D może wykonywać 7600 ruchów na minutę.

Szczoteczki elektryczne – podział ze względu na technologię:

 • szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne (obrotowe) – główka szczoteczki wykonuje ruch prawo-lewo (system 2D);
 • szczoteczki oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne – wykonują nie tylko ruch prawo-lewo, ale również przód-tył (system 3D).

Bardziej zaawansowane szczoteczki elektryczne oferują różne tryby czyszczenia. Rozwiązanie to sprawia, że taka szczoteczka jest uniwersalna. Korzystać z niej mogą również osoby z wrażliwymi dziąsłami czy borykające się z podrażnieniami – wystarczy tylko wybrać tryb delikatnego czyszczenia. Chcesz przywrócić swoim zębom naturalną biel? Kup szczoteczkę elektryczną z trybem wybielania.

Ze względu na kształt główki czyszczącej szczoteczki elektryczne mogą budzić wątpliwości wśród osób, które dotychczas korzystały ze szczoteczki manualnej. Warto jednak się przemóc – szczoteczka elektryczna to dużo wyższa jakość higieny jamy ustnej.

szczoteczka elektryczna czy soniczna – wybór

Szczoteczki soniczne – najważniejsze cechy

Nosisz przezroczysty aparat na zęby? Niewielka wada zgryzu nie eliminuje możliwości korzystania ze szczoteczki sonicznej, chociaż prawidłowa pielęgnacja aparatu ortodontycznego jest bardzo istotna. Możesz jednak zastanawiać się, czym się różni szczoteczka elektryczna od sonicznej.

Szczoteczki soniczne są rodzajem szczoteczek elektrycznych – wyróżniają się szybkością ruchu generowanego przez silnik elektryczny, który wytwarza wibracje w zakresie częstotliwości słyszalnych dla człowieka (od 20 Hz do 20 kHz). Wibracje są przenoszone na włosie mające styczność z uzębieniem i odpowiadają m.in. za wytworzenie bąbelków powietrza. Bąbelki te – wraz z cząstkami pasty – oczyszczają zęby i przestrzenie międzyzębowe z zanieczyszczeń.

Czym zatem różni się szczoteczka elektryczna od sonicznej? Częstotliwością ruchów – jest ona wyższa niż w przypadku standardowych szczoteczek elektrycznych. Mimo że wartość ta zależy od modelu szczoteczki, to może ona wynosić nawet 48 000 ruchów na minutę.

Szczoteczka soniczna – kto powinien ją wybrać:

 • osoby planujące przejść ze szczoteczki manualnej na elektryczną;
 • osoby z bardzo wrażliwymi dziąsłami;
 • osoby borykające się z powracającymi podrażnieniami;
 • osoby korzystające z implantów czy mostów;
 • dzieci starsze niż 6 lat.
szczoteczka soniczna vs elektryczna

Szczoteczka soniczna vs szczoteczka elektryczna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Elektryczna czy soniczna – która szczoteczka będzie lepszym wyborem? To zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Jeżeli masz wrażliwe zęby, lepsza może okazać się szczoteczka soniczna – jej ruchy są delikatniejsze w porównaniu do standardowej szczoteczki elektrycznej. Możesz też kupić szczoteczkę elektryczną, ale wówczas powinna ona być wyposażona w tryb odpowiedni dla osób z nadwrażliwością.

Bez względu na rodzaj szczoteczki, zwróć uwagę na czynniki, od których będzie zależało Twoje zadowolenie. O czym konkretnie mowa?

Szczoteczka soniczna vs szczoteczka elektryczna – kluczowe parametry:

 • tryby pracy – nie musi ich być dużo, ale szczoteczka soniczna czy elektryczna powinny być wyposażone w tryby, z których chcesz korzystać;
 • czas pracy szczoteczki na jednym ładowaniu – podstawowe modele pracują od 1,5 do 3 tygodni;
 • sposób ładowania – niektóre szczoteczki można ładować za pomocą kabla USB, co może być wygodne, gdy często podróżujesz;
 • dodatkowe funkcje – szczoteczki soniczne czy elektryczne można zbyt mocno dociskać do zębów i dlatego powinny one być wyposażone w dźwiękowe ostrzeżenie;
 • rodzaje końcówek (mowa o ich wielkości i twardości włosia) – im większy wybór zapewnia producent szczoteczki, tym lepiej.

Jaką szczoteczkę wybrać – soniczna czy elektryczna? Bez względu na decyzję pamiętaj, że korzystanie z nowoczesnych szczoteczek nie zapewnia stuprocentowej ochrony przeciwpróchniczej – wciąż warto korzystać z płynu do płukania jamy ustnej czy irygatora. Jeżeli rozważasz zakup tego drugiego urządzenia, dowiedz się, czym jest irygator i jak go używać.